Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Plňte pravidla EU, když chcete do Schengenu, spílá Chorvatsku Budapešť

  • 72
Maďarsko ve čtvrtek zpochybnilo připravenost Chorvatska na vstup do schengenského prostoru. Země podle něj už nyní není schopna dostát závazným unijním azylovým předpisům a registrovat běžence. Budapešť rovněž oznámila, že že na dvou úsecích hranice s Chorvatskem dokončila plot, který má zabránit běžencům vstupovat do země.

Pochyby nad oprávněnosti chorvatského členství v Evropské unii i jeho připravenosti na vstup do schengenského prostoru naznačil na čtvrteční tiskové konferenci šéf úřadu maďarského premiéra János Lázár. Maďarsko podle něj plot budovat musí, protože to je to jediné, čemu organizátoři migračních přesunů rozumějí.

Maďaři již v polovině září dokončili stavbu pohraničního plotu na pomezí se Srbskem, nyní Budapešť hlásí dva dokončené úseky na hranicích s Chorvatskem. První je dlouhý 78 kilometrů, druhý 38 kilometrů.

Lázár řekl, že v případě otevření koridoru pro běžence, kteří putují přes Chorvatsko, bude Budapešť postupovat podobně jako vůči Srbsku, tedy uzavře maďarsko-chorvatskou hranici, aby bylo možné do Maďarska vstupovat jen přes oficiální vstupní místa.

Uprchlická krize

„Čekáme, až se Rakousko a Německo rozhodnou, co chtějí,“ řekl Lázár. Pokud by obě země s koridorem pro volný průchod běženců souhlasily, považovala by to Budapešť za pozvání a cestu by jim otevřela. Rakousko v září ale takový koridor odmítlo.

Maďarsko, které je přívalem uprchlíků jednou z nejvíce postižených zemí Evropské unie, neboť se ještě před uzavřením hranic nacházelo na hlavní migrační trase, důsledně trvá na registraci všech běženců. Chorvatsku, které je členem EU a které se uchází o vstup do Schengenu bez vnitřních hraničních kontrol, proto vyčítá, že příchozí uprchlíky neregistruje a umožňuje jim odchod do Slovinska či Maďarska.

Slovensko a žaloba proti kvótám

Slovenský premiér a předseda sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico se příští týden zúčastní schůzky frakce socialistů a demokratů v Evropském parlamentu, jejíž šéf Gianni Pittella vyzval k pozastavení členství Směru-SD za Ficův odmítavý přístup k uprchlíkům.

„Chci jít v pondělí na frakci a budu o věcech hovořit. Nemá význam, abychom si vyměňovali dopisy nebo používali citace z deníků. Dopředu říkám, že pokud jde o žalobu (proti kvótám), nemám kam ustoupit,“ podotkl Fico.

Slovenský premiér odmítl komentovat, zda za rozhodnutí jeho vlády podat žalobu proti rozhodnutí většiny členských států EU o rozmístění uprchlíků v EU na základě kvót hrozí Směru-SD až vyloučení ze strany Evropských socialistů (PES). „Nebudu komentovat pokusy, které se věčně objevují ve frakcích. To se netýká pouze socialistické frakce,“ uvedl Fico.

Portál Aktuality.sk napsal, že evropští socialisté od Fica požadují, aby Slovensko nepodávalo žalobu proti rozhodnutí o přerozdělování uprchlíků na základě kvót. Chtějí rovněž, aby se slovenský premiér veřejně distancoval od nenávistných projevů vůči muslimům a dodržoval sociálnědemokratické hodnoty.

Slovenský premiér v uplynulých týdnech opakovaně říkal, že uprchlíci představují bezpečnostní riziko a že výrazná většina z nich neuprchla z vlasti před válkou, ale ve snaze zlepšit si životní úroveň. Migranti podle Fica také mají odlišné kulturní návyky a náboženské vyznání než obyvatelé pětimilionového Slovenska, kde se většina lidí hlásí ke katolické církvi.

Směr-SD už v minulosti členství v PES pozastavené měl. Evropští socialisté tímto způsobem v roce 2006 potrestali Ficovu stranu za to, že vytvořila vládní koalici s nacionalistickou Slovenskou národní stranou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue