Úspora, kterou by nový systém první pomoci měl přinést, se pohybuje okolo 32 milionů korun.

Úspora, kterou by nový systém první pomoci měl přinést, se pohybuje okolo 32 milionů korun. | foto: ZZS HMP

Magistrát chystá pro Pražany pohotovost až do domu

  • 11
Pražský magistrát se rozhodl rázně vyřešit situaci s nákladnými lékařskými pohotovostmi. Za pacienty, kteří potřebují akutní ošetření, by měly vyjíždět sanitky až domů. Magistrát si od nové koncepce lékařské služby první pomoci slibuje úspory i vyšší efektivitu v péči o pacienty.

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s městskými částmi a pražskou záchrannou službou speciálně vybaví pro tyto účely šest sanitních vozů. Čtyři budou poskytovat první pomoc dospělým a dvě dětem. Posádce bude velet odborný lékař.

"Chceme tímto způsobem nahradit zastaralý model, který je finančně daleko náročnější a přitom neposkytuje lidem potřebný standard," tvrdí člen zdravotního výboru a starosta Kbel Pavel Žďárský.

Úspora, kterou by nový systém první pomoci měl přinést, se pohybuje okolo 32 milionů korun. "Hlavní město Praha společně s městskými částmi nyní přispívá na pohotovosti částkou padesát milionů korun. U mobilní služby počítáme s investicí kolem osmnácti milionů korun," vysvětlil pro iDNES.cz radní Jiří Janeček (ODS), který s návrhem přišel.

Prevence proti zneužívání
Podle Janečka lidé ordinace pohotovostí často zneužívají. "Nemají třeba čas si dojít přes den k lékaři a večer po práci si pak chodí pro neschopenku na pohotovost," tvrdí.

"Magistrát samozřejmě nemůže zrušení kamenných ošetřoven nařídit, protože není jejich zřizovatelem, ale zkrátka chceme, aby finance šly efektivním směrem," dodává Janeček.

Dotace služeben lékařské první pomoci by bez pomoci magistrátu připadly na hlavu městských částí a samotných zdravotnických zařízení. To by fakticky znamenalo jejich zánik.

Záchranka je pro
Zamýšlenou koncepci magistrátu vítá pražská záchranka. "Většinu těchto pacientů, stejně ošetřujeme, protože nám lidé obvykle svůj stav hlásí jako daleko závažnější a vyjíždí k nim rychlá záchranná služba. To by se mělo tímto způsobem odbourat," pochvaluje si ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz.

Podle Schwarze budou vozy v provozu v pracovních dnech vždy od 15 do 23 hodin. Přes víkendy a svátky pro ně plánuje nepřetržitý provoz.

"Ze statistik vychází, že mezi 15. a 23. hodinou ošetří pohotovosti nejvíc lidí, v případě potřeby by se však doba provozu upravila. V nočních hodinách by pak práci sanitek převzala pražská záchranka," vysvětluje Janeček.

Magistrát dále počítá s tím, že by v případě nárůstu zásahů počet sanitek navýšila.

Hulínský: Není to krok správným směrem
Podle opozičního zastupitele Petra Hulínského (ČSSD) je však celý návrh nekoncepční. "Nejsem s ním detailně obeznámen, ale na první pohled mi zmíněná koncepce nepřipadá ani logická, ani správná," říká.

"Neznám sice přesné počty, ale šest sanitek těžko může obstarat všechny akutní případy, ke kterým v Praze dochází. Sanitky navíc nemohou plnohodnotně nahradit vybavení ordinace," doplňuje Hulínský.

Na tahu je Rada
Pražský magistrát se o změnu systému lékařské první pomoci snaží už několik let. Omezením dotací redukoval počet služeben a slučoval dětské pohotovosti se zařízeními pro dospělé. Tato opatření se nelíbila především městským částem.

Připravovaný model lékařské služby první pomoci musí ještě odsouhlasit Rada hlavního města Prahy. Pokud by koncepci schválila, začala by platit od 1. ledna 2008.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video