Maďarští policisté na srbské hranici (14. září 2015)

Maďarští policisté na srbské hranici (14. září 2015) | foto: AP

Bili nás a fotili si selfie, líčí migranti zacházení maďarských policistů

  • 1401
Počet migrantů mířících přes Maďarsko do západní Evropy výrazně klesl, na hranicích se tam však policisté dopouštějí mnoha násilností, upozorňují lidskoprávní organizace. Podle řady výpovědí policisté běžence bijí, ponižují, pouští na ně psy a často si přitom pro pobavení fotí selfie. Maďarsko se navíc chystá politiku vůči migrantům dále zpřísňovat.

„Když nás bili, společně se smáli. A při bití si s námi policisté dělali selfie,“ popsal situaci po zadržení na maďarsko-srbských hranicích Šahíd Kán, pákistánský žadatel o azyl. Jedná se jen o jednu z mnoha podobných výpovědí, které popisují brutalitu maďarských policistů, kteří mají za úkol hlídat maďarské hranice před přicházejícími uprchlíky.

Pojďme žít bez gayů a muslimů. „Bílá“ maďarská ves láká zklamané Evropany

Kán dodává, že poté co ho policisté napadli a vyfotili si ho, byl odehnán policejními psy. „Chovali se k nám jako ke zvířatům, ale jsme lidské bytosti,“ cituje ho The Independent.

Podle humanitárních organizací se takovéto zacházení s migranty stalo ze strany maďarské pohraniční stráže běžným. Varují rovněž, že pravicová vláda v Maďarsku přikládá podobným zprávám malou důležitost.

Čtyřiatřicetiletý Farhad z Íránu popisuje, že s asi třiceti běženci, včetně žen a dětí, překročili hraniční plot a v tu chvíli je obklíčily desítky policistů. Nařídili jim sednout si na zem a dát ruce za hlavu - následně je dvě hodiny bili. „Takové bití jsem neviděl ani ve filmech,“ říká Íránec a dodává: „Pět nebo šest vojáků nás bilo jednoho po druhém. Spoutali nám ruce plastovými pouty za zády. Mlátili nás vším, pěstmi, kopy a obušky. Když jsme se jich ptali, proč nás bijí, jen řekli: ‘Jděte zpátky do Srbska’,“ líčí.

Maďarsko, dva roky zpět

I podle něj si policisté během zásahu fotili selfie na své mobilní telefony a smáli se, když na ně stříkali slzný plyn. Osmadvacetiletý Ehsan, rovněž z Íránu, který byl ve stejné skupině, řekl, že je nakonec poslali zpět do Srbska. „Když jsme se vraceli, byl jsem poslední v řadě - pustili na mě psy,“ popisuje.

Lydia Gallová z lidskoprávní organizace Human Rights Watch ze skupiny pozorovatelů pro Balkán a východní Evropu uvedla, že obdrželi bezpočet hlášení o focení, zneužívání a ponižování migrantů. Poté, co byl v červenci schválen nový zákon, podle kterého mohou policisté migranty chytat až osm kilometrů od hranic a posílat je do Srbska, začali policisté operace natáčet.

„Postaví lidi před kameru a přitom drží kus papíru, kde stvrzují, že nezákonně vstoupili do Maďarska,“ popisuje Gallová běžnou praxi. V části textu se přitom uvádí, že se k nim policisté chovali hezky a odpovídajícím způsobem.

„Jakmile přestali filmovat, mnoho migrantů popsalo, že teprve následovalo bití, aby neměli žádná zranění na oficiálním videu,“ dodává Gallová s tím, že vláda tato videa uvádí jako důkaz, že je vše v pořádku.

Maďarsko chce ještě přitvrdit

I když se Maďaři snaží migranty odradit a z tlampačů hlásí v angličtině, arabštině a perštině možné postihy, pokud se někdo pokusí narušit hranice, běžence to obvykle neodradí. Stráž tvrdí, že zažádat o azyl mohou v tranzitní zóně, Gallová však namítá, že tyto zóny zvládnou vyřídit jen nepatrnou hrst žádostí a tisíce lidí musí čekat dlouhou dobu v Srbsku ve velmi špatných podmínkách.

Další stovky uprchlíků

Téměř 1 300 uprchlíků připlulo o víkendu na záchranných lodích na italský ostrov Sicílii. Na jedné z lodí zahynul 16letý chlapec. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informace italské pobřežní stráže. Dalších 500 migrantů, kteří byli sebráni z chatrných lodí u pobřeží Libye, má dorazit na Sicílii v příštích dnech.

Zdroj: ČTK

Vláda kritiku své migrační politiky odmítá. Schválila navíc nový návrh zákona, který by umožnil zadržet migranty v pohraničních táborech, dokud by se jejich případ nevyřešil. Žádosti budou zamítány u lidí, kteří vstoupili do Maďarska z „bezpečné třetí země“, lhůta pro odvolání se zkrátí jen na tři dny a migranti budou navíc muset hradit náklady za své zadržení.

V roce 2015 Evropská komise kvůli zacházení s uprchlíky otevřela proti Maďarsku řízení, ale dosud nebyl zveřejněn v této věci žádný pokrok.

Tvrdé zacházení s uprchlíky se zintenzivnilo i přes dramatický pokles počtu migrantů cestujících do Maďarska po dohodě Evropské unie s Tureckem (více zde), která z velké části zamezila uprchlíkům cestovat přes moře do Řecka a tím i dále do Maďarska.

Zásah maďarské policie proti běžencům. Ve videu maďarská reportérka podrazila nohy uprchlíkovi:

9. září 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video