Madridské peklo, den poté

  • 126
Vysoká tmavovláska se vlastně ani nezastaví. Skoro v běhu ze sebe vychrlí: "Nezlobte se. Jsem teď velmi nervózní - na nádraží stojí vlak. Raději půjdu." A utíká dál. Po schodech okolo hromádky vadnoucích květin a pak přes skleněné dveře, za nimiž dohořívají desítky svíček.

Cristina Pastorová tolik nespěchá. "Včera jsem měla štěstí. Jela jsem na Atochu později než jindy," vykládá, když se vyprostí z turniketů pro madridské příměstské vlaky. Ale i ona má strach. "Atentáty přece mohou pokračovat," říká.

Strach z nových "vlaků smrti" postihuje všechny. "Bojím se," přiznává bez obalu třicátník, který se představuje jako Oscar.

Také pro Andrese, úředníka malé společnosti, byly čtvrteční atentáty šokem. "Včera jsem byl ještě doma, když máma volala, zda nejsem v některém z vlaků. Zachvátila mne panika a já začal volat všem kamarádům, o nichž vím, že tudy jezdí," vypráví.

"Lidé teď mají pocit, že každý z nás mohl být v těch vlacích. O hodinu dříve nebo později - to teď rozhoduje o životě a smrti," říká smutně studentka Mar. Přes Atochu jezdí do Madridu lidé jako Mar, Oscar či Andres - studenti, malí úředníci, dělníci, postarší ženy, důchodci, obyčejní lidé. Právě oni tu ve čtvrtek umírali.

Mrtví z Atochi i dalších dvou madridských nádraží teď odpočívají v pavilonu madridského výstaviště na Poli národů a čekají, až si je najdou jejich ženy, rodiče či děti. Živí se ptají, kdo to způsobil a co bude dál.

"Myslím, že je za tím Al-Kajda bylo to přece jedenáctého," domnívá se student policejní akademie Alberto. Útok považuje za jakousi zvrácenou "oslavu" atentátů v USA.

I další úředník, Fernando Castillo, cítí za děsivým zločinem ruku arabských teroristů. Ale na rozdíl od Alberta se ptá, zda si za to nemůže Španělsko samo. "Aznarova vláda nás zavedla do války v Iráku. Bin Ládin pak řekl, že cílem bude Španělsko. Tu válku nikdo nechtěl - jen premiér Aznar," tvrdí Fernando a viní vládu, že "se pokouší ukrýt informace o skutečných vinících" atentátů.

"Myslím, že je to pomsta za Irák," souhlasí bez většího rozmýšlení Alvaro Gomez Del Am, který má webové stránky věnované hip-hopu. Jiní Madriďané jsou přesvědčeni, že to byla baskická ETA, která už desítky let provádí teroristické útoky po celém Španělsku.

"Byli to oni," tvrdí Cristina Pastorová. Myslí si to i úředník Andres. "Jsem si jistý, že je to ETA. Už před časem se přece pokusila o něco podobného na (madridském) nádraží Chamartín." Ale studentka Mar si tak docela jistá není. "ETA přece před atentátem vždy volá," namítá.

K jejím výhradám se nakonec připojuje i Andres. "Madrid zažil v minulosti teroristické útoky, ale nikdy se nestalo něco takového," říká. Mar však vidí ve snahách obvinit baskické teroristy jen další předvolební tah vlády. "To je přece nejsnazší, říkat, že je to ETA - vždyť v neděli jsou volby," namítá.

I když si žádná ze stran nedovolí baskické teroristy hájit, vládní Lidová strana proti nim zasáhla přece jen tvrději než jiní - a teď se to snažila zúročit ve volební kampani. Podle Oscara prý existuje i jasná vazba mezi vinou za atentáty a výsledkem voleb. "Pokud za atentáty stála ETA, budou socialisté poškozeni. Pokud to byla Al-Kajda, může to těžce postihnout lidovce," domnívá se.

Ale ať to byl kdokoli, lidé nyní volají po tvrdosti. "Je nutný tvrdší postih. Pachatelé si zaslouží trest smrti," prohlašuje rezolutně Cristina Pastorová. Říká totéž co stovky středoškoláků, kteří při polední demonstraci na náměstí Sol skandují: "Trest smrti vrahům! Trest smrti vrahům!"


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video