Olomoucký hejtman za ČSSD Jiří Rozbořil

Olomoucký hejtman za ČSSD Jiří Rozbořil | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Miliony od kamaráda podnikatele? Spadla na mě směnka, vysvětlil hejtman

  • 273
Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil si v loňském roce půjčil od podnikatele Romana Lípy 2,75 milionu korun. Ve stejném roce kraj i hejtman podpořili jeho obchod Olomócké špajz bezplatnou reklamu, a Rozbořil se tak ocitl v podezření ze střetu zájmů. Před nadcházejícími volbami zmapovala MF DNES majetky hejtmanů a zjistila, že pro půjčky ke kamarádům si jich chodí více.

Hejtman Rozbořil podle MF DNES odmítá, že by půjčka od podnikatele a zároveň jeho kamaráda nějak souvisela s akcí kraje, díky níž Lípa ušetřil přes sto tisíc za propagaci obchodu na webových stránkách a v novinách hejtmanství.

„Jste normální? Ten obchod je měsíčně prodělečný asi sto tisíc korun,“ reagoval na dotaz MF DNES a doplnil: „To ani není půjčka, kterou by mi dal. Peníze šly z jeho účtu na účet banky, protože – a já vám to řeknu úplně přesně – já jsem ručil jednomu člověku kdysi před x lety za směnku, on to nesplácel, a tak následně ta půjčka spadla na mě. No a já jsem ji musel rychle zaplatit, tudíž jsem si půjčil peníze od kamaráda,“ vysvětloval Rozbořil s tím, že výhodou půjčky bylo to, že je bezúročná.

Z celkově třinácti hejtmanů využilo služeb kamaráda místo banky pět z nich - jihomoravský hejtman Michal Hašek, královéhradecký hejtman Lubomír Franc, karlovarský hejtman Martin Havel a pardubický hejtman Martin Netolický.

„Nechtěl jsem si na byt brát hypotéku. Chtěl jsem úvěr, který bych mohl co nejdříve splatit. Banka mi na spotřebitelský úvěr půjčila tři sta tisíc. Zbytek mi byli ochotni půjčit moji přátelé,“ řekl Netolický s tím, že Jan Ježek mu poskytl 120 tisíc a bývalá poslankyně ČSSD za Pardubický kraj Ladislava Zelenková mu zapůjčila 80 tisíc korun. Z jeho majetkové přiznání pak vyplývá, že úvěr bance již zaplatil, svým známým stále dluží.

Podobně jako Rozbořil čelil podezření ze střetu zájmů před lety i Hašek, který si půjčil 750 tisíc korun od svého přítele, biskupa husitské církve Jana Hradila. Ten zároveň podnikal ve zdravotnictví a jeho firma poskytovala služby krajským nemocnicím. I Hašek ale jakékoliv podezření odmítal. Dnes už má závazek splacený. „Půjčku jsem srovnal z vlastních úspor, už to budou dva roky,“ uvedl pro MF DNES.

Milionáři z krajů

Michal Hašek si za poslední čtyři roky vydělal téměř sedm milionů. Oproti svým krajským kolegům však ve svém majetkovém přiznání uvádí i částky, na které si přišel v čele Jihomoravského kraje. „Plat hejtmana uvádím, aby bylo všem jasné, jaké mám příjmy,“ zdůvodnil to MF DNES. Jako hejtman si Hašek ročně přišel zhruba na 1,1 milionu korun.

Omluva

Původně byla u hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka uvedena informace, že si pořídil i pozemek o velikosti 145 m² v katastrálním území Nový Hradec Králové, což není pravda. Pozemek si koupil hejtman Královehradeckého kraje Lubomír Franc.

Dalších zhruba 2,5 milionu korun Hašek získal coby poslanec. Na konci dubna 2014 se této funkce vzdal a dál působí pouze v kraji.

Naproti tomu jeho kolega z Vysočiny Jiří Běhounek ve Sněmovně zůstal a v této funkci si vydělal zhruba milion. Další peníze získal Běhounek lékařskou praxí, působením v nemocnici v Pelhřimově, nebo ve správní radě VZP. Za uplynulé čtyři roky si tak přišel až na 4,8 milionu korun.

Poměrně vzácnou výjimkou mezi svými kolegy je hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, který si kromě svého hejtmanského platu nevydělal jiné peníze, od nikoho si žádné nepůjčil a ani si nic nepořídil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video