Ilegální imigranti nedaleko maďarského Szegédu (25. června 2015)

Ilegální imigranti nedaleko maďarského Szegédu (25. června 2015) | foto: AP

Maďarsko je blíž k opevnění hranic, přijalo zákon povolující stavbu plotu

  • 252
Maďarský parlament v pondělí schválil zákon, který zpřísňuje podmínky pro žadatele o azyl a povoluje vybudování plotu na hranici se Srbskem k zastavení přílivu nelegálních imigrantů. Informovala o tom agentura Reuters. Bariéra dlouhá zhruba 175 km čelí kritice Bělehradu i OSN.

Nový zákon zkracuje dobu pro posuzování žádostí o azyl a umožní odmítnout žádosti přistěhovalců, kteří při jejich cestě například ze Sýrie, Afghánistánu či Iráku prošli nějakou takzvanou bezpečnou zemí, kde jim nic vážného nehrozilo.

V USA plot proti uprchlíkům funguje. Daní jsou životy migrantů z Mexika

Plot na hranici, který má zastavit pronikání ilegálních migrantů ze Srbska do Maďarska, bude stát během několika měsíců a začne se stavět na více místech najednou, řekl minulý týden maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Plot, který má být čtyři metry vysoký a 175 kilometrů dlouhý, bude podle ministra „bránit Maďarsko a Evropskou unii před nečekaně velkým tlakem ilegální imigrace“. 

Szijjártó upřesnil, že maďarská policie od začátku roku zadržela 68 000 lidí, kteří do země vstoupili nezákonně.

Bělehrad má k postavení plotu výhrady. O tomto záměru a o řešení problémů spojených s vlnou uprchlíků přicházejících do Maďarska přes Srbsko jednaly ve středu v Budapešti vlády obou zemí. Maďarský premiér Viktor Orbán svého srbského kolegu Aleksandara Vučiče ujistil, že plot není namířen proti Srbům, ani neznamená uzavření hranic. Naopak se mají postavit nové přechody a rozšířit stávající.

Proti plotu se ovšem vyslovila i regionální šéfka Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) pro střední Evropu Montserrat Feixas Vihéová, která sídlí v Budapešti. V prohlášení uvedla, že kvůli tomuto kroku budou lidé hledající azyl zranitelnější vůči pašerákům a obchodníkům s lidmi. UNHCR je podle ní také znepokojen urychlením azylového řízení, posíláním žadatelů o azyl zpět do nebezpečných třetích zemí a rozšířeným zadržováním těchto lidí, zejména žen a dětí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video