Mafiánská válka trápí Neapol, umírají i nevinní

  • 16
Vittorio La Vecchia právě krájel rajčata, když do jeho neapolské pizzerie vstoupil nějaký muž a vpálil dvě kulky do hlavy jednoho z hostů. Obětí byl jednapadesátiletý Salvatore Peluso. Policisté ho našli s tváří zabořenou do pizzy, kterou mu právě majitel naservíroval.

Tak líčí agentura Reuters nejčerstvější dějství mafiánské války, která sužuje jihoitalskou Neapol s novou silou od začátku letošního roku. Podle italských úřadů si jen tento měsíc gangy místní mafie - camorry - soupeřící o nové rozdělení sfér vlivu navzájem povraždily už nejméně deset lidí.

Camorra patří k Neapoli a jejímu okolí už dvě staletí a její krutost je úměrná výdělkům plynoucím ze stále výnosnějších kšeftů s drogami a z vydírání.

Únosy, mučení a popravy
V některých neapolských čtvrtích došlo násilí tak daleko, že znepřátelené gangy unášejí z přelidněných ulic protivníky za bílého dne. Gangsteři své oběti často mučí, až poté je popraví. Obvyklou metodou, jak zahladit stopy, je strčit oběť do automobilu a ten pak zapálit.

Bojuje se hlavně o zisky z vydírání. Policie odhaduje, že jen letos získala camorra z vydírání kolem čtyř miliard eur. To je mnohem víc, než kolik plyne z tohoto zdroje dalším třem velkým italským zločineckým uskupením - sicilské organizaci Cosa Nostra, kalábrijské N'Dranghetě a apulijské Posvátné sjednocené koruně.

Umírají i nevinní
Neapolská camorra nemá žádné ústředí, ale jde o volné uskupení různých zločineckých klanů ovládajících jednotlivé části Neapole či jejího okolí. Právě díky tomu nemůže policie proti neapolské organizované zločinnosti účinněji zasáhnout.

Velkým problémem neapolské kriminality jsou časté oběti na straně naprosto nevinných lidí. Například před několika dny přišel náhodně o život při přestřelce mafiánů pětadvacetiletý mladík, který hrál v jednom baru s přáteli stolní fotbal.

Otřesným dokladem krutosti mafiánů je případ dvaadvacetileté Gelsominy Verdeové. Tu pachatelé zastřelili a její tělo spálili zřejmě jen proto, že byla přítelkyní jednoho člena znepřáteleného gangu.
 
Mafie využívá nezaměstnanost
Policie se snaží bojovat proti zločinnosti ve městě ze všech sil. Pomáhají jí v tom i peníze, které poskytla Evropská unie. Úřady ale připouštějí, že ani rozsáhlé využívání nejmodernější techniky zřejmě nebude stačit, aby v boji s organizovaným zločinem došlo k zásadnímu zvratu.

Problémem je obrovská nezaměstnanost, jedna z nejvyšších v Evropě vůbec. "Camorra tak může těžit z řad nezaměstnaných a získávat stále další a další rekruty," říká velitel neapolské policejní jednotky pro prevenci zločinnosti Antonio De Jesu.

Poukazuje přitom na závěry studie, kterou provedl nedávno deník La Repubblica; podle ní je nyní v Neapoli bez trvalého zaměstnání 58,8 procenta mladých lidí.

Dalším problémem je obrovský počet pouličních loupeží v Neapoli. Jen letos policie zaznamenala přes 11 tisíc takových zločinů a úřady varují cizince, aby raději nenosili na ulici nic cenného, například šperky.

Boje skončí, až někdo vyhraje
Někdy je situace natolik zoufalá, že se místní obyvatelé sami chopí spravedlnosti, aby čelili zločincům. Například minulý měsíc přiměla patnáctiletá dívka svého otce, aby dopadl a zastřelil mladistvého zlodějíčka, který jí ukradl skútr.
 
Nedávný průzkum veřejného mínění ukázal, že 52 procent obyvatel města je pro to, aby stát nasadil proti zločincům armádu. Znalci poměrů v místním zločineckém podsvětí ale tvrdí, že uklidnění může přijít jedině z camorry samotné.

"Války skončí, až jeden ze soupeřících klanů získá nadvládu. Kdy k tomu ale dojde, to se dá stěží předpovědět," míní Francesco Barbagallo, autor publikace Moc camorry.

Oběť italské mafie - ilustrační foto.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video