Alexandra Nováka poslal soud do vězení, protože měl obavu, že uteče do USA, kde nakupoval nemovitosti i motorku Harley Davidson.

Alexandra Nováka poslal soud do vězení, protože měl obavu, že uteče do USA, kde nakupoval nemovitosti i motorku Harley Davidson. | foto: Karel PešekMF DNES

Nebylo co zabavit, tvrdil soud. Novák přitom vydělal desítky milionů

  • 74
Když dával soud exsenátorovi Alexandru Novákovi kromě trestu vězení i pětimilionovou pokutu za úplatek, který činil 42 milionů korun, vysvětloval, že mu vyšší sankci dát nemůže. A zabavit mu prý nebylo co, protože Novák nic nemá. "Nemajetný" podnikatel, který je od minulého týdne ve vězení, přitom v posledních letech získal desítky milionů.

"Lidé se dělí na ty vysoko a na ty pod nimi," zlobí se Vlastimil Bočan z Čepiroh u Mostu, na kterém Novákova firma Real Estate vydělala bezmála 14 milionů korun.

MF DNES má k dispozici kupní smlouvy, v nichž je popsáno, jak Real Estate koupil v březnu 2009 od Bočana 8,4 hektaru půdy v Brandově na Mostecku. Dal za to 7,6 milionu. V září téhož roku pozemek prodal za více než 21 milionů. Ukázalo se totiž, že ho potřebuje firma Net4gas, aby tudy mohl vést plynovod.

Obě smlouvy uzavíral za Real Estate právě Novák, jenž byl v té době členem představenstva a od roku 2010 vlastní třetinový podíl.

Novák vždy odmítal podezření, že zbohatl díky tajným informacím. Tvrdil, že vše byla jen pouhá náhoda. Bočan se k tomu dnes již vracet nechce.

"V rámci duševního zdraví, nechme to být. Jsou věci, které můžete změnit, a věci, se kterými nemůžete dělat nic. A mlátit hlavou do zdi nemá smysl," poznamenal Bočan.

Zmínil jen to, že sám o zájmu plynárenské společnosti nic nevěděl, jinak by pozemek logicky neprodával Novákovi za třetinu pozdější ceny.

Firmu převedl na manželku, úplatek označil za půjčku pro ni

Případ vyšetřovala i policie, ale nakonec ho odložila. Na Chomutovsku, Teplicku a Mostecku Novák nakoupil celkem přes dva miliony metrů čtverečních pozemků.

Manželku stíhá soud v Rakousku

Za to, že úplatek pro Alexandra Nováka přišel v roce 1999 na společný rakouský účet obou manželů, čelí jeho manželka Eva v Rakousku obžalobě z praní špinavých peněz. Hrozí jí až pětileté vězení.

Tamější soud čekal na rozsudek české justice v Novákově kauze. Rakouský prokurátor Hansjörg Bacher uvedl pro server lidovky.cz, že soud ve Štýrském Hradci nyní překládá soudní podklady, které obdržel z Okresního státního zastupitelství v Chomutově.

Poté rozhodne, zda bude trestní řízení s Evou Novákovou pokračovat (článek lidovek.cz zde).

Úplatek vzal Novák v roce 1999, kdy byl starostou Chomutova. Zorganizoval prodej akcií energetických firem a krátce nato dorazilo na rakouský účet manželů Novákových 42 milionů korun. Novák vždycky tvrdil, že to byla půjčka pro podnikání jeho manželky.

Právě v té době, v dubnu 1999, přepsal na manželku Evu svou firmu Multitechnik. Podezření, že firmu ovládá stále on, ale nevyvrátil.

Multitechnik vlastní spoustu nemovitostí

Na Multitechnik je napsaná spousta nemovitostí. Jen v Chomutově je to 19 pozemků a 6 budov, třeba benzinka, prodejny potřeb pro motoristy, myčka, budova s kancelářemi a rozlehlá vila manželů Novákových i dům Novákovy švagrové Jany Šilhánkové.

Právě na Šilhánkovou Multitechnik po pár letech oficiálně přešel. Sehnat ji v sídle firmy není snadné.

"Není tady. A kdy bude? To opravdu netuším," sdělila v úterý její asistentka. Šilhánková nebyla ani doma.

Novákova manželka zůstala ve firmě své sestry jako jednatelka. V listopadu 2010 pak prošel Multitechnik ještě jednou zajímavou proměnou - rozštěpil se na firmy Mars Chomutov a Venuše Chomutov. Majetek obou firem, které úředně patří Novákově švagrové, ocenil znalec Jiří Svoboda na 32 milionů korun.

Novák spoluvlastní několik firem

Milionové zisky měl Novák i z dalších firem. Společnost EDS, kterou vlastní spolu s další bývalou šedou eminencí ODS Patrikem Oulickým, pronajímá prostory v domě v centru Ústí nad Labem dotačnímu úřadu. Nájemné činí více než 10 milionů ročně. Úřad se v červnu přestěhuje do domu v Berní ulici - za nájemné 1,6 milionu.

Novák spoluvlastní i firmu Talwin, která načerno postavila sluneční elektrárnu v Moldavě (o této kauze zde).

Další Novákova firma Real Estate postavila v Jiříkově na Děčínsku v roce 2009 načerno benzinku. Stavbu dokončila, přestože jí úředníci nařídili, aby práce zastavila. Policie však v lednu 2010 prověřování ukončila, protože úředníci vydali firmě dodatečné stavební povolení.

Zabavit majetek prý nešlo, musela by být stíhaná firma

Když Okresní soud v Chomutově rozhodoval o Novákově trestu za čtyřiadvacetimilionový úplatek, dal mu dvouletou podmínku a peněžitý trest pět milionů korun. Zdůvodnil to tím, že vyšší pokutu podle zákona nebylo možné uložit.

Zabavit Novákovi majetek podle mluvčí soudu Lenky Chalupové také nešlo, protože Novák úředně nic nemá. Vše je psáno na příbuzné nebo firmy.

"Aby mohl být zabaven majetek firmy, musela by být stíhaná firma. Novák byl ale stíhaný jako soukromá osoba," řekla Chalupová.

Pak navíc dodala, že by soud Novákovi stejně žádný majetek zabavit nemohl. "To lze tehdy, když je uložen nepodmíněný trest," řekla. A podmínku podle ní dal soudce Novákovi proto, že od spáchání trestného činu uběhla dlouhá doba.

Krajský soud pak loni v červenci změnil Novákovi podmínku na čtyřletý trest vězení. Majetek i poté Novákovi zůstal. Krajská soudkyně Věra Kloudová zdůvodnila, že když už byl odsouzenému udělený peněžitý trest, nemůže mu být zároveň zabavený i majetek. A dodala, že otázky majetku už krajský soud ani neřešil.

Pět milionů zaplatil obratem, pak skupoval domy v USA

"Nemajetný" Novák mezitím zaplatil pětimilionovou pokutu, kupoval domy v Americe a soudu tvrdil, že je tak nemocný, že nemůže do vězení.

"Nemovitosti tam nakupuje 16 let, jeho firma se zabývá realitní činností," uvedl jeho advokát Jan Růžek.

Policisté se ale obávali, že by Novák mohl uprchnout a 2. dubna ho odvezli na Pankrác (o zatčení Nováka zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video