Bývalý vekslák měl po revoluci obrovský vliv na českou ekonomiku i politiku. | foto: Jaroslav Hejzlar, ČTK

Mafián Mrázek je mrtvý tři roky. Jeho vrah i společník Pitr stále unikají

  • 32
Právě před třemi lety byl zastřelen podnikatel František Mrázek, neoficiální hlava českého podsvětí, jehož chapadla dosáhla i do vrcholné politiky. Podle bývalých elitních detektivů Mrázek dostal kulku kvůli prodeji firmy Setuza. Jeho vrah stále uniká.

František Mrázek zemřel v necelých 48 letech po zásahu jediné, speciálně upraveně kulky. Kdo ji na něj vyslal, policie neví. Zda to někdy zjistí, není jasné. Původní vyšetřovatelé Mrázkovy vraždy už u policie nepracují a spis Krakatice, který mapoval jeho aktivity, je "u ledu".

Odstřelovač si na Mrázka počíhal u jeho firmy v budově Nové Dvory v Durychově ulici v pražské Lhotce. Honosná budova je mezi místními známa jako Zámeček. Kulka mafiánského bossa dostihla krátce po 20. hodině, když přecházel několik metrů z objektu do pancéřovaného vozu, který mu přistavil jeho synovec a řidič Lukáš Mrázek.


SMS iDNES.cz oznamující Mrázkovu vraždu

"Muž zastřelený večer v Durychově ulici v Praze 4 byl podle informací ČT podnikatel František Mrázek, společník Tomáše Pitra. Mrázek patří k lidem ovládajícím skupinu firem kolem Setuzy."

"Byli jsme blízko Mrázkova vraha," řekl před časem bývalý detektiv z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Hynek Vlas. "K vyřešení smrti Františka Mrázka se musí začít objasňovat mnoho věcí z minulosti, staré vraždy, podvody, korupce," dodal. Vlas byl součástí týmu POKR, který střelbu na Mrázka vyšetřoval.

Pryč jsou policisté, Krakatice i Pitr

Bývalý vekslák a invalidní důchodce z Českého Brodu, který před revolucí obchodoval se vším, co šlo prodat, po sobě nechal obrovský majetek. A údajně také tajemný archiv. Ten se ovšem záhadně ztratil.


Znát Mrázka se vyplatilo

Podívejte se na infografiku MF DNES

Zatímco přepychovou vilu, stamiliony korun a firmy zdědila Mrázkova rodina, archiv je prý v rukou jeho společníka a "software" jeho podnikání Tomáše Pitra. Také po něm policie pátrá. Nenastoupil do vězení a je nejspíš v zahraničí. - čtěte Pitrův společník Syrovátka je zpět. Policie věří, že jim pomůže

Mrázkova vražda očima střelceMrázek si dobře uvědomoval, že policii unikne, jen pokud bude zadobře s politiky. Některé ovlivňoval přímo, další přes své známé. O tom se veřejnost dozvěděla z odposlechů zveřejněných v MF DNES a knize Kmotr Mrázek. - čtěte Kmotr Mrázek a jeho muži po roce 1989

Do jeho skupiny patřil například bývalý ředitel Národního bezpečnostního výboru a agent BIS Martin Hejl, lobbista a přítel Václava Klause Milan Velek, poslanec za ODS Vlastimil Tlustý nebo bývalý šéf poradců Miloše Zemana Miroslav Šlouf. Nepřímo v ní měl místo i dnešní ministr vnitra Ivan Langer, Mrázek pracoval i na získání vlivu nad Václavem Klausem.


Kubice: Politici nás praštili klackem po hlavě

Čtěte rozhovor s bývalým šéfem lovců mafiánů

Nájemný vrah zřejmě dostal dobře zaplaceno, aby Mrázka odstranil dřív, než roztočí kolotoč prodeje podílu v potravinářském kolosu Setuza. Kmotr českého podsvětí měl u sebe v době, kdy ho upravený projektil zasáhl, půl milionu korun.

Podle policie šlo o prostředky na úplatky jejich kolegům, kteří se zabývali realitním magnátem Milošem Červenkou. - čtěte Mrázek chystal před smrtí obchod za miliardu i uplácení policie


Mrázkova krakatice

Koho měl Mrázek "pod palcem".

Miroslav Šlouf; exšéf poradců premiéra Zemana
Vlastimil Tlustý; exšéf poslanců ODS, nyní poslanec
Luděk Sekyra; zájemce o IPS, realitní magnát
Ivan Langer; poslanec ODS, nyní ministr vnitra
Milan Velek; lobbista, přítel Václava Klause
Josef Hojdar; exposlanec ČSSD, nyní řadový člen
Jan Mládek; exnáměstek ministra financí
Karel Březina; exministr Zemanovy vlády
Jan Gottvald; podnikatel
Martin Ulčák; Lobbista
Michal Voráček; lobbista
Jan Stiess; exšéf Fondu národního majetku
Jiří Růžek; bývalý šéf tajné služby BIS


Nejlepší videa na Revue