László Csatáry opouští prokuraturu v Budapešti. (18. července 2012)

László Csatáry opouští prokuraturu v Budapešti. (18. července 2012) | foto: Reuters

Maďaři obžalovali nacistu Csatáryho z válečných zločinů v Košicích

  • 12
Maďarská prokuratura obžalovala Lászlóa Csatáryho z válečných zločinů spáchaných za druhé světové války. O Csatáryho vydání žádá Slovensko, protože nyní 98letý muž za války působil coby šéf maďarské policie v košickém ghettu.

"Je obviněn z nezákonných poprav a mučení lidí, tudíž ze spáchání válečných zločinů. Částečně jako pachatel, částečně coby spolupachatel," uvedla mluvčí budapešťské prokuratury Bettina Bagolyová. Csatáry podle ní stane před soudem během tří měsíců.

Csatáry byl za druhé světové války šéfem maďarské policie v košickém židovském ghettu (Košice tehdy patřily Maďarsku). Podle Centra Simona Wiesenthala, jenž stíhá nacistické zločince, se v roce 1944 podílel na deportaci více než 15 700 Židů do nacistického koncentračního tábora v Osvětimi.

"Internované Židy pravidelně bil holýma rukama, bez jakéhokoli důvodu je bičoval, a to bez ohledu na okolnosti, pohlaví, věk či zdravotní stav napadených osob," dodala mluvčí. Podle svědků se také osobně účastnil na fyzických útocích na civilisty.

Podle Centra Simona Wiesenthala také sehrál klíčovou roli při deportaci 300 lidí z Košic na Ukrajinu, kde většinu z nich v létě roku 1941 povraždili, připomněl list SME.sk.

Byl jsem jen prostředníkem, tvrdí Csatáry

O Csatáryho vydání přitom žádá Slovensko. Csatáry byl v roce 1948 v Československu v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti, slovenský krajský soud letos v lednu tento verdikt změnil na doživotní vězení. Trest smrti byl totiž v Československu zrušen na začátku 90. let, a nebylo možné ho tudíž vykonat.

Slováci si od změny trestu slibovali, že jim tento krok umožní dosáhnout vydání Csatáryho z Maďarska. Válečné zločiny stále vyšetřuje také košická policie. Řeší případ věznění a deportace sedmnáctiletého Košičana na nucené práce do Německa v lednu roku 1945. Trestní oznámení na prokuraturu podal syn odvlečeného Slováka v srpnu loňského roku.

Csatáry v roce 1949 uprchl do Kanady, kde tvrdil, že pochází z Jugoslávie. O šest let později získal občanství a spokojeně tam žil coby obchodník s uměním. V roce 1997 mu však Kanada občanství vzala, protože se přišlo na jeho lež s jugoslávským občanstvím. Csatáry opět uprchl. Loni ho objevili s pomocí Centra Simona Wiesenthala britští novináři v Budapešti a posléze zatkla maďarská policie.

László Csatáry obvinění z válečných zločinů odmítá a tvrdí, že byl v Košicích jen jakýmsi prostředníkem mezi maďarskými a německými úřady.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video