Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Maďaři testují letní pracovní věznici, trestance vyhnali okopávat pole

  • 37
Maďarská vláda experimentuje s takzvanými letními věznicemi. V nich trestanci pracují, aby zaplatili náklady věznění. Program má pomoci čelit problému s přeplněnými káznicemi, krituzují ho vška ochránci lidských práv.

S projektem přišla správa věznic a začal počátkem června. Týká se šedesátky trestanců v zařízení ve městě Nagyfa na jihu Maďarska, kteří byli odsouzeni ke kratším trestům od tří do šesti měsíců. Vězni pracují na zemědělských pozemcích a vydělají si měsíčně 80 eur, tedy asi 2 tisíce korun.

"Naším cílem je na jedné straně to, aby trestanci zaplatili náklady na své věznění, aby jimi tak nebyl zatížen daňový poplatník," upřesňuje mluvčí vězeňské správy Zsolt Balogh. "Na druhé straně chceme, aby dobu za mřížemi prožili užitečně, tedy aby pracovali a usnadnili si tak pozdější začlenění do společnosti," dodává.

V trestnici v Nagyfě není z úsporných důvodů topení ani světlo. Avšak cely jsou méně zaplněné a život ve věznici je jednodušší. "Zde mají trestanci dokonce určitý pocit svobody, který by těžko měli v jiných zařízeních, protože ta jsou uzavřenější a disciplína tam je přísnější a tvrdší. Tady máme dojem, že žijeme blíže normální společnosti," tvrdí třicetiletý vězeň György.

V Maďarsku je na 17 tisíc vězňů, zatímco oficiální kapacita trestnic je jen 12 600 míst. Není tedy zajištěn minimální prostor pro muže, který má být tři metry čtvereční, a minimální prostor pro ženu, který je stanoven na 3,5 metru čtverečního, uvádí nevládní organizace TASZ (Sdružení pro základní lidská práva).

Helsinský výbor: Vězni nesmí být moderní otroci

Vězni pracují v zemědělství, konkrétně na polích spravovaných věznicí, píše agentura AFP. Dostávají za to hrubou měsíční mzdu 80 eur, což je třetina minimální mzdy. Za stravu musejí denně platit jedno euro. Účastníci programu mohou mít dvacet dní dovolené, kterou ovšem musejí trávit v káznici, a pět až patnáct dní do roka mohou mít návštěvy rodinných příslušníků.

Věznice rovněž pronajímá své prostory soukromým podnikům, jež zaměstnávají vězně za stejnou mzdu, tedy za 80 eur měsíčně. To kritizuje Helsinský výbor, který bojuje za dodržování lidských práv. "Hlavním cílem vazby není těžit z vězňů, protože zákon stanoví, že cílem trestu je integrace trestanců do společnosti. Vězni tedy nesmějí být využíváni jako moderní otroci," soudí zástupce Helsinského výboru Balázs Tóth.

Pokud bude experiment fungovat, vězeňská správa chce tuto koncepci rozšířit na celou zemi. Ve městě Nagyfa se letní věznice uzavře v říjnu. Zařízení však chce v projektu pokračovat příští rok a zvýšit počet vězňů podílejících se na něm na stovku.

Nagyfa

Nagyfa

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video