Majitele holešovického Výstaviště určí až soud

Praha - Teprve soud má rozhodnout o tom, komu patří areál holešovického Výstaviště. Majetkové vztahy na Výstavišti jsou velmi komplikované a nejasné už od konce finančně neúspěšné Všeobecné československé výstavy v roce 1991, ale představitelé radnice očekávají, že soud přiřkne zajímavý areál městu. Oproti tomu stojí společnost Incheba Praha, která od konkursního správce všeobecné výstavy koupila některé důležité objekty - například Křižíkovy pavilony, divadlo Spirála či Pyramidu - a zaplatila za ně více než čtvrt miliardy korun.

Radní Filip Dvořák je přesvědčen o tom, že město spor vyhraje a připadne mu celé Výstaviště. Investice Incheby přitom bere jako její podnikatelské riziko, které nemá s aktivitami města nic společného.

"Investice do nemovitého majetku z doby všeobecné výstavy, tedy některé pavilony, měly přejít bezúplatně do majetku majitele Výstaviště - tedy městu. A právě v nejednoznačnosti této formulace vždy vězel problém a proto chceme, ať rozhodne soud. Pokud bychom naopak spor prohráli, vrátil by stav majetku na Výstavišti do velmi komplikovaného stavu," uvedl Dvořák.

Naopak radní Igor Němec soudí, že budovy na Výstavišti patří Inchebě. "Ta jej koupila v konkursní podstatě. Je kolem toho ale mnoho nejasností a zpochybňování a proto se rada rozhodla podat určovací žalobu, aby soud konečně určil vlastníky a my nemuseli říkat jenom domněnky," řekl Němec. Ten se však neobává, že by na město přešel i dluh po Všeobecné výstavě. "Soud pravděpodobně rozhodne o tom, že všechno, s výjimkou toho, co koupila Incheba, patří hlavnímu městu. Z hlediska výstavnictví by to nevadilo, protože na Výstaviště stejně musí přijít strategický partner," míní Němec.

Představitelé Incheby věří, že soud přisoudí nemovitosti na Výstavišti jim. "Naše vlastnictví pokládáme za naprosto nepochybné," uvedl ředitel Incheby Jaroslav Čepek. Ten se domnívá, že pokud by u soudu uspělo město, muselo by se soudními cestami zrušit konkurzní řízení. "Všechno by se vrátilo ke stavu, jaký byl před prohlášením konkurzu, paradoxně tedy ke stavu, s jakým si nikdo nevěděl rady a z něhož se jako jediné řešení ukázalo prohlášení konkurzu," sdělil Čepek. Ten se dokonce domnívá, že by někteří věřitelé Společnosti pro Všeobecnou československou výstavu mohli po hlavním městu uplatňovat více než miliardovou pohledávku. Představitelé města se však této možnosti neobávají.

Pavilony, které vznikly v dolní části areále speciálně pro výstavu sloužily jako zástava za nesplacený úvěr Výstavy. Ten poskytla ČSOB a garance na úvěr poskytl stát. Úvěr a nezaplacené práce stavebním firmám se dosáhly téměř dvoumiliardové výše.

Společnost pro Všeobecnou československou výstavu se jednou ze smluv zavázala převést vše, co nového na Výstavišti v rámci přípravy jubilejní výstavy postaví, vlastníkovi Výstaviště - tedy hlavnímu městu, ale společnost vzápětí tento majetek zastavila u banky. Svých nároků se dlouho domáhaly i stavební firmy, které pavilony postavily. Dluhy jsou však stále nesplaceny a proto byl na společnost vypsán konkurs, v němž Incheba zastavené objekty koupila. Věřitelé ovšem dlužné peníze zatím nedostali.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video