Fabergého vejce. Ilustrační snímek

Fabergého vejce. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bilion na účtě i lístek do kosmu. Ukrajinští politici přiznali majetek

  • 189
Majetková přiznání politiků, soudců a úředníků probudila vášně mezi Ukrajinci. Vláda je na internetu zveřejnila ve jménu transparentnosti, pro řadu občanů však představují důkazy bujícího úplatkářství. Politické špičky přiznaly drahá auta a domy, Fabergého vejce, kostel i letenku na oběžnou dráhu.

Majetkové přiznání muselo do 30. října podat na 50 tisíc veřejných činitelů včetně poslanců, celého kabinetu nebo prezidenta Petra Porošenka. Většina z nich povinnost splnila, uvedlo v pondělí Rádio Svobodná Evropa.

Ukrajinská FBI bojuje s korupční hydrou, agenty láká na pohádkový plat

Korupce je na Ukrajině téměř všude. V nejvyšších patrech ji teď má zlikvidovat Národní protikorupční úřad, který bývá přirovnáván k americké FBI.

Je naprosto nezávislý a jeho zaměstnanci dostávají na ukrajinské poměry pohádkový plat (více se dočtete zde).

Seznamy majetku jsou teď veřejně přístupné na webových stránkách vlády a staly se jedním z nejdiskutovanějších témat napříč Ukrajinou - jak v médiích, tak i na sociálních sítích.

Mimořádnou pozornost vyvolal třeba poslanec Sergej Melnyčuk. Někdejší velitel dobrovolnického batalionu Ajdar, který lidskoprávní organizace Amnesty International během předloňských bojů vinila z rabování a válečných zločinů (psali jsme zde), vykázal rovný bilion hřiven - v přepočtu asi 956 miliard korun. Jeho mluvčí později novinářům vysvětloval, že číslo nemají brát vážně. „Byl to z jeho strany špatný vtip,“ řekl novinářům.

Sbírky obrazů, hodinek i vína

Mnoha Ukrajincům to však vtipné nepřijde - mimo jiné i proto, že řada politiků myslí svá přiznání s velmi vysokými částkami naprosto vážně. „Vybíráme mezi lidmi peníze na ponožky pro vojáky, ale v paralelním světě mají lidé miliony na účtech,“ kritizuje politické špičky aktivistka Kateryna Kruková.

Exkurze u Janukovyče

Milionové majetky, které přiznává současná ukrajinská elita, ostře kontrastují se situací po svržení vlády prezidenta Viktora Janukovyče v roce 2014.

Odpůrci tehdejšího režimu pořádali exkurze po opuštěném luxusním sídle hlavy státu, aby na pozlacených kohoutcích či křišťálu poukázali na bohatství poražených vůdců.

Prezidentská rezidence měla v jejich očích symbolizovat vládní korupci a rozkrádání státního majetku. Elektronická majetková přiznání však naznačují, že někteří nově zvolení zákonodárci životní styl svých předchůdců rychle přijali za svůj.

Zlaté kohoutky z umyvadel zatím nikdo neodmontoval. Většina víkendových...
Přímo do místností, které Janukovyč obýval, mohla většina návštěvníků...

Běžná ukrajinská domácnost si za měsíc vydělá v průměru pět tisíc korun. Na účtu Boryse Filatova, který je aktuálně starostou Dněpropetrovsku, se však našlo přebytečných 1,4 milionu hřiven na nákup soukromé letenky do vesmíru od americké společnosti Virgin Galactic.

Ministr obrany Arsen Avakov vykázal kromě statisíců dolarů a eur také milionovou sbírku vzácných vín, italského nábytku a obrazů.

Hned několik zákonodárců investovalo do kolekcí cenných náramkových hodinek. V majetkových přiznáních nechybí ani Fabergého vejce, zlaté klenoty z Petrohradu symbolizující bohatství někdejšího ruského dvora. Populární jsou také drahá auta a nemovitosti: od bytů přes venkovská sídla až po kostel. Svatostánek patří dlouholetému poslanci Anatoliji Matvijenkovi z Porošenkova vládního bloku.

Porošenko: Všechno jsem koupil už před nástupem do funkce

„Pokud jde o mé přiznání, rád bych narovinu poznamenal, že veškerý cenný majetek i nemovitosti - domy, pozemky, auta, obrazy i šperky - byly zakoupeny (nikoli pronajaty) před mým nástupem do prezidentského úřadu,“ upozornil prezident Petro Porošenko na Facebooku krátce před uzávěrkou přiznání.

„Navíc jsem naprostou většinu majetku nabyl v době, kdy jsem vůbec nebyl ve státní službě,“ doplnila hlava státu, která si podle přiznání za rok 2015 vydělala 62 milionů hřiven - v přepočtu 59 milionů korun.

Porošenko byl už dávno před usednutím do prezidentského křesla miliardářem, vlastní obří čokoládovnu Roshen s deseti tisíci zaměstnanců (více se dočtete zde). Údaje z daňových přiznání však naznačují, že někteří politici a úředníci zbohatli až ve funkcích, do nichž je na přelomu let 2013 a 2014 vynesly protesty na kyjevském Majdanu.

Ukrajinci tehdy vyšli do ulic zejména kvůli zastavení přípravy asociační dohody s Evropskou unií, významnou roli však sehrála také kritika úplatkářství ve státním sektoru. Korupce však v tamních úřadech bují i po změně vlády. Na úředníky i jejich nová majetková přiznání teď má nově dohlížet Národní protikorupční úřad (více o něm zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video