I když hasiči shazovali v zimě ze střech sníh i rampouchy, nemohli ale být všude. Ilustrační foto

I když hasiči shazovali v zimě ze střech sníh i rampouchy, nemohli ale být všude. Ilustrační foto | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Majitelé domů mohou být v klidu. Za pády sněhu a ledu na chodce tresty nepadají

  • 53
Padající led a sníh ze střech domů letos v zimě zranil několik lidí, většinou malých dětí. Ačkoliv uběhlo už půl roku, žádný trest stále nepadl. Některé případy policie odložila, u dalších vyšetřování stále pokračuje.

Obyčejná chůze s kočárkem po chodníku se málem změnila v tragédii například v pražských Nuslích. Devatenáctého ledna se tu ze střechy místní radnice ulomil rampouch a spadl do kočárku s přibližně ročním hochem.

Vážně zraněné dítě okamžitě putovalo na jednotku intenzivní péče Thomayerovy nemocnice, kde hoch strávil řadu dní. Lékaři museli kojenci operovat mozek a dítě dlouho dobu dýchalo pouze s pomocí přístrojů. (o pádu rampouchu do kočárku si můžete více přečíst v tomto článku)

Na devatenáctý leden nebude hezky vzpomínat ani devítiletý školák z Mladé Vožice na Táborsku, kterého po vyučování zasáhl do hlavy kus ledu, který spadl ze střechy místní základní školy. I on nakonec skončil v pražské Thomayerově nemocnici, kde se musel několik dnů spoléhat na lékařské přístroje a i jeho lékaři museli operovat.

Podobný případ neznamená podobný výsledek

I když jsou oba případy podobné, průběh vyšetřování policistů se liší. Zatímco ti pražští celou věc stále neuzavřeli a vyšetřovatel se zraněním chlapce v kočárku stále zabývá, táborští kriminalisté mají od poloviny března jasno - nikdo za pád ledu potrestán nebude.

„Po rozsáhlém vyšetřování celé věci jsme dospěli k závěru, že žádného konkrétního člověka není možné obvinit z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, na které jsme měli podezření. Případ byl proto odložen,“ přiblížil závěry táborských policistů mluvčí Miroslav Doubek.

Odložen byl i případ z Železné Rudy na Klatovsku, kde na začátku února spadl led a sníh i s kusem okapu na přibližně dvouletého chlapce. (více o případu jsme psali v tomto článku)

„V tomto případě jsme ani neměli podezření na spáchání trestného činu, protože majitel domu, který je za úklid střechy zodpovědný, své povinnosti plnil a úklid provedl dokonce ten samý týden, co sníh a led na chlapce spadly,“ řekla iDNES.cz mluvčí klatovské policie Dana Ladmanová.

Uzavřený zatím není případ z Ostravy, kde 19. února ve čtvrti Mariánské Hory padající sníh velmi vážně zranil pětiletou holčičku. „Vyšetřování stále pokračuje,“ informovala mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková (o zranění dívky si můžete přečíst v tomto článku).

Jsou čeští soudci příliš shovívaví?

Jak je možné, že za pády sněhu a ledu končící vážným zraněním není zpravidla nikdo potrestán, i když je jasně stanoveno, že za stav nemovitosti odpovídá její majitel?

„Ze své praxe mám zkušenost, že se podobné případy neposuzují příliš přísně a nemají tak odstrašující efekt do budoucna. Asi se soudům nechce zavádět nové precedenty,“ míní pražský advokát Jan Černý.

Podle něj čas od času dojde maximálně k náhradě škody, ale u soudů podobné vážné nehody většinou neskončí. K soudu se dostal třeba případ z března 2006, kdy se v Hranicích na Přerovsku zřítil ze střechy kus ledu na roční dítě v kočárku. Podle policie nesla zodpovědnost majitelka domu. Soud ji ale nakonec zprostil obžaloby.

Majitelům domů pomáhá i ta část zákona, která jim umožňuje se z odpovědnosti za nehodu vyvléknout.

„Vlastníci domů mají samozřejmě ze zákona povinnost chovat se i preventivně a ne jen čekat, až se něco stane. Ale pokud nemůžou z nějakého důvodu například právě sníh ze střechy uklidit, stačí jim místo dole na chodníku na nějaký čas obehnat páskou a přidat varování,“ říká Černý.

Pokud pak nějaký neukázněný chodec stejně do ohrazeného prostoru vkročí zrovna ve chvíli, kdy se ze střechy utrhne sněhový převis, je to jen jeho problém, varuje advokát.

,

Video