Le Penová vypekla Macrona, u továrny mu připravila pískot a bučení

  • 915
Oči celé Francie se ve středu upřely k továrně na severu země, do níž přijel agitovat favorit prezidentských voleb Emmanuel Macron. Ještě před ním mezi nespokojené dělníky zavítala jeho sokyně Marine Le Penová. I díky jejímu nečekanému tahu se Macron dočkal od stávkujících zaměstnanců pískotu.

Macron zavítal do továrny v Amiens, kde firma Whirpool hodlá ukončit výrobu a přemístit ji do Polska. Zatímco Macron jednal v sídle místní obchodní komory s odborovými předáky, Le Penová se nečekaně objevila mezi stávkujícími dělníky.

„Jsem tady vedle zaměstnanců na parkovišti, ne v restauracích,“ rýpla si do svého soka Le Penová, se kterou si pracovníci závodu pořizovali fotografie. Politička, která v regionu vyhrála první kolo prezidentských voleb, zdůraznila, že je „kandidátkou všech Francouzů, kteří nechtějí přijít o svoje zaměstnání a o kupní sílu“.

Macron obvinil Le Penovou z politického zneužití sociálních problémů v oblasti a zdůraznil, že její ekonomický program by Francouze ochudil. Stávkující dělníky si však příliš nezískal. Podle BBC na něj bučeli a pískali. „Není tu práce,“ křičela na bývalého ministra hospodářství jedna žena, zatímco se prodíral davem.

Whirpool oznámil před třemi měsíci, že chce přemístit svou výrobu sušiček do Polska a v červnu 2018 uzavřít továrnu v Amiens. Firma se tak připojila k dalším společnostem, které v regionu již uzavřely své závody a přispěly k prudkému růstu nezaměstnanosti.

Návštěva Le Penové v Amiens svědčí podle AFP o ofenzivním charakteru její kampaně. Macron by večer měl navštívit také severofrancouzské město Arras a Le Penová Nice na jihovýchodě země. V tomto přímořském městě, které bylo loni zasaženo teroristickým útokem, chce krajně pravicová kandidátka oslovit voliče, kteří v prvním kole dali svůj hlas pravicovému konzervativci Françoisi Fillonovi.

Kampaň rozjela lépe Le Penová, věří většina Francouzů

Průzkumy předpovídají, že Macron v druhém kole voleb, které se bude konat 7. května, získá nejméně 60 procent hlasů. Podpořili ho vyřazení kandidáti Benoit Hamon a Francois Fillon, někdejší prezident Nicolas Sarkozy i současná hlava státu Francois Hollande. Šéf Elysejského paláce dokonce ve středu vybídl ministry, aby během kampaně plně mobilizovali své síly a udělali vše pro to, aby Le Penová získala v druhém kole co nejméně hlasů.

Europarlament řeší imunitu Le Penové

Evropský parlament zahájil proceduru, jež by mohla vést ke zrušení imunity europoslankyně Marine Le Penové, která je vyšetřována pro podezření z fiktivního zaměstnávání svých spolustraníků jako poslaneckých asistentů.

O zrušení imunity Le Penové požádala v polovině dubna francouzská justice, která se od března marně snaží političku předvolat k výslechu. Le Penová to ale s odvoláním právě na svou imunitu ignoruje. Aféra zatím neovlivnila míru voličské podpory.

Sám Macron vykročil do boje s Le Penovou poněkud rozpačitě. Devětatřicetiletý favorit voleb nyní čelí kritice, že příliš okázale oslavoval prvenství v prvním kole a přenechal Le Penové iniciativu. Podle průzkumu agentury Harris si více než 60 procent Francouzů myslí, že Le Penová si v kampani vede lépe.

Kandidátka Národní fronty se skutečně činí. V úterý brzy ráno vyrazila na tržnici na pařížském předměstí a před producenty masa a sýrů prohlásila, že je stoupenkyní regulace, zatímco Macron prosazuje „naprostou deregulaci“. Své příznivce také přesvědčovala, že rozdíl deseti procentních bodů snadno smaže.

„Deset bodů, věřte mi, to se dá uskutečnit. My můžeme zvítězit a já vám řeknu i víc: my zvítězíme!“ řekla. Podle ní bude druhé kolo jakýmsi referendem, v němž si Francouzi budou muset vybrat „mezi Francií a něčím jiným - zmizením, rozředěním Francie“. Macrona napadla, že je součástí elity, tváří tvář islamistickému teroru je slabý a je politickým dědicem nepopulárního prezidenta Hollandea.

„Nic není vyhráno“

Macron odmítá, že by usnul na vavřínech. „Někteří se kvůli Le Penové probudili s kocovinou. Já ne. Nic není vyhráno... Ani minutu jsem si nemyslel, že bychom už zvítězili. Cílem mého boje je porážka Marine Le Penové,“ prohlásil bývalý ministr hospodářství v Hollandeově vládě.

Francie volí

Le Penovou obvinil, že její plán povede zemi do izolace, k uzavření francouzských hranic, vzájemné nenávisti mezi Francouzi, ekonomické katastrofě a nakonec i oslabení dělnické třídy, která ji z velké části podporuje.

Macron v televizi TF1 také řekl, že nezmění nic ve svém volebním projektu jen proto, aby získal podporu politiků z hlavních velkých stran, tedy pravicových konzervativců a socialistů, jen aby od nich dostal podporu. Macron se ve středu má sejít se svými příznivci v Arrasu.

Le Penová v pondělí dočasně pozastavila své působení v roli šéfky Národní fronty. Podle svých slov není kandidátkou nacionalistů, ale „kandidátkou lidu“, která bojuje proti „kandidátovi oligarchie“. „Volby ještě neskončily. Oligarchie už dosadila Emmanuela Macrona do prezidentské funkce, ale lid si pro ni schovává velké překvapení,“ agitovala Le Penová.

Boj o voliče trockisty Mélenchona

Deník The New York Times poukazuje na to, že Le Penová bude usilovat o hlasy voličů, kteří v prvním kole podpořili radikálního socialistu Mélenchona. Přestože oba na první pohled stojí na opačném konci politického spektra, mají řadu věcí společných - například hlasitý odpor ke globalizaci a EU či pochopení pro geopolitické ambice Ruska.

Mélenchon stejně jako Le Penová hlasitě kritizoval bývalého investičního bankéře Macrona jako představitele finančních elit. Podle průzkumů veřejného mínění hodlá 17 až 19 procent příznivců Mélenchonova hnutí Nepodrobená Francie (La France insoumise) hlasovat pro Le Penovou.

Vášnivý trockista Mélenchon v prvním kole skončil čtvrtý s 19,6 procenty hlasů a zvítězil i v některých velkých městech jako Marseille či Lille. Na rozdíl od socialisty Hamona a konzervativce Fillona odmítl podpořit jednoho z finalistů voleb, za což si od řady politiků vysloužil kritiku.

Mélenchon na kritiku odpověděl lišácky: ve středu se na internetu začne ptát svých příznivců, koho budou v druhém kole volit. Mélenchonovi sympatizanti mohou označit možnost „zdržím se hlasování“, „budu volit Emmanuela Macrona“ nebo „vhodím prázdnou obálku nebo neplatný lístek“. Možnost volby Le Penové v anketě chybí. Ať už bude výsledek poradní ankety jakýkoli, Mélenchon podle listu Le Figaro sám nesdělí, komu odevzdá svůj hlas.

Macron a Le Penová okomentovali první kolo (24. dubna 2017):

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue