Klára Samková se ujala obhajoby pětice Romů z takzvaného mačetového útoku. Na snímku je v Show Jana Krause.

Klára Samková se ujala obhajoby pětice Romů z takzvaného mačetového útoku. Na snímku je v Show Jana Krause. | foto: TV Prima - Dagmar Hájková

Mačetové útočníky bude hájit Samková. Pokus o vraždu nespáchali, tvrdí

  • 1042
Pětici Romů obviněných z loňského mačetového útoku v novoborské herně, který odstartoval sérii nepokojů na severu Čech, bude zastupovat advokátka Klára Samková. Hned na počátku obvinila policii a justici, že v tomto případě pracují na společenskou objednávku.

"Rozhodla jsem se převzít tuto obhajobu poté, co jsem se přesvědčila, že řada událostí prezentovaných médii jako jednoznačná se vůbec nestala nebo je jejich interpretace sporná," napsala Samková v prohlášení médiím.

Klára Samková

Narodila se 23. března 1963, její pradědeček Jindřich Vácha byl předsedou trestního senátu Nejvyššího soudu Československa.

Po převratu v roce 1989 byla v letech 1990 až 1992 poslankyní Sněmovny národů Federálního shromáždění za Občanské fórum - Romskou občanskou iniciativu.

Od 1. ledna 1994 začala působit jako advokátka s vlastní praxí, od 10. ledna 2010 začala provozovat Advokátní kancelář Veselá Samková, s.r.o.

V červenci 2003 ji prezident Václav Klaus navrhl do funkce ústavní soudkyně, Senát ale návrh zamítl.

V letech 1993-1999 byla členkou ODS, v roce 2010 vstoupila do TOP 09 a od října za ni zasedá v zastupitelstvu Městské části Praha 2.

Mezi její nejznámější případy patří obhajoba Marcely Urbanové, bývalé asistentky exministra Jiřího Čunka. 

Nedávnou překvalifikaci útoku na trestný čin vraždy ve stadiu pokusu (čtěte zde) pak označila za účelovou mediální objednávku: "Má přesvědčit českou veřejnost o tom, že justice má romskou otázku pevně v rukách a útočníci mají dostat exemplární tresty bez ohledu na to, co se stalo ve skutečnosti."

Při srpnovém útoku v Novém Boru napadla pětice Romů hosty baru Pivní pomoc. Útoku předcházel konflikt dvou romských mladíků se servírkou, od které požadovali výhru z automatů. Dva z útočníků policie dodnes nedopadla (více zde).

"Protože obhajoba pěti obviněných je tak náročný úkol, že se jej nelze zhostit pouze v jednom člověku nebo ve standardní spolupráci se zaměstnanci a spolupracujícími advokáty kanceláře, oslovila jsem studenty právnické fakulty a požádala je o pomoc při vedení a obhajobě tohoto případu," oznámila Samková.

Zároveň naznačila, že obhajobu nebude pojímat nijak konzervativně.

"Vítáni jsou i další, kteří chtějí přiložit ruku k dílu, zejména studenti z fakulty sociálních studií, filosofické fakulty, ale i jinde. Zejména IT podpora je vítána," napsala Samková s tím, že veškeré materiály, k nimž se dostane, bude zveřejňovat na webových stránkách své advokátní kanceláře.

Starosta se obává dalších protestů

Matka jednoho z napadených mužů Irena Mašková slova Samkové o mediální objednávce na překvalifikování činu na vraždu nechápe.

"Pokud viděla ty záznamy z kamery přímo z baru a takhle mluví, tak to opravdu nemůže mít v hlavě v pořádku. Na záběrech je vidět, jak tam do nich ten patnáctiletý kluk řeže jak smyslů zbavený. Takže to, že se vyšetřovatelé shodli na tom, že šlo o pokus vraždy, je podle mě spravedlivé," poznamenala Mašková, jejíž syn byl minulý týden na druhé operaci, a lékaři mu dali do hlavy titanovou destičku (rozhovor s napadeným zde).

Starosta Nového Boru Jaromír Dvořák se obává, že pokud obhajoba bude zpochybňovat jednoznačné důkazy a dělat z pachatelů oběti, uškodí to už tak napjaté atmosféře ve městě.

"Může to vyvolat další vlnu protestů. Pokud si jdou lidé v neděli po obědě sednout na pivo a někdo se na ně vrhne s mačetou, pak by za to určitě měl nést odpovědnost. K osobě advokátky se vyjadřovat nebudu, pro mě je důležité, aby za ten čin byli pachatelé odsouzeni, dostali trest a zpovídali se z toho, co provedli," řekl Dvořák.

Naopak prezident novoborského spolku Boráci Borákům Pavel Danys, který se často staví na stranu Romů, dává Samkové za pravdu. "Nejdříve se informace o útoku objevily v tisku a až poté je pustila i policie. A já naprosto vylučuju možnost, aby to, co se stalo, hodnotila a soudila veřejnost."

Soud s útočníky by podle krajského státního zástupce Radima Kadlčka mohl začít v první polovině roku. Přesnější termín podle něj zatím určit nelze. "Na případu stále pracujeme, žádný posun v něm není," poznamenal Kadlček.


Video