Maďarský premiér Viktor Orbán během svého inauguračního projevu v Budapešti...

Maďarský premiér Viktor Orbán během svého inauguračního projevu v Budapešti (10. května 2014) | foto: Reuters

Orbán upírá zrak k Zakarpatské Ukrajině, pro Maďary chce autonomii

  • 188
Maďarský premiér Viktro Orbán pohněval představitele nové vlády v Kyjevě. Prohlásil, že Maďaři žijící na Zakarpatské Ukrajině mají nárok na autonomii. A to v situaci, kdy separatisté na druhém konci Ukrajiny se zbraní v ruce usilují o připojení k Rusku.

Tisíc let byla součástí Uherska, dvacet let Československa, pět let patřila do Maďarského království, až z ní Stalin v roce 1945 udělal část sovětské Ukrajiny. Když se teď – po dvaceti letech samostatnosti – Ukrajina ocitla na pokraji rozpadu, nedává některým Maďarům spát představa, že by se Zakarpatská Ukrajina, či jak jsme říkali my Češi Podkarpatí, stala opět součástí Maďarska.

Krize na Ukrajině

Této představě zcela neodolal ani staronový premiér Viktor Orbán. Ten věnoval Maďarům dodnes žijícím v Zakarpatí část svého víkendového inauguračního projevu, jímž zahájil další čtyřleté období v úřadu. "Maďaři v Karpatské kotlině mají nárok na dvojí občanství, mají nárok na kolektivní práva i na autonomii," prohlásil Orbán.

"Aktuálnost tomu všemu dodává situace dvousettisícové maďarské komunity na Ukrajině, která musí dostat dvojí občanství, úplná kolektivní práva a musí dostat i možnost samosprávy. To je naše jasné očekávání od vytvářející se nové Ukrajiny," prohlásil Orbán v sobotním projevu.

Na Ukrajině, kde už Rusko okupovalo a ke svému území připojilo Krym a v Doněcké a Luhanské oblasti vyhlásili sílící ruští separatisté nezávislé státy, vyvolal Orbánův projev velké pobouření. Oživil také vzpomínku na vystoupení ultrapravicového maďarského Jobbiku, který na nedávném jednání Rady Evropy podpořil ruskou okupaci Krymu a vznesl požadavek právě na Zakarpatskou Ukrajinu.

Orbán rozzlobil Kyjev i Tuska

Kyjevské ministerstvo zahraničí si proto předvolalo maďarského velvyslance a Orbánovu řeč odsoudilo. "Vyjádření maďarského premiéra o autonomii a dvojím občanství pro Maďary odporují platným ukrajinským zákonům, vyvolávají znepokojení a nepomáhají snahám o snížení napětí a stabilizaci situace v našem státě," uvedl mluvčí Ministerstva zahraničí Jevhenij Perebyjnis.

Za "nepovedené" označil Orbánovo prohlášení polský premiér Donald Tusk, který si se svým maďarským protějškem chce na toto téma vážně pohovořit. Na podobné situace má však Orbán v čele Ministerstva zahraničí zkušeného diplomata Jánose Mártonyiho, který se včera snažil všechna podezření vůči Budapešti vyvrátit.

"Autonomie může být různá – kulturní nebo územní. Slovo 'územní' premiér Orbán nepoužil," prohlásil Martonyi. "Co se týče Ukrajiny, nebylo použito slovo 'autonomie', ale slovo 'samospráva'," řekl Martonyi. Současně uvedl, že i on od Kyjeva očekává zákony, které uspokojí nároky Maďarů v Zakarpatí.

Ve více než milionovém Zakarpatí žije kolem 150 tisíc Maďarů, kteří obývají úrodnou nížinu při hranicích s Maďarskem. Velká část z nich si požádala o maďarské pasy. A to přesto, že to ukrajinská ústava nedovoluje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video