Majitelé diskoték riskují životy hostů

  • 14
Byla tragédie sobotní noci v Karviné pouhou shodou nešťastných náhod, které nelze vyloučit? Nebo se něco podobného může opakovat kdekoliv v českých klubech a diskotékách? Teoreticky musí každý objekt, v němž se schází více lidí, dostát před svou kolaudací přísným bezpečnostním pravidlům.

Policie obvinila hosta diskotéky

Ta by měla garantovat, že se v případě požáru hosté dokážou dostat bezpečně ven.

"Hasiči se k tomu pochopitelně vyjadřují. Bez našeho souhlasu nemůže žádná diskotéka nebo klub začít vůbec fungovat," říká Václav Hladík, mluvčí pražských hasičů.

Zazděte ten vchod!
Jenže jak tvrdí hasiči, praxe se od striktních požadavků předpisů často liší.

"Problém je, že někteří majitelé diskotéky po kolaudaci dál provádějí stavební úpravy, aniž by to s kýmkoliv konzultovali," říká ředitel severočeských hasičů Jaroslav Novotný.

"Například zahradí některý ze vstupů. Něco podobného se stalo před lety v Brně v místním kasinu. Jeho provozovatel nechal jeden ze vchodů zatarasit. Umřeli tam dva hasiči," popisuje Novotný.

Podobnou zkušenost má i Marek Fujdiak, tajemník magistrátu v Teplicích. Podle něj se provozovatelé diskoték či restaurací vůbec neobtěžují úřadům nahlásit, pokud se rozhodnou svůj podnik stavebně "vylepšit". A nedělají to přesto, že jim to předepisuje zákon.

"Nemáme šanci se to dozvědět," stěžuje si Fujdiak. "Snad jen, když nás někdo upozorní nebo jde nějaký náš úředník soukromě na diskotéku a něčeho si všimne."

Dvě stě lidí a víc
Podle lidí z terénu nemohou všechny nástrahy stoprocentně odhalit ani občasné kontroly.

"Všechno může být během naší inspekce v pořádku, ale to není záruka, že třeba majitel nezamkne nouzové východy, aby se mu nedostávali lidi, třeba po domluvě s personálem, do podniku zadem," říká jeden z hasičů - kontrolorů, který si nepřeje být jmenován, protože nemá oprávnění mluvit s médii.

Podle mluvčího pražských hasičů Václava Hladíka se navíc striktní bezpečnostní pravidla vyžadovaná zákonem (kromě nouzových východů jde třeba o odvětrávání) vztahují až na tzv. "shromažďovací místa". Tedy taková, která mají kapacitu dvě stě a více přítomných.

Přitom požár a následná panika dokážou pochopitelně proměnit v ohnivou past i menší místa. V roce 1996 například vyhořel populární pražský Safari klub s kapacitou menší než sto míst. Zemřeli tři lidé.

Nakonec tedy vše záleží na provozovatelích klubů a diskoték. Ti většinou tvrdí, že sami dělají dokonce víc, než po nich chtějí úřady: "Necháváme si dělat pravidelné kontroly, testujeme i hydranty a hasicí přístroje," tvrdí provozovatel diskotéky Xanadu v Poděbradech Karel Liska.

Statistika požárů na českých diskotékách i přes poslední neštěstí není extrémně tragická: české diskotéky nejčastěji hoří po zavírací době v rámci nevybíravého konkurenčního boje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video