Maďarský prezident míří  na Slovensko v den, který je pro Slováky citlivý.

Maďarský prezident míří na Slovensko v den, který je pro Slováky citlivý. | foto: Profimedia.cz

Maďarský prezident se chystá do Komárna. Slovenští politici zuří

  • 214
"Bude to demonstrace maďarské arogance," skřípe zuby komentátor deníku Pravda Dag Daniš. Do slovenského Komárna dnes přijíždí maďarský prezident László Sólyom. Slavnostně, leč soukromě, protože nikdo ze slovenských státníků pozván nebyl. Odhalí tam sochu zakladatele uherského státu svatého Štěpána. Na den výročí okupace, zlobí se Slovensko.

Artefakt bude stát na Tržničním náměstí (ale jak se píše na webových stránkách Komárna, které jsou především v maďarštině – na budoucím náměstí sv. Štěpána).

Premiér Robert Fico běsní. "Svatý Štěpán! Na tom místě nepovolili sousoší Cyrila a Metoděje!" To po letech sporů o její umístění skončilo, jak napsal Dag Daniš, "na balkoně (!) budovy Matice slovenské".

Primátor Tibor Bastrnák, bývalý poslanec za Stranu maďarské koalice, se však dušuje: "Socha Cyrila a Metoděje tady nikdy v životě stát neměla." Vzápětí MF DNES naznačuje, že "možná" někdy v časech, když ještě nebyl ani v zastupitelstvu, natožpak v křesle primátora města u maďarských hranic.

Slováci vzkazují do MaďarskA:

Váš prezident u nás není 21. srpna vítaný

Příběh sousoší věrozvěstů se do dějin města skutečně zapsal, a to jako jedna z tragikomických scének, které napjaté slovensko-maďarské vztahy pěkně ilustrují. Před šesti lety slovenští patrioti sochu natruc Maďarům převáželi pokradmu přes parčík do centra města. Bránili ji před policií vlastními těly, a když se jim podařilo strážce pořádku obelstít, "bouřlivě" si zatleskali. Důstojné místo však nakonec stejně neuhájili.

Slovenský prezident Ivan Gasparovič se slovenskou vládou rozhodli o státním smutku a o pomoci pozůstalým. (11. srpna 2009)Dnes budou v Komárnu vlastnímu lišáctví tleskat zase. Tentokrát však Maďaři. Slovenský tisk se kaboní, že si k nim Maďaři jezdí jako "do obýváku".

A nejvíc je uražen prezident Ivan Gašparovič, kterého na slavnost nikdo nepozval. Cestu svého maďarského protějšku nazval podle SME "spanilou jízdou po zemích bývalého Uherska". Dokonce koketoval s tím, že Sólyomovi znemožní vstup na slovenské území.

Ostatně podobně to udělali už Rumuni, kteří prezidentovi, jenž jel navštívit – opět soukromě – maďarskou menšinu, zakázali přelet nad rumunským vzdušným prostorem a Sólyom musel jet autem. Podobně nelibě nesou soukromé cesty maďarské hlavy státu i Srbové; i po části jejího území totiž Maďarsko nostalgicky teskní.

"Pozvali jsme každého, kdo odhalení sochy sv. Štěpána podpořil morálně nebo finančně. Maďarský prezident ji podpořil, slovenský ne," vysvětluje primátor Komárna Tibor Bastrnák. Povyk kolem návštěvy z Maďarska způsobují podle něho osobní antipatie slovenských politiků.

"Maďarský prezident přijíždí na výročí okupace"

Aby toho nebylo málo, nejvyšším slovenským představitelům se vůbec nelíbí datum Sólyomova příjezdu. "Věříme, že si prezident Sólyom uvědomuje, že míří na soukromou návštěvu Slovenska v termínu, který je z hlediska novodobé historie Slovenska mimořádně citlivý," tlumočí stanovisko ministerstva zahraničních věcí Peter Stano.

Upozorňuje tak na fakt, že dnešek si Slováci připomínají jako den okupace vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. A jak slovenská média zdůrazňují, na Slovensko na den přesně před 41 lety vtrhly mimo jiné i maďarské tanky. I proto to Sólyom schytal. Podle Fica se tlačí tam, kam není pozvaný.

"Spojovat tisíc let oslavovaný národní svátek (sv. Štěpána) s událostmi roku 1968 považujeme za účelové a nemístné," hájí Sólyoma stylem "my nic, my muzikanti" Eva Dunajská z tiskového oddělení Strany maďarské koalice. Před Dunajem si zkrátka potrpí na jiné kapitoly ze společných dějin než za Dunajem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video