Mrázek sám byl hlavní postavou policejních spisů. Ze závažného trestného činu ale nikdy obviněn nebyl.

Mrázek sám byl hlavní postavou policejních spisů. Ze závažného trestného činu ale nikdy obviněn nebyl. | foto: Jaroslav Hejzlar, ČTK

Mafián Mrázek sám donášel policii

  • 90
Zavražděný mafián František Mrázek, podezřívaný z mnoha zločinů, byl informátorem policie. Od roku 2002 do ledna 2006, kdy jej zastřelil neznámý vrah, se pravidelně setkával s detektivem protikorupční policie Oldřichem Koppem. O tom se zatím nevědělo.

MF DNES na to přišla při mapování, jak prorostl zločin do státní správy a politiky.

Mrázek se s Koppem scházeli v pražských restauracích. Kopp o tom psal záznamy. Díky tomu je možné přiblížit, o čem se bavili.

Například: když zmizel Jakub Konečný, spolupracovník Radovana Krejčíře, měl Mrázek za úkol zjistit, co se o tom v podsvětí říká. "K těm informacím se dostává blbě," postěžoval si Mrázek Koppovi.

Mrázek sám byl hlavní postavou policejních spisů. Kromě legendární Krakatice to byl i spis Olej týkající se tunelování Setuzy. Policie tedy na jedné straně monitorovala Mrázkovy aktivity a na straně druhé od něj získávala informace.

Stát věděl o Mrázkových machinacích

Nechal to ale být

Z žádného závažného trestného činu jej neobvinila. Znamená to, že policie přivírala oči? "Rozhodně ne," brání se bývalý policista Karel Tichý, který měl "mrázkovský" tým na starosti. "Hledali jsme jakýkoli způsob, jak se k němu dostat a jak mít informace z jeho okolí, co dělá a zamýšlí."

Když byl Mrázek v lednu 2006 zavražděn, dopadl stejně jako tři další mafiáni, rovněž policejní donašeči. Ani jejich vraždy nebyly objasněny.

Detektivové, kteří odhalovali trestnou činnost Mrázka a Krejčíře, měli informátory i mezi lidmi podezřelými ze závažných zločinů. Odmítají však, že by jim slibovali beztrestnost. Nikdo z těchto lidí však nebyl nikdy odsouzen.

Protikorupční policie měla v minulosti mimořádné informátory uvnitř organizovaného zločinu. Informace jí dodávali nejen lidé z nejbližšího okolí Mrázka, ale i z okolí uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře.

MF DNES zmapovala síť někdejších policejních informátorů při pátrání po tom, jak prorostl organizovaný zločin do státní správy a politiky.

Překvapujících je několik věcí:
1. Mrázek ani Krejčíř, na které informátoři donášeli, nikdy neskončili trvale za mřížemi.
2. Elitní detektivové velmi úzce spolupracovali s několika členy podsvětí - dostávali informace od lidí, které vyšetřovatelé podezírali ze závažných trestných činů jako únosy, vydírání či podvody. Tito agenti nikdy nebyli odsouzeni. Řada z nich byla později zavražděna a vraždy se nepodařilo objasnit.

"Veškerá činnost informátorů nebyla stoprocentně legální, ale musíte posuzovat jejich přínos a přínos jejich informací porovnávat s tím, co oni konají," hájí policejní postupy někdejší elitní detektiv Karel Tichý.

Právě on vedl týmy Krakatice a Kmotr, které odhalovaly trestnou činnost dvojice Mrázek-Krejčíř. Týmy měly v podsvětí čtyři klíčové informátory: Rudolfa Javornického, Petra Šebestu, Jakuba Konečného a Tareka Becharu. Informace na Krejčíře jim dodával i sám František Mrázek.

Tři agenti zaplatili smrtí

"Ve hře je samozřejmě Krejčíř. O tom se mluví hodně," říkal Mrázek policistovi Oldřichu Koppovi poté, co zmizel Konečný. "Krejčíř to mohl udělat přes Spěváka, ale říká se, že ten na to najal lidi od Andreje Korpljakova," nedal se zastavit.

Díky informátorům dokázali kriminalisté překazit některé chystané zločiny už v zárodku. A agenti za to zřejmě zaplatili vysokou cenu - tři z nich jsou mrtví, jeden zmizel. Jediný, kdo přežil, je Bechara.

na smrt svých agentů nejsem pyšný

Čtěte rozhovor s jejich šéfem Karlem Tichým

Ten dodával policii informace z Krejčířova okolí, které následně vedly k odhalení řady jeho podezřelých aktivit - třeba stamilionových machinací v obchodech s naftou. Na druhou stranu je Bechara podezřelý z únosu a následné smrti otce Radovana Krejčíře Lamberta.

Podobně rozporuplní jsou i další bývalí informátoři. Rudolf Javornický přinášel detektivům důležité informace o Mrázkovi, ale i o kdejakém kšeftu se zbraněmi nebo obrazy. Sám byl podezřelý z podvodů a vydírání.

Nezajistily mu právě jeho informace až do smrti čistý trestní rejstřík? "Pokud se na nás obrátili vyšetřovatelé, řekli jsme jim vše, co jsme o něm věděli," oponuje Tichý.

Byla taková spojenectví prospěšná? Agenti většinou skončili v rakvi, stejně jako Mrázek. A Krejčíř si užívá svobody v Jižní Africe.

Na druhou stranu díky Jakubu Konečnému detektivové překazili chystaný podvod Krejčíře na podnik Čepro. Státu tak ušetřili miliardy, Konečného to však podle policie stálo život. "Kontakty v organizovaném zločinu jsou důležité," říká šéf protimafiánské jednotky Robert Šlachta.

Jak je však možné, že i přes informátory neskončil Mrázek ve vězení? "Dostat takovouhle ikonu do želez bylo složité. V momentě, kdy je takový zločinec nejsilnější, kdy je vlivný, se to podaří málokomu na světě," tvrdí bývalý náměstek ÚOOZ Hynek Vlas.

,

Video