George Soros

George Soros | foto: Profimedia.cz

Orbánův Fidesz chce z Maďarska vyhnat nadace miliardáře Sorose

  • 270
Miliardář George Soros byl jedním z lidí, kteří v 90. letech stáli u počátků politické dráhy Viktora Orbána a jeho strany Fidesz. Bez jeho milionů by také desítky lidí včetně Orbána nemohly studovat na západních školách. Budapešť se však nyní chystá přijmout zákony, jež by Sorosovy organizace vyhnaly ze země.

Místopředseda strany Fidesz Szilárd Németh prohlásil, že tři nevládní organizace - Helsinský výbor, Transparency International a Společnost pro občanské svobody - podporované finančně Sorosem, škodí Maďarsku a je třeba je „vyhnat“ ze země. „Zřídili je s cílem ovlivňovat politiku dané země, přičemž se nemusí účastnit žádných voleb,“ uvádí Németh.

Filozof Soros obrátil libru naruby, na spekulacích vydělal miliardy

Podobné problémy jako v Maďarsku mají Sorosovy nadace například v Putinově Rusku, kde byly jako první zařazeny už předloni na seznamy „zahraničních agentů“.

Také způsob, kterým se chce maďarský Fidesz se „Sorosovým impériem“ vypořádat, se podobá ruské metodě, podle níž jsou postihovány všechny neziskové organizace, jež jsou financovány ze zahraničí.

Místopředseda Fidesz Németh potvrdil, že jeho strana, která má v parlamentu většinu, připravuje zákon o povinném podrobném majetkovém přiznání vedoucích představitelů občanských organizací.

Globální velkokapitál

Jak přesně by měla forma postihu vypadat, není jasné, ale s tím, čeho tento krok má docílit, se maďarská vládnoucí strana ani trochu netají. „Tyto (Sorosovy) organizace je třeba všemožně potlačit a domnívám se, že je třeba je vyhnat. Myslím si, že po zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států je pro to vhodná mezinárodní příležitost,“ prohlásil zcela otevřeně Németh. „Úkolem falešných organizací Sorosovy říše je vnutit národním vládám globální velkokapitál a svět politické korektnosti,“ tvrdí Németh.

Se Sorosem, který na počátku devadesátých let tehdy ještě liberální straně Fidesz výrazně finančně pomáhal, se dostal šéf strany Viktor Orbán do křížku už v roce 2008, kdy se poprvé stal premiérem a otočil kormidlo ostře doprava.

Otevřený konflikt mezi Orbánem a liberálem Sorosem vypukl až po dalším vítězství Fidesz ve volbách v roce 2010, kdy strana získala ústavní většinu a začala měnit Maďarsko z liberální demokracie v konzervativně nacionální stát. Proti mnoha krokům maďarské vlády se otevřeně postavila i demokratická administrativa prezidenta Baracka Obamy, s níž se dostával Orbán do ještě tvrdších konfliktů než s Bruselem.

Americké volby

Sorose, který je jedním z významných sponzorů demokratů, podezírala maďarská vláda z toho, že k útokům proti Budapešti dodává americké vládě „munici“.

Při kolapsu Unie se stává globální velmocí Rusko, míní miliardář Soros

Ze všech těchto důvodů byl Viktor Orbán jedním z mála unijních lídrů, kteří před prezidentskými volbami otevřeně podpořili protikandidáta demokratky Hillary Clintonové, republikána Donalda Trumpa. Trump pak Orbánovi volal mezi prvními a pozval ho do Bílého domu.

I kdyby Budapešť získala od Washingtonu tichý souhlas s likvidací Sorosem podporovaných nevládních organizací, bude to velký problém, protože miliardář každoročně investuje do své bývalé vlasti velké peníze.

Ty jdou nejen na podporu občanské společnosti, ale také do romských programů, které se snaží zlepšit situaci této menšiny v Maďarsku. Sorosova Středoevropská univerzita, která už dvacet let sídlí v Budapešti, je pak podle mezinárodních žebříčků nejlepší univerzitou v zemi a umisťuje se v první světové stovce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video