Magistrát je na webu nepřehledný

Praha - Servery www.prague-city.cz a www.praha-mesto.cz jsou dva weby nabízející informace o metropoli. Oba mají podle kritiků řadu nedostatků a oba spravuje magistrát. Běžný uživatel, který za každou minutu v síti musí platit, by jistě ocenil komplexní informace o hlavním městě na jedné kvalitní webové stránce, stejně jako je poskytují infoservery úřadů v Plzni, Brně či Ostravě. Nabízí se otázka: Proč má magistrát dvě stránky, na nichž se uložené informace překrývají?

„Před pěti lety jsme založili stránky praha-mesto, které měly mít na starosti městské části a městské organizace. Prague-city, které spravoval magistrát, se mělo věnovat pouze úřadu. Jenže části webu si městští úředníci nechávali vyrábět u soukromých firem, takže se informace začaly překrývat a ztratila se i vytyčená koncepce,“ vysvětluje technický náměstek Institutu městské informatiky Luděk Brož, proč má Praha dva oficiální servery.

Institut dříve spravoval stránky www.praha-mesto.cz. V červenci tohoto roku je převzal magistrát. Doposud se však nic nezměnilo. Tajemník magistrátu Zdeněk Zajíček připustil, že současný stav není ideální.

„Připravuje se nová prezentace města na internetu, která bude všechny dostupné informace slučovat. Nejde to však ze dne na den, musíme ještě získat doménu Praha a Prague, kterou si zaregistroval někdo před námi. Tam by měl být soustředěn servis pro lidi, odkazy na městské části či pražské internetové noviny,“ konstatoval Zajíček.

„Změnu plánujeme na přelom roku 2000 a 2001,“ dodal. I nformace na městských webových stránkách jsou však nejen roztříštěné, ale také špatně dostupné a přehledné. „Nevím, jestli chtěli oddělit samosprávu od státní správy, ale tento záměr není dost dobře patrný. Hledání na těchto stranách je strašně složité. Jako by si úředníci říkali: Tak je to zveřejněné na internetu a hotovo. Zda tyto zprávy někdo najde, asi není otázka, kterou by si kladli,“ míní Stanislav Sojka, provozovatel soukromého infoserveru www.vinohrady.cz, který byl v soutěži o nejlepší internetové stránky měst a obcí Zlatý erb 2000 navržen na první místo.

„Častokrát jsem něco hledal a skončilo to tak, že jsem si musel zavolat na telefonní magistrátní infolinku, aby mi poradili, kde přesně potřebnou informaci na internetu najdu. Člověk neví, kde má začít. Nejprve se podívá na prague-city, a když se mu zdá, že to tam není, otevře praha-mesto. Tam to nenajde a musí se vrátit zpět a hledat v hlubších úrovních,“ dodává Sojka.

Martin Stránský, městský poslanec z Unie svobody a duchovní otec projektu Internet dětem!?, přiznal, že o existenci webu praha-mesto.cz ani neví. „Tuto stránku jsem ještě nenavštívil, myslel jsem, že tato doména je už někým zakoupená. Nekoncepčnost a nezájem vládnoucí reprezentace na radnici o tuto oblast se odráží právě v kvalitě webu prague-city,“ říká Stránský.

„Na webu by mohlo být tisícinásobek toho, co je tam v současnosti. Navíc některé odkazy často nefungují, každou chvíli mi zavolá některý z kolegů s tím, kde jsou materiály pro zasedání zastupitelstva.“

Jedním z chvályhodných odkazů na pražské informační stránce by mohla být webová kamera snímající Staroměstské náměstí. Ale pokud by fungovala. Například včera v půl sedmé na ní bylo možné spatřit pouze obrázek z předchozího dne, fotografie by se přitom měla automaticky načítat každou minutu čtyřiadvacet hodin denně.

Před několika týdny začal na internetu sloužit další server magistrátu, který lze nalézt na adrese www.praha-noviny.cz. Soustředí se zejména na radniční aktuality, k dispozici jsou i jiné servisní odkazy včetně výběru článků z denního tisku, týkající se hlavního města. Lidé se mohou na tomto serveru vyjádřit k veřejným záležitostem prostřednictvím Diskusního fóra, jež dosud na dvojici starších městských webů chybělo. Zájemci na nich mohou s vedením města komunikovat pouze prostřednictvím zveřejněného e-mailu tajemníka úřadu. Adresy elektronické pošty na ostatní radní na infoserverech najít nelze.

V červenci tohoto roku převzal magistrát i stránky www.praha-mesto.cz. (18. října 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue