Chodorkovskij se do politiky nechystá. Zbyly mu miliardy, tvrdí média

  • 49
Michail Chodorkovskij nevstoupí do politiky a nebude ani žádat navrácení majetku, o který přišel. Řekl to redaktorům časopisu The New Time. Ruská média píší, že oligarcha je údajně i po likvidaci ropného koncernu Jukos a deseti letech strávených za mřížemi stále dost bohatý.

Oficiální údaje o majetku omilostněného ruského oligarchy nejsou k dispozici. Donedávna nejznámější vězeň Ruska si však vždy najímá nejlepší a taky nejdražší právníky a už dlouho mu v "informační válce" s Kremlem pomáhají drahé PR firmy, podotýká DPA. V ruských médiích se opakovaně objevují odhady, že kdysi nejbohatší muž Ruska disponuje 200 miliony eur.

Do politiky se vstoupit nechystám, říká oligarcha

Michail Chodorkovskij prohlásil, že nechce vstupovat do politiky, ani usilovat o vrácení majetku ze zlikvidované ropné těžební společnosti Jukos, kterou vlastnil.

V rozhovoru s ruským magazínem The New Times také řekl, že ruský prezident Vladimir Putin mu udělil milost bez jakýchkoli podmínek.

Šéfovi Kremlu prý v jednom dopise napsal: "Nezamýšlím se zapojit do politiky a nezamýšlím se ani nad tím, že bych bojoval o navrácení majetku (Jukosu)".

Na otázku, zda je stále miliardářem, Chodorkovskij v roce 2011 prostřednictvím své internetové stránky odpověděl: "Zábavná otázka. Zeptejte se žalobců. Ti vědí všechno. Sám bych to rád věděl."

Právníci 50letého oligarchy tvrdí, že jejich klient už miliardy nemá. Podle DPA to ale možná říkají jen s ohledem na obrovské požadavky ruského státu, který Chodorkovského nechal odsoudit v kontroverzním procesu kvůli krácení daní, praní špinavých peněz a krádeže ropy.

Chodorkovského syn Pavel, žijící v New Yorku, v říjnu ruské rozhlasové stanici Echo Moskvy řekl, že z jmění 15 miliard dolarů (přes 300 miliard korun), které vlastnil jeho otec ještě v roce 2003, zůstalo "poměrně málo prostředků".

Stovky milionů dolarů za zabavení bankovních účtů

Podle zpravodajského webu BBC News otázka zní, zda se Chodorkovskij pustí do soudních pří o majetek svého koncernu Jukos. Ten sice zanikl v roce 2007, bývalí spolumajitelé a partneři se ale dodnes soudí.

Kupříkladu soud v Amsterodamu má 9. ledna posuzovat stížnost společnosti Jukos International, která podle tisku požaduje od Ruska 333 milionů dolarů za zabavení bankovních účtů. U soudu v Londýně má v půli května přijít na pořad požadavek další dceřiné společnosti Jukosu: Jukos Capital, který v roce 2010 vysoudil u státní společnosti Rosněfť 12,9 miliardy rublů, žádá dalších 4,6 miliardy rublů jako ušlé úroky.

Jukos Capital se soudí i v Singapuru, tentokráte se společností Tomskněfť.

Bude-li chuť může se přít i s Abramovičem

Michail Chodorkovskij se sice může veřejně zřeknout účasti v těchto sporech, ale podle expertů bude mít vždy možnost připojit se později. Přeci nejvíce ví o nesplněných dohodách, a teď by mohl osobně svědčit u soudů. Analytici dotázaní BBC předpokládají, že - bude-li mít chuť - by třeba mohl u soudů napadnout jiného oligarchu, Romana Abramoviče, kvůli dohodě o sloučení Jukosu a firmy Sibněfť, v níž figurovala i sankce ve výši miliardy dolarů v případě odstoupení od fúze.

Boris Berezovskij sice v soudní při s Abramovičem neuspěl, protože neměl důkazy, ale podle experta Alexandra Razuvajeva by se u Chodorkovského našlo nemálo přesvědčivých argumentů. Podle některých právníků by Chodorkovskij mohl žádat i mnohem více než vzpomínanou miliardu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video