Budova maďarského parlamentu. Ilustrační foto

Budova maďarského parlamentu. Ilustrační foto | foto: AP

Budapešť vábí krajánky, slovenští Maďaři ale o dvojí občanství nestojí

  • 17
S novým rokem začala Budapešť vydávat občanství Maďarům žijícím v zahraničí. Vláda premiéra Orbána si od toho slibuje, že se k občanství svých předků přihlásí aspoň čtvrt milionu lidí. Zatímco v Rumunsku a Srbsku je o akci velký zájem, slovenští Maďaři se pro maďarské pasy příliš nehrnou.

Administrativní mašina v Budapešti se dala do chodu. Zájemci o maďarské občanství se mohou hlásit na 90 zastupitelských úřadech po celém světě či 2200 matrikách a imigračních úřadech v Maďarsku. Budapešť na celou akci najala 170 nových úředníků, náklady se odhadují přibližně na 220 milionů korun.

Maďaři ubezpečují, že případný nával žádostí o občanství zvládnou. Žadatel musí předložit osvědčení, že jeho předci byli Maďaři a projevit aspoň základní znalosti maďarštiny. Největší výhody z maďarského občanství nejspíše kynou Maďarům z Vojvodiny, protože Srbsko není součástí EU.

Trianonská smlouva

Maďarsko přišlo po první světové válce Trianonskou smlouvou o dvě třetiny svého území. Mnoho Maďarů tak zůstalo za hranicemi své původní vlasti. Nacionalisté v Budapešti se však snů na obnovení Velkého Maďarska nikdy úplně nevzdali. Dokazuje to i nedávný vzestup nacionalistů ze strany Jobbik a vznik jejich polovojenských jednotek - Maďarských gard. Obratná hra na strunu národních vášní pomohla k triumfu v dubnových parlamentních volbách také Viktorovi Orbánovi.

Také na maďarských ambasádách v Rumunsku si od začátku nového roku o maďarské občanství údajně zažádaly již tisíce lidí. "Občanství je především formou symbolického vztahu, důkazem, že i po devadesáti letech mimo Maďarsko si zachováváme svoji identitu a vážíme si mateřského jazyka," řekl BBC představitel Maďarů v Rumunsku Zsolt Szilagyi.

Podle něj pomůže občanství maďarské menšině v jejím boji za větší autonomii a ochranu kulturních specifik. Zdůraznil také, že Rumunsko je členem EU a tak tamní Maďaři nepotřebují nový pas kvůli tomu, aby se mohli do země svých předků přestěhovat a pracovat tam.

V Rumunsku žije přibližně 1,44 milionu etnických Maďarů, především v Sedmihradsku. Přestože Budapešť s Bukureští mají v současnosti výborné diplomatické vztahy,  v noci z neděle na pondělí na zdi maďarského velvyslanectví v Bukurešti neznámí vandalové nasprejovali nacionalistické nápisy a hákové kříže.

Na Slovensku není zájem

Narozdíl od Rumunska se na Slovensku fronty před maďarskými zastupitelskými úřady nestojí. Svůj podíl na tom má i reakce bývalé vlády Roberta Fica na maďarský zákon o občanství. Slovenský parlament ihned schválil protizákon, podle kterého každý Slovák, který přijme občanství jiného státu, ztrácí slovenskou státní příslušnost.

Příslušník Maďarské gardy, polovojenské organizace při ultrapravicové straně Jobbik.

Předseda maďarské pravicové strany Fidesz Viktor Orbán slaví vítěztví v pralamentních volbách

Jedním z mála Slováků, kdo tak učinil, byl předseda neparlamentní Strany maďarské koalice József Berényi. "Mnohokrát jsem zdůraznil, že se Slovenskou republikou mě spojuje politika, město mého bydliště a zákony. S Maďarskou republikou mě spojuje mateřský jazyk, kultura, společná historie, a proto je potřeba takovou nabídku Maďarska akceptovat," prohlásil Berényi.

Maďaři v zahraničí

Rumunsko: 1,44 milionu
Slovensko: 520 tisíc
Srbsko: 290 tisíc
Ukrajina: 160 tisíc
Rakousko: 40 tisíc
Chorvatsko: 16,5 tisíce
Slovinsko: 10 tisíc

Slovenští komentátoři ale za jeho činem vidí jako populistický tah politika, jehož stranu jako politického představitele slovenských Maďarů vystřídalo v parlamentu konkurenční uskupení Most-Híd.

Berényi prý také počítá s tím, že nový kabinet Ivety Radičové slovenský zákon zmírní a on tak o slovenskou státní příslušnost nepřijde.

A jaký zájem o maďarské pasy zaznamenalo velvyslanectví v Praze? "Na našem zastupitelském úřadě se o podmínkách tohoto řízení informovalo několik desítek zájemců," uvedla pro iDNES.cz konzulka Andrea Fülöp. Počet žadatelů je podle ní nepatrný.

Budapešť doufá, že populace Maďarska se do konce roku díky novému zákonu rozšíří o 250 až 400 tisíc nových občanů. Ti ale s novým pasem nezískají volební právo. Slovenští komentátoři přesto varují, že strana premiéra Viktora Orbána by mohla zákon změnit a pomocí hlasů zahraničních Maďarů se zabetonovat u moci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue