Maďaři mají další dva podezřelé z banky

  • 20
Maďarská policie zadržela dvojici sedmadvacetiletých mužů. Podezírá je z brutálního přepadení pobočky Erste Bank v městečku Mór severně od Budapešti. Kriminalisté už před časem podezřívali jiné dva muže, ale nic jim neprokázali. Při nejkrvavější loupeži v dějinách Maďarska zloději zabili začátkem května osm lidí. Z banky zmizelo 7,3 milionu forintů, což je zhruba milion korun.

Z ozbrojené loupeže a vraždy jsou podezřelí dva mladíci z Budapešti. Jeden z nich byl podle výpovědi několika svědků ten, kdo těsně před přepadením stál 9. května ve dveřích pobočky banky a posílal pryč přicházející klienty.

Budapešťská prokuratura podala návrh, aby oba zadržení skončili ve vazbě. Další informace o případu policie odmítla zveřejnit s odůvodněním, že by ohrozila další postup vyšetřování.

Při přepadení banky v městečku Mór přišlo o život šest lidí hned na místě. Další zraněný skonal ještě v den loupeže v nemocnici. Poslední obětí byla sedmadvacetiletá žena.

"Museli jsme jí operovat několikrát. Nic ale nepomohlo. Zranění byla smrtelná," řekl mluvčí nemocnice v Székesfehérváru, kde ženu po celou dobu hlídala policie. Úřady kvůli vzpomínkám na oběti zločinu vyhlásily pátek 10. května dnem státního smutku.

Jak masakr proběhl
Většina obětí byla podle policejního mluvčího chladnokrevně zabita střelou do hlavy nebo do hrudi. Zatím není známo, zda lupiči začali střílet ze svých samopalů hned poté, co vstoupili do banky, anebo až když se jim nepodařilo otevřít trezor, v němž byly desítky milionů forintů. Policie potvrdila jen tolik, že vrahové vystříleli do lidí několik zásobníků.

"Hned poté, co vstoupili do pobočky, střelili do hlavy strážného. Pak začali střílet na ostatní," řekl se slzami v očích místní starosta, jehož manželka, vedoucí pobočky banky, je rovněž mezi mrtvými. Podle jeho slov všichni čtyři pracovníci banky, kteří byli v osudné chvíli v místnosti, byli zastřeleni. Na těle jedné z obětí bylo prý nejméně pět smrtelných ran.

Pátrání je stále neúspěšné
O tom, jak policie pátrá po pachatelích, je málo informací. Podle maďarských médií se stopa po vrazích ztratila zhruba dvě stě metrů od budovy vyloupené banky. Podle očitých svědků oba pachatelé z místa činu odešli pěšky. Neví se ale, zda na  blízku neměli komplice nebo automobil. 

Policisté navštívili všechny rodiny v patnáctitisícovém městě. Prohledali domy a byty a zjišťovali, zda lidé nevědí něco, co by jim mohlo pomoci. Do pátrání po pachatelích masakru se podle tisku zapojily tisíce lidí. Policie vypsala na dopadení dvojice lupičů odměnu deset miliónů forintů (asi 1,25 milionu Kč).

Policie musí jít jiným směrem
Policie původně označila za podezřelé dva mladé muže, kteří jsou stíháni za jiné delikty. Úřady ale později přiznaly chybu a vyšetřování se muselo otočit jiným směrem. I maďarská média policii kritizovala za špatnou práci. To, že vyšetřovatelé bez potřebných důkazů označili za podezřelé dva mladíky, dostalo pátrání do slepé uličky.

Policie, která zřídila speciální tým, vyhlásila krátce po spáchání nejkrvavější bankovní loupeže v dějinách země, pátrání po dvojici Szilárd Horváth a Róbert Farkas. Právě je označila za možné pachatele.

Osmadvacetiletý Horváth se ale několik dnů po zločinu dobrovolně sám dostavil do jedné budapešťské věznice, aby dokázal, že s loupežným přepadením nemá nic společného. Podle jeho právní zástupkyně s policií spolupracuje. Horváth policii řekl, že neví nic o druhém podezřelém, čtyřiadvacetiletém Farkasovi. Kde jeho bývalý komplic je, neví ani policie.

Policie později uvedla, že Horváth nebude vyšetřován jako podezřelý z činu. Mluvčí policie v pondělí večer přiznal, že není vyloučeno, že ani Farkas nemá s přepadením nic společného. Podle zatím stoprocentně neověřených zdrojů byl prý v době spáchání zločinu na Slovensku.

Kritiku médií odrážela policie tím, že popisy pachatelů od očitých svědků byly velmi různorodé. "Horváth a Farkas jsou členy velké kriminální organizace, která má na svědomí násilné zločiny," uvedl na vysvětlenou jeden z policistů. Zároveň dodal, že policie po Farkasovi stále pátrá.

Bezprostředně po loupeži
Městečko Mór i jeho okolí bylo ihned po loupeži hermeticky uzavřeno. Vraždící zloděje hledalo i speciální protiteroristické komando. Nad oblastí kolem Móru kroužil i vrtulník s termovizí. Předseda maďarské vlády Viktor Orbán, který vyjádřil soustrast obětem přepadení, nařídil ministrovi vnitra nasadit všechny síly k zadržení pachatelů.

Silniční doprava v celém severozápadním Maďarsku byla prakticky ochromena. Všude byly zátarasy a policisté se samopaly kontrolovali všechny automobily. Podobně přísné kontroly probíhaly i na všech hraničních přechodech. Na dálnici Budapešť-Balaton stály kolony automobilů, které v obou směrech přesahovaly patnáct kilometrů.

Osmadvacetiletý Szilárd Horváth, jeden z dvojice mladých mužů, které policie podezírá z krvavého loupežného přepadení banky ve městě Mór, se dobrovolně přihlásil policii a tvrdí, že s loupeží nemá nic společného, 13. května 2002

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video