Majitel hotelu půjde před soud

Majitel šestipodlažního hotelu v Quezon City na předměstí Manily William Genato se chce vydat do rukou policie, aby mohl čelit vyšetřování. Podle ministra vnitra bude zřejmě ještě v pondělí obviněn z několika trestných činů. Při sobotním požáru v jeho hotelu zahynulo 72 lidí. Nedostatek základních bezpečnostních opatření proměnil hořící hotel v past, odkud nebylo úniku.

Bylo zjištěno, že v budově nebyl dostatečný počet požárních alarmů, nouzových světel, funkční protipožární zařízení ani přiměřené únikové východy.

Podle ministra vnitra Joseho Liny úřady zvažují i obvinění úředníků, kteří vydali povolení k provozu objektu. Na bezpečnostní nedostatky přitom radnice upozorňovala vedení hotelu již v minulosti.

Podobné porušování předpisů zjistila inspekce i v hotelu Sir William ve stejné oblasti, který rovněž patří Genatovi. Podle Lina nyní úřady hodlají prověřit i další hotelová zařízení, aby zjistily, zda jsou v nich dodržována bezpečnostní nařízení.

"Budova byla skutečnou pastí. Je mi líto lidí, kteří v ní uvízli," prohlásil šéf vyšetřovacího týmu Romeo Villafuerte.

Smrtící past
Oheň v hotelu Manor vypukl zhruba ve 04:15 místního času, pravděpodobně v baru a restauraci ve třetím patře. Uhasit se jej podařilo po třech a půl hodinách.

Hustý kouř se poté šířil schodišti a větracími schodišti do horních pater hotelu, kde spala většina hostů. Kvůli zkratu nefungovalo nouzové osvětlení a mezi lidmi tak vypukla panika. V té době bylo v hotelu registrováno 236 hostů. Zatím stále není jasné, kolik lidí bylo navíc v prvních dvou patrech, kde byly kanceláře.

Mnoho lidí se udusilo. Řada hostů uvízla v mřížích, které byly instalovány v oknech proti zlodějům, mnoho únikových východů byla zablokováno či zamčeno. Chodby ani pokoje navíc nebyly vybaveny požárními alarmy či pohotovostními světly.

Starosta města Quezon City, kde hotel stojí, Feliciano Belmonte uvedl, že hasiči se do jednoho poschodí nemohli dostat, protože požár narušil konstrukci budovy.

Dva lidé údajně před postupujícím ohněm vyskočili z oken. Mezi těmi, kterým se z ohnivého pekla podařilo uniknout, byl i šedesátiletý Eugene Schwebler z amerického Wisconsinu. Poté, co jej oheň zatlačil zpět do pokoje, vytrhl ze zdi klimatizaci a podařilo se mu dostat ven. "Nevím, kolik lidí se dostalo ven. Světla zhasla a jen jsme slyšeli, jak křičí," řekl Schwebler.

V hotelu bylo registrováno 236 hostů
Podle policie bylo ve chvíli, kdy v hotelu začalo hořet, registrováno 236 hostů, z nichž 172 se účastnilo víkendového setkání evangelické církve. Podle vyšetřovatelů si neštěstí vyžádalo 72 obětí; všichni byli pravděpodobně Filipínci. Dosud nebylo identifikováno patnáct těl. V hotelu nižší střední třídy, který se nachází daleko od turistických oblastí, bydlelo minimum cizinců.

Dosud nejtragičtější požár zaznamenali na manilském předměstí ve Quezon City v březnu 1996, kdy v nočním klubu plameny pohřbily 162 lidí. Ti nestihli před ohněm utéct, protože diskotéka neměla únikový východ.

POŽÁRY V HOTELÍCH ZA POSLEDNÍCH 30 LET

24. prosince 1971 - Při požáru 22poschoďového hotelu v jihokorejské metropoli Soulu zemřelo 156 osob.
1. září 1973 - Příčinou požáru v hotelu Hafnia v Kodani, který si vyžádal 35 lidských životů, bylo žhářství.
25. února 1977 - Při požáru v hotelu Rossija v Moskvě v Rusku bylo 90 osob zraněno a 42 zemřelo.
14. listopadu 1977 - V době, kdy město zasáhl tajfun, vypukl v hotelu Filipinas v Manile požár, při němž zemřelo nejméně 40 osob.
21. listopadu 1980 - V plamenech požáru v hotelu a herně Grand Hotel Casino MGM v Las Vegas v USA zemřelo 85 a bylo zraněno 700 osob.
23. ledna 1986 - Vypukl požár v hotelu Siddharth Continental v Dillí v Indii, při kterém uhořelo 44 osob. Zraněno jich bylo 80.
31. prosince 1986 - Při požáru v hotelu Dupont Plaza ve městě San Juan na Portoriku zemřelo 95 osob.
25. července 1990 - Havárie cisterny s benzínem byla příčinou požáru hotelu Kasúf ve městě Štaurá 25 km od Bejrútu v Libanonu. Zemřelo 45 lidí.
14. března 1995 - Požár vypukl v hotelovém a obchodním komplexu v An-šanu v Číně. Uhořelo 28 lidí.
13. března 1995 - Při požáru v hotelu Sibiř v Irkutsku v centrální Sibiři zemřelo 5 osob.
26. května 1995 - V hotelu Olympik v Praze 8-Karlíně vypukl požár v provozní místnosti na chladicím systému ledničky, který se následně rozšířil po hotelu. Bylo evakuováno téměř 600 osob, ale i tak si oheň vyžádal 8 mrtvých (tři Belgičanky, dvě Finky, dvě Američanky a jeden Němec)
a 34 zraněných.
15. února 1996 - V afghánské metropoli Kábulu explodoval muniční sklad prezidentského paláce následkem požáru, který vznikl z vadného topného tělesa. Poté požár zachvátil i budovu areálu prezidentského paláce a nedaleký hotel. Oheň si vyžádal nejméně 60 mrtvých a 70 osob utrpělo zranění. Nebylo vyloučeno,
že exploze byla výsledkem sabotáže.
29. ledna 1997 - Požár v hotelu Jen-šen ve středočínském městě Čchang-ša si vyžádal podle agentury Nová Čína nejméně 39 lidských životů. Podle představitelů místní nemocnice uhořelo možná až 200 lidí.
11. července 1997 - V hotelu v thajském letovisku Pattaya 150 kilometrů jihovýchodně od Bangkoku vypukl požár, který si vyžádal 90 mrtvých a 60 zraněných.
18. srpna 2001 - Přinejmenším 75 lidí zahynulo při požáru, který zachvátil šestipatrový hotel ve filipínském městě Quezon City na předměstí metropole Manily.

Nejméně 75 lidí zemřelo při požáru šestipatrového hotel na předměstí filipínské metropole Manily. Většina obětí se udusila, zřejmě kvůli nedostatečným protipožárním opatřením, 18. srpna 2001

Nejméně 75 lidí zemřelo při požáru šestipatrového hotel na předměstí filipínské metropole Manily. Většina obětí se udusila, zřejmě kvůli nedostatečným protipožárním opatřením, 18. srpna 2001

Nejméně 75 lidí zemřelo při požáru šestipatrového hotel na předměstí filipínské metropole Manily. Většina obětí se udusila, zřejmě kvůli nedostatečným protipožárním opatřením, 18. srpna 2001

72 lidí zemřelo při požáru šestipatrového hotelu na předměstí filipínské metropole Manily. Většina obětí se udusily, zřejmě kvůli nedostatečným protipožárním opatřením, 18. srpna 2001


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video