Šéf ultrapravicového Jobbiku Gabor Vona hovoří 15. února 2014 v severomaďarském...

Šéf ultrapravicového Jobbiku Gabor Vona hovoří 15. února 2014 v severomaďarském Miškovci při příležitosti oficiálního spuštění předvolební kampaně. | foto: Reuters

Už nejsme rasisté, tvrdí maďarský Jobbik. Orbánovi šlape na paty

  • 48
Před pěti lety získala strana Fidesz v maďarském parlamentu ústavní většinu, od té doby však pouze ztrácí. Do role jejího největšího soupeře nastupuje radikálně nacionalistický Jobbik. I když jeho předseda tvrdí, že se strana extremismu zřekla, podle kritiků v jádru zůstává stále stejná.

Doby největší slávy Orbánovy strany Fidesz jsou zřejmě ty tam. V únoru strana přišla o ústavní většinu v parlamentu, když prohrála doplňovací volby ve Veszprému (více čtěte zde). Další porážka přišla v dubnu, kdy Fidesz neobhájil svůj mandát v Tapolce. Namísto něj jej získal právě Jobbik.

I když Fidesz stále v průzkumech vítězí, jeho ztráty jsou citelné. Uškodila mu Orbánova blízkost k ruskému prezidentovi Vladimitu Putinovi, zprávy o přepychovém životě představitelů strany, návrh na zdanění internetu i neefektivní kampaň. Tu naopak Jobbik zvládl bravurně, píše The Economist.

„Zatímco Fidesz vedl staromódní vzdušnou kampaň, kdy vypouštěl vedení strany včetně Orbána coby výsadkáře jen na krátké návštěvy, Jobbik spustil dobře koordinovanou pozemní válku, kdy obvod zaplavili poslanci i aktivisté, kteří zacílili na vesnice a zaměřili se na místní problémy,“ komentoval list předvolební dění.

Extremismus odmítáme, tvrdí předseda Jobbiku

Předseda Jobbiku Gábor Vona vítězství v Tapolce považuje za přelom. Jobbik podle něj nahradil socialisty v roli největšího Orbánova soupeře, což potvrzují i výsledky průzkumů. Podle toho nejnovějšího by pro Fidesz hlasovalo 21 % Maďarů, zatímco pro Jobbik jen o tři procenta méně, uvedl list The Budapest Times.

Celá politika se změní, tvrdí Vona. „Stejně jako řecká Syriza, španělský Podemos nebo francouzská Národní fronta klepe i maďarský Jobbik na dveře vládního kabinetu. Tyto strany jsou nové způsobem, který jsme dosud zcela neuchopili,“ řekl agentuře Reuters. 

Jobbik také pracuje na tom, aby byl přijatelnější i pro umírněnější voliče, než které oslovoval dosud. Z jeho rétoriky se víceméně vytratil antisemitismus a rasismus, v ulicích již není vidět ani jeho polovojenskou Maďarskou gardu, která je ovšem zakázána.

Tvář se mění, obsah podle kritiků zůstává

„Jsme teď lidovou stranou,“ řekl na konci roku 2013 Vona BBC. „Samozřejmě jsme si zachovali naše základní hodnoty, ale teď se snažíme reprezentovat celou společnost se všemi rozdílnými názory, které lidé zastávají. V současné politické situaci tak Jobbik neoslovuje ideologií, ale plánem akce,“ uvedl. „Nebudu už akceptovat žádné hulvátské ani extrémní názory. Chci, abychom byli stranou, kterou může každý klidně a čestně volit.“

Nakolik se Vonovi podaří straníky mírnit, je ovšem otázka. Například teprve nedávno vyšlo najevo, že poslanec Jobbiku Gergely Kulcsár před několika lety poplival budapešťský památník na břehu Dunaje, který připomíná oběti holocaustu. Poté, co se omluvil, směl ve straně zůstat.

Podle kritiků je tak zřeknutí se antisemitismu pro Jobbik pouhým marketingovým tahem, kterým se snaží získat více voličů, zatímco jeho podstata zůstává stále stejná. To částečně potvrzuje i mluvčí Jobbiku pro zahraniční záležitosti Márton Gyöngyös. „Pan Vona neopustil náš radikální politický program, dali jsme mu jen jednoduše jinou formu,“ citovaly jej Financial Times.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video