Návštěvy maďarských studentů jsou podle poslance z krajně pravicového Jobbiku bezcenné (ilustrační foto).

Návštěvy maďarských studentů jsou podle poslance z krajně pravicového Jobbiku bezcenné (ilustrační foto). | foto: AP

Nejezděte do Osvětimi, neukazuje historii, prohlásil maďarský poslanec

  • 45
Nemá cenu utrácet peníze za školní výlety do bývalého koncentračního tábora Osvětim, neukazují tam skutečnou historii, řekl na půdě maďarského parlamentu Tamas Gaudi-Nagy, poslanec krajně pravicové strany Jobbik. Je to další z antisemitských projevů, které v posledních měsících sužují Maďarsko.

Tamas Gaudi-Nagy, člen krajně pravicového Jobbiku, se takto vyjádřil v projevu v parlamentu k návrhu podpořit návštěvy žáků a studentů v bývalém nacistickém táboře v Polsku.

Gaudi-Nagy řekl, že bývalý koncentrační tábor v Osvětimi "možná nezobrazuje skutečnou historii" a školy by neměly být nuceny "platit takové peníze za jeho návštěvy", informovala maďarská zpravodajská agentura MTI podle telegraph. co.uk. Vládní strana Fidesz jeho prohlášení odsoudila.

Šéf strany Fidesz, která má dvoutřetinovou většinu v parlamentu, Antal Rogan v prohlášení uvedl, že "nikdo nemá právo zpochybňovat holokaust jako utrpení milionů lidí".

Sdružení reformních židovských obcí Mazsihisz poslancův výrok rovněž odmítlo a požaduje, aby parlament "učinil zákonné procedury, které by napravily jeho reputaci". "Přestože poslanec otevřeně nepopřel holokaust, zpochybnil vzpomínkové obřady, které truchlí za několik milionů obětí, které v těchto táborech zemřely. Pošpinil tak památku 400 tisíc Maďarů, kteří v Osvětimi skonali," uvedlo sdružení.

Antisemitismus v Maďarsku stoupá

V Maďarsku to není ojedinělý výrok. V poslední době se zde ultrapravicové názory projevují čím dál častěji. Židé jsou napadáni v ulicích, vandalové ničí jejich hřbitovy. Na konci minulého roku navrhl jiný poslanec strany Jobbik Márton Gyöngyösi sepsání seznamu židovských poslanců a členů vlády.

Později se hájil tím, že měl na mysli sestavení seznamů osob s dvojím - maďarským a izraelským - občanstvím. Přesto proti jeho výroku před parlamentem protestovali vládní i opoziční politici či velvyslanci Spojených států a Izraele (více o případu čtěte zde).

Loni v červnu také vyvolalo pobouření rozhodnutí pojmenovat hlavní náměstí maďarského města Gyömrö podle bývalého maďarského vůdce Miklóse Horthyho, jenž vládl v letech 1920 až 1944 a byl spojencem Adolfa Hitlera (čtěte o tom zde). 

Kvůli ultrapravicovým náladám se do Budapešti letos přesune Světový židovský kongres, který každoročně zasedá v Izraeli. Amnesty International ve zprávě z minulého týdne kritizuje Maďarsko za jeho přístup k menšinám. Nejvíce tam podle organizace trpí nejpočetnější menšina Romů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video