Obchodní dům dříve známý jako Máj, dnes Tesco na Národní třídě už je kulturní památkou.

Obchodní dům dříve známý jako Máj, dnes Tesco na Národní třídě už je kulturní památkou. | foto: R. Rambousek

Máj už památkou je. Teď je na řadě Kotva

  • 41
Je to černé na bílém a společnost Tesco se s tím musí vyrovnat. Z obchodního domu Máj je s konečnou platností kulturní památka. Rozhodl o tom ministr kultury. Dostane se na seznam památek i Kotva?

"Budeme to respektovat. Musíme se smířit s tím, že bude Máj památkově chráněn," komentuje mluvčí Teska Jana Matoušková výsledek, k němuž v těchto dnech dospěl ministr Martin Štěpánek.

Zatímco se Tesco vypořádává s faktem, že od začátku týdne pečuje o vzácnou stavbu, historik architektury Rostislav Švácha, který loni v březnu rozpohyboval ministerské soukolí, se raduje. "Vložil jsem do toho úředního procesu moc energie," libuje si Švácha.

Ovšem zahálet neplánuje: chce, aby na seznam památek přibyl i obchodní dům Kotva. To některým obyvatelům Prahy připadá nápad udělat z Kotvy chráněnou památku téměř kacířský.

"S Májem jako památkou se vcelku snadno smířím, ale Kotva? Asi jsem barbar, ale na ní nic cenného nevidím. To by nakonec mohla být památkou i Bílá Labuť," rozvažuje Jana Svatoňová, která pracuje na dohled od Máje, ceněné budovy postavené podle návrhu architektů Miroslava Masáka, Martina Rajniše a Johnyho Eislera.

S takovým přístupem však kunsthistorik Rostislav Švácha rozhodně nesouhlasí.

"Památky jsou naše největší bohatství a mělo by být v našem zájmu jejich počet stále rozšiřovat. Určitě by měl být tento seznam hodně pestrý," obhajuje svou myšlenku Švácha.

Podle něj nikdo nepopírá, že stojí za ochranu stavby z 60. let minulého století - jako například vysílač Ještěd, zato k unikátním stavbám z let sedmdesátých se Češi chovají spíš macešsky.

"Navíc Kotva je úplně jiná stavba než Máj. Ten je takový technicistní, kdežto Kotva se blíží novému brutalismu," popisuje Švácha.

Obchodní dům Kotva

Památka neznamená mrtvou budovu ani skanzen
Současní majitelé se ani nemusí obávat, že od chvíle, kdy vlastní kulturní památku, ji mohou maximálně oprašovat.

"Nikdo nechce, aby se z památek staly mrtvé budovy," souhlasí Ludmila Kadrnková z tiskového odboru ministerstva kultury. A na příkladu obchodního domu Tesco-Máj na Národní třídě uvádí, co od nynějška jeho vlastníky čeká.

"Pokud bude chtít majitel stavbu nějak upravovat, udržovat nebo rekonstruovat, musí požádat o souhlas a vyjádření odbor kultury a památkové péče pražského magistrátu," vysvětluje Kadrnková.

S tím ostatně počítá i společnost Tesco Stores. "Zatím netušíme, jak přesně to bude fungovat, ale jsme připraveni konzultovat úpravy s památkáři," uznává mluvčí Teska Jana Matoušková.

Takže čekají Máj v nejbližší době výrazné opravy? "Letos určitě ne," zapřísahá se mluvčí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video