Problém s přiznáváním manželů a manželek měli ve středu poslanci.

Problém s přiznáváním manželů a manželek měli ve středu poslanci. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Mají se svlékat i partneři?

  • 5
Jeden můj přítel vypráví s oblibou rozkošnou historku. Ráno mu zvoní telefon. Ještě rozespalý ho zvedne. Ozve se: "Tady je inženýr Luňák. Mohu se vás zeptat, jak to, že manželku přiznáváte, ale neuplatňujete?"

ČTĚTE TAKÉ:
Sněmovna schválila zákon o střetu zájmů

Jednalo se o horlivého berního úředníka, který takto chtěl ukázat svou důležitost a odstranit rozpor v daňovém přiznání.

Problém s přiznáváním manželů a manželek měli ve středu poslanci. V jinak potřebném zákonu o střetu zájmů je to chyba: dosti tvrdý majetkový striptýz politiků a mnoha jiných veřejných osob se nebude týkat jejich životních partnerů.

Na to se dá hledět z dvojího úhlu. Poslanci se přiklonili k prvnímu: "My osoby nadané mocí se před veřejností odhalovat musíme - donutila nás k tomu. Ale proč by se měli svlékat manželé a manželky? Cožpak jsou naší součástí? Navíc společný majetek nabytý v manželství zákonu podléhá. Proč tedy na všechny hledět jako na potenciální lumpy, kteří úplatky převedou na své partnery?"

Druhý pohled vychází z toho, že podle průzkumů patříme k nejzkorumpovanějším zemím civilizovaného světa. Poslední aféry - jedna stála místo premiéra, další šéfa premiérova kabinetu a poslední předsedu poslaneckého klubu ČSSD - jsou patrně jen zlomkem. Nedotknutelnost manželů a manželek dává všem úplatným politikům, soudcům a dalším mocným ideální možnost, jak se zákonu vysmát.

Oba pohledy mají věcný základ. Jestliže se přikloním k tomu přísnějšímu, který se dotýká soukromí "neveřejných osob", tak právě pro špatnou zkušenost této společnosti s korupcí.

Nejprve je potřeba obnovit důvěru lidí v instituce, pak je možné uvažovat o zmírnění.
Zákon je tedy v tomto ohledu zbytečně mírný a voliči na něj budou hledět s podezřením.

V jiném ohledu je možná zbytečně přísný: Naši činitelé nesmějí pracovat rok po odchodu z funkce ve firmě, o které rozhodovali. To je v pořádku a podobně se chrání i velké firmy. Jenže ty své manažery z tohoto důvodu lépe platí a dávají jim vyšší "odchodné".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video