Jeden den nájemníci s majitelem domů na Přednádraží podepsali smlouvy, o čtyři dny později je vyzval, aby domy opustili.

Jeden den nájemníci s majitelem domů na Přednádraží podepsali smlouvy, o čtyři dny později je vyzval, aby domy opustili. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Majitel vyzval lidi z Přednádraží, aby se vystěhovali. Nemají kam jít

  • 123
Oldřich Roztočil, majitel domů v ostravském ghettu Přednádraží, nečekaně vyzval obyvatele posledního obydleného objektu číslo osm, aby se do pátečních sedmnácti hodin vystěhovali. Když se tak nestalo, obrátil se na policii. Lidé ale stále zůstávají v jediném obyvatelném domě.

K razantní akci se Roztočil v pátek odhodlal kvůli tomu, že se nemůže dohodnout se stavebním úřadem na tom, aby dům přestal být na katastru veden jako takzvaná jiná stavba, ale stal se z něj "bytový dům".

Nové smlouvy přitom Roztočil s nájemníky podepsal teprve v pondělí 27. dubna. Tehdy v sídle sdružení Vzájemné soužití podepsalo nájemní smlouvy osm rodin, které žijí v domě číslo 8 (více o podpisech čtěte zde).

Co vlastně rozhodl soud? Názory se různí

Je to jediný objekt, který v lokalitě není zdemolovaný a tedy snad obyvatelný. V domě teče voda jen z jednoho kohoutku v přízemí a obnovení elektrické přípojky se teprve připravovalo.

Roztočil smlouvy podepsal na základě verdiktu Krajského soudu v Ostravě, který si vyložil tak, že loňské nařízení stavebního úřadu k vystěhování Přednádraží neplatí. Obvod Moravská Ostrava a Přívoz s tím však nesouhlasí a mluvčí obvodu Jana Pondělíčková řekla, že jsou přesvědčeni o platnosti nařízení vystěhování.

Přednádraží opět ve varu

Roztočil jednal se stavebním úřadem právě o změně v katastru. Rozhovory ale skončily absolutním krachem.

"Dneska jsem v dobré vůli navštívil stavební úřad, kde jsem chtěl v první fázi řešit záležitosti kolem toho, proč jsou ty domy zapsány jako jiná stavba, a tohle stanovisko změnit," řekl Roztočil.

Dodal, že úřad však po něm pro změnu v katastru požaduje kompletní dokumentaci k obydlenému domu, kterou však nemá k dispozici a její vypracování by stálo několik desítek tisíc korun. Podle Roztočila je však má mít v evidenci i stavební úřad.

"Trváme na tom, že jde o povinnost majitele. Pokud potřebnou dokumentaci nemá k dispozici, má si ji dát zpracovat," řekla Pondělíčková.

"O otázce, zda ji stavební úřad má, nebo nemá, se odmítají bavit," podotkl Roztočil, podle něhož stavební úřad stále trvá na tom, že nařízení o vystěhování obyvatel z domů je platné. Roztočil si myslí opak.

Pokud dům nebude v katastru uveden jako bytový, nemají sociálně slabí lidé právo na příspěvek na bydlení. Od úřadu práce na nájem nic nedostanou.

Je to absolutně zvrácené, už na to nemám, říká majitel

Stavební úřad také nařídil Roztočilovi, aby opravil kanalizační přípojky. Devadesátidenní lhůta pro toto opatření mu podle Pondělíčkové běží od poloviny dubna. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta až 200 tisíc korun.

Pohybovat se po Přednádraží je velmi rizikové. (3. května 2013)

"Změnili prohlášení, že to je kanalizace pro veřejnou potřebu, a řekli, že je to kanalizační přípojka, která patří k domům, a tudíž je moje. Všechno je to absolutně zvrácené, já už na to prostě nemám," uvedl Roztočil.

Nyní mu prý hrozí, že v případě, že by se v místě někomu něco stalo, ponese za to trestní odpovědnost.

"Je mi těch lidí strašně líto, vím, že za to nemůžou. Ale bohužel, ať teda odejdou," řekl Roztočil, který míní, že mu v tuto chvíli žádný jiný postup nezbývá. "Jestliže budeme brát v potaz, že to, co říká město, pořád platí, tak ty smlouvy jsou neplatné," uvedl.

Vishwanathan: Lidé jsou v šoku

V domě číslo osm, o jehož záchranu se nyní usilovalo, je čtrnáct bytů. Obsazených jich je podle majitele jedenáct. Zřejmě proto vyzval nové nájemníky, aby Přednádraží opustili. Lidé se ocitají v bezvýchodné situaci.

"Vůbec nemají kam jít," konstatoval romský aktivista Kumar Vishwanathan a dodal, že nájemníci jsou v šoku. 

Ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková řekla, že pokud se na policii majitel obrátí, bude nejprve nutné zjistit skutkový stav věci. "V souladu se zákonem pak budeme jednat," uvedla pouze Holčáková a postup policie nechtěla předem komentovat.

Po lhůtě na vystěhování se nic nestalo. Zatím

"V okamžiku, kdy s nimi podepsal majitel nové nájemní smlouvy, je naopak přímo on jako vlastník domu povinen zajistit lidem náhradní přístřeší, a to na dobu, kdy s nimi podepsal nájemní smlouvu," uvedla Pondělíčková. Smlouvy Roztočil podepsal s lidmi na dva měsíce. Je však přesvědčen, že když jsou podle katastru domy nebytové a úřad to odmítá změnit, tak jsou smlouvy neplatné a postarat o ubytování nebo přístřeší se mají úřady.

Po sedmnácté hodině přijela na Přednádraží policejní hlídka, ale jen proto, aby situaci zmonitorovala. Brzy policisté zase odjeli. Lidé v domě zůstávají a rozhodně se nechystají nikam odejít.

Sdružení Vzájemné soužití našlo náhradní ubytování pro mladý manželský pár, ostatním majitel jedné z ostravských ubytoven nabídl přestěhování. Zatím bezvýsledně. Majitel domů hrozbu splnil a obrátil se na policii o pomoc. Údajně ale musí nejprve doložit dokumenty, které dokazují, že Romové na Přednádraží bydlí neoprávněně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video