Exministryně Marie Benešová chce, aby své příjmy a majetek přiznávali i soudci a žalobci

Exministryně Marie Benešová chce, aby své příjmy a majetek přiznávali i soudci a žalobci | foto: Petr Topič, MAFRA

Benešová chce „svléknout“ soudce. Nový zákon má ztížit braní úplatků

  • 86
Povinnost zveřejňovat informace o svém majetku mají mít při nástupu do funkce i státní zástupci a soudci. Nová pravidla chce prosadit bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Proti je ale například předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Podle něj jsou taková pravidla u soudců zbytečná.

Zákon, který má ztížit braní úplatků v justici, chystá bývalá nejvyšší státní zástupkyně a exministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Poslankyně vládní ČSSD chce rozšířit zákon o střetu zájmů, který právě leží ve Sněmovně. Ten nařizuje politikům odhalit své majetkové poměry už při nástupu do funkce – aby se při odchodu dalo porovnat, jestli si mohli polepšit legálně. Podle Benešové by to museli udělat i soudci a státní zástupci.

„Dost jsem se divila, že soudci a státní zástupci nejsou do této povinnosti zahrnuti. Vždyť kolik zpráv tajné služby BIS hovoří o katastrofě na tomto poli a oni je stále nechávají stranou,“ varuje před korupcí Benešová.

Kolegy z poslaneckého klubu chce přesvědčit, aby podali pozměňovací návrh zákona.

„Kontrola tu není a přitom čím dál víc roste trestná činnost, podívejte se, kolik soudců už je odsouzených,“ dodává vlivná poslankyně.

Prezident Unie státních zástupců Zdeněk Matula návrh neodmítá. Podotýká však, že by se muselo vyřešit, kde by se tyto údaje shromažďovaly a kdo by k nim měl přístup.

Pokud by se tyto údaje zveřejňovaly na internetu, jako v případě politiků, nesouhlasil by. „Je totiž potřeba vzít v úvahu zajištění bezpečnosti státních zástupců, aby nebylo například dohledatelné, kde bydlí,“ vysvětluje Matula.

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa považuje zavedení takové povinnosti pro soudce za zbytečné. „U soudců existují i jiné mechanismy, kterými lze zkontrolovat, jestli opravdu mají jen svůj plat, nebo jestli zázračně zbohatli a má to původ třeba v úplatcích,“ říká Baxa.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video