Maďarský premiér Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán | foto: AP

Maďarský parlament pozměnil kontroverzní mediální zákon

  • 3
Maďarský parlament schválil změnu mediálního zákona, podle níž novináři nebudou muset uvádět své zdroje. Úprava nově stanoví, že zveřejnění zdroje může požadovat jen soud nebo vyšetřovatelé v případech souvisejících s bezpečností a veřejným pořádkem. Nikoliv už úřad pro kontrolu médií.

Kontroverzní zákon poznamenal začátek maďarského předsednictví v EU v lednu tohoto roku, když byly jeho části kritizovány za zavádění cenzury.

Nově bude moci Rada pro média, která je výkonným orgánem úřadu pro kontrolu maďarských médií, stanovovat počet televizních orgánů a rádií, jež budou moci vysílat. Orgán tvoří lidé blízcí vládní straně Fidesz, poznamenala agentura AFP. Rozhlas a televize by měly rovněž věnovat 35 procent programu maďarské produkci.

Parlament dále rozhodl, že pokuty za porušení zákona, které úřad vymáhá, představují veřejný příjem a mohou být v případě nezaplacení důvodem pro zabavení majetku mediálních společností.

Maďarské předsednictví v první polovině roku od počátku provázela polemika o mediálním zákonu, který musela Budapešť na nátlak Evropské komise upravit. Komise kritizovala zejména tři problematické části zákona - registraci všech médií včetně webových služeb, otázky takzvaného vyváženého zpravodajství a účinnost pro média se sídlem v jiných členských zemích EU.

Po sérii národní i mezinárodní kritiky byl zákon pozměněn tak, aby více odpovídal evropským zvyklostem. Dosavadní změny však jeho odpůrci stále považují za nedostatečné, neboť některé nekonkrétní formulace paragrafů mohou sloužit k cenzuře protivládních hlasů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video