Mrázek například přes bývalého ředitele bezpečnosti NBÚ Martina Hejla dosazoval své lidi k ministrovi vnitra Stanislavu Grossovi.

Mrázek například přes bývalého ředitele bezpečnosti NBÚ Martina Hejla dosazoval své lidi k ministrovi vnitra Stanislavu Grossovi. | foto: Jaroslav Hejzlar, ČTK

Mafián Mrázek ovlivňoval politiku, ukázalo vyšetřování

  • 469
Zavražděný boss českého podsvětí František Mrázek měl za vlády sociální demokracie přístup do těch nejvyšších pater politiky – na Úřad vlády, do Poslanecké sněmovny, na ministerstvo vnitra i do mocného Národního bezpečnostního úřadu. Jaký měl vliv, se ukázalo při vyšetřování jeho vraždy.

Policie totiž obrátila naruby všechny dostupné spisy včetně Mrázkových odposlechů, které se v minulosti pořizovaly. Z jejich analýzy vyplynulo, že Mrázek udržoval nadstandardní vztahy s bývalým ředitelem bezpečnosti NBÚ Martinem Hejlem.

Z odposlechů, jejichž obsah MF DNES zná, vyplývá, že Mrázek využíval tohoto vlivného státního úředníka jako tajného informátora. Zároveň s ním konzultoval dokonce i personální politiku na ministerstvech.

Mrázek přes Hejla dosazoval své lidi k ministrovi vnitra Stanislavu Grossovi. "Bylo by dobré k Mladému (Grossovi) sehnat kontakt," řekl Mrázek Hejlovi a ten mu odpověděl: "Už ho máme. Vypadá dobře."

Mrázek byl v té době podezřelý z objednání tří vražd a podílu na vytunelování bank. Bezpečnostní ředitel Hejl mu přesto zajišťoval informace z vlády, z NBÚ a z vyšetřovaných kauz, které se Mrázka dotýkaly.

V prosinci 1999 Hejl Mrázka informoval, že policie odložila vyšetřování střelby na sponzora ČSSD Ivana Lhotského. Z objednání této střelby byl podezřelý Mrázek.

Hejl: Jsem čistý
Vysoký úředník i boss podsvětí používali pro větší konspiraci v hovorech přezdívky a kódy. Hejl: "Jo, jinak to houkací auto (střelba na Lhotského – pozn. red.), tak ti hasiči (policisté), tak to dali do lednice. Nikam to nevede."

Mrázek: "Rozumím. Prý nejde zjistit, kdo to odpálil. Kuchař (policista) to dal prostě do lednice."

NBÚ, jehož bezpečnostnímu odboru Hejl šéfoval, má na starosti prověrky vysoce postavených osob. Policisté získali v době Hejlova působení na úřadu, tedy v letech 1998 až 2001, podezření, že od něj Mrázek získává cenné informace z prověrek.

Třeba choulostivé údaje ze soukromí vysoce postavených lidí. Politici, úředníci či podnikatelé totiž musí při prověrce uvést i to, jaké mají úspory na účtech nebo jestli mají milenku či milence.

Policisté proto případ předali k prověření tajné službě BIS. Ta Hejla dotlačila alespoň k tomu, aby opustil NBÚ. Co přesně dělal, však nebylo jasné. "Nikdy jsem Mrázkovi takové informace neposkytl," řekl Hejl MF DNES.

Připustil, že se s ním stýkal, ale odmítl, že by překročil zákon. "Jediné, co mi můžete vyčítat, je, že jsem se choval neeticky," řekl.

Ministr vnitra Ivan Langer ve středu MF DNES řekl, že to jsou pro něho "šokující informace". "Pokud se to potvrdí, je to šokující. Mělo by se to prověřit. Mělo by se zjistit, jestli tam ještě dnes neexistuje nějaká vazba," uvedl.

Podnikatele Františka Mrázka zastřelil nájemný vrah, když odcházel ze sídla firmy k opancéřovanému autu. (více zde) Vraždu se zatím policii nepodařilo objasnit.

Aktéři odposlechů

František Mrázek
František Mrázek Začínal už před listopadem 1989 jako klasický vekslák. V devadesátých letech se podílel na vytunelování šesti bank. Pak se z něj stal vládce českého podsvětí. Policie ho podezřívala z několika nájemných vražd, včetně pokusu o vraždu někdejšího sponzora ČSSD Ivana Lhotského. Mrázek si však vybudoval rozsáhlou síť kontaktů v politice a ve státní správě. Tyto "své lidi" pak využíval k prosazení svých obchodních zájmů. V několika posledních letech žil Mrázek zejména z toho, že ovládal se svým partnerem Tomášem Pitrem potravinářský kolos Setuza . Nájemný vrah ho zastřelil 25. ledna 2006. Policie vraha dosud nenašla. Vyšetřování je už několik měsíců na bodu mrazu. Policie případ odložila.

Martin Hejl
Martin Hejl Po listopadu 1989 začínal jako řidič české velvyslankyně v USA Rity Klímové. Pak nastoupil do tajné služby BIS. Pracoval v ekonomickém odboru a dostal na starost udržovat vztahy s Mrázkem a jeho podnikatelskou skupinou. V roce 1998 odešel do Národního bezpečnostního úřadu , kde dělal až do roku 2001 ředitele bezpečnostního odboru. S Mrázkem udržoval vztahy i tehdy. Teď pracuje jako soukromý konzultant. Hejl v neformálním rozhovoru s MF DNES řekl, že se "nedopustil ničeho protizákonného ". "Jediné, co mi pro mé kontakty s Mrázkem můžete vyčítat, že jsem se choval neeticky ," řekl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video