Obhájci odsouzeného chtějí požádat Nejvyšší soud o obnovení procesu. Ilustrační foto

Obhájci odsouzeného chtějí požádat Nejvyšší soud o obnovení procesu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Maďarsko objevilo svého „Kajínka“

  • 3
Také Maďarsko možná má svého "Jiřího Kajínka". Jmenuje se Ede Kaiser. Nedávno ho v souvislosti s nejhorším zločinem poslední doby odsoudili na doživotí. Možná neprávem. On sám, stejně jako Kajínek, opakuje, že je nevinný. Jeho osud napjatě sleduje celá země.

Všechno začalo v květnu roku 2002. Tehdy nejméně dva maskovaní lidé přepadli v městečku Mór, západně od Budapešti, pobočku Erste Bank. Uloupili sedm milionů forintů (tehdy asi milion korun) a při tom nemilosrdně zavraždili osm lidí.

Následovala obří pátrací akce, na dopadení pachatelů byla vypsána nejvyšší odměna v historii Maďarska 25 milionů forintů. Policie brzy zatkla dva muže, jednoho z nich, Edeho Kaisera, už soud právoplatně odsoudil na doživotí. Proces s László Hajdúem ještě probíhá.

Oba muži mají bohatou kriminální minulost, ale ani jeden z nich se k přepadení mórské banky nepřiznal. V očích mužů zákona z nich viníky udělalo svědectví jejich bývalého "parťáka". Ten tvrdil, že Hajdú sháněl zbraně a po události v Móru oba náhle zbohatli. Za tuto informaci inkasoval oznamovatel zmíněných 25 milionů.

Stopa vedla přes pošty
Nyní však mají policisté další dvojici důvodně podezřelých. Narazili na ně při šetření série přepadení pošt a poštovních doručovatelů na severozápadě země.

Původně hledali muže, který 13. února 2003 přepadl v Tatabányi doručovatele a okradl ho. V červnu 2003 pak ve Veszprému zranil pošťáka natolik, že ten na následky zranění zemřel. Zřejmě stejný člověk provedl poté pět dalších loupežných přepadení.

Policie nakonec odvysílala v televizi popis pachatele, upozornila na jeho neobvykle vysokou postavu a požádala občany o spolupráci. Na základě televizní výzvy se ozval divák s tím, že nedaleko Tatabányi viděl člověka odpovídajícího popisu, jak cosi kutí v lese.

Policie pak na místě a u podezřelého v bytě nalezla stopy vedoucí k vraždám v Móru. Především náboje, vystřelené podle expertů ze zbraně, která vraždila v Móru.

Podezřelý L. K. krátce působil jako profesionální voják, pak pracoval v soukromé bezpečnostní agentuře a byl zaměstnán i jako prodavač v obchodě se zbraněmi. Popisu vysokého muže odpovídá dokonale: měří bez tří centimetrů dva metry.

Svědci viděli dlouhána
Spolu s ním zatkla policie i jeho společníka R. V. Ten naopak nepřišel předtím nikdy do konfliktu se zákonem, je ženatý a má tři děti.

"Sice jsme hledali pachatele vraždy z Veszprému, ale zároveň jsme předpokládali, že zatčení měli něco společného i s mórským masakrem," tvrdí nyní vysoký policejní představitel Zoltán Bolcsik.

Podle něho je třeba konfrontovat nově zadržené se svědky, někteří lidé totiž tvrdili, že v Móru během přepadení banky zahlédli jakéhosi dlouhána.

Maďarská policie, které hrozí olbřímí skandál, si však zatím justiční omyl nepřipouští. Tvrdí, že je jen potřeba vyšetřit, zda Kaiser a Hajdú měli kontakty na nové podezřelé.

S tím však nesouhlasí Kaiserovi obhájci. Nechali se už slyšet, že požádají Nejvyšší soud o obnovení procesu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video