Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Macek věděl o Balvínovi už v sobotu

  0:01aktualizováno  0:01
To, co bylo až do pondělního rána utajeno policii i advokátovi Jiřího Balvína - tedy že stíhání šéfa České televize bylo zrušeno -, už v sobotu věděl bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Na svých internetových stránkách totiž ke kauze Balvín už v sobotu otiskl komentář.

"Veřejnost se dozví až v pondělí, co už si cvrlikají vrabci nejenom na pražských střechách, a proto to ví každý, kdo má jen trošku, trošičku zkušeností se získáváním informací v tomto státě. Dozví se, že žádná obžaloba a žádný soud, k velké nelibosti těch, co do toho Balvína před volbami namočili, nebude," píše se na internetu.

Jak se Macek k těmto informacím dostal, ví zřejmě jen on sám. Přiblížit to však v pondělí nemohl, protože podle svých internetových stránek odjel do zahraničí a nezvedal telefon.

Státní zástupce o Balvínovi rozhodl ve čtvrtek, své rozhodnutí však policii i obhájci poslal poštou. Proto je do pondělka tajil. "Dozvěděl jsem se to až dnes, v pondělí," potvrdil advokát Tomáš Sokol.

Verdikt státního zástupce přitom neříká, že je Balvín nevinný. Říká pouze to, že text usnesení, kterým policie ředitele televize obvinila, je formálně špatný.
 
"V usnesení chybějí podstatné náležitosti, a nelze je tudíž považovat za právně relevantní akt... Nezbylo tedy než usnesení zrušit," stojí v rozhodnutí žalobce.

Policie stíhala Balvína proto, že podle jejího názoru zmanipuloval výběrové řízení na nákup digitálního vozu od firmy ČNTS. Navíc podle policie zavinil, že televize má firmě ČNTS zaplatit dva a půl milionu korun jako penále za zpožděnou splátku za vůz.

Státní zástupce však policii vyčinil, že své podezření v textu Balvínova obvinění doložila nedostatečně a v případě dvouapůlmilionové údajné škody ho navíc obvinila předčasně. ČT totiž penále zatím nezaplatila a hodlá se o ně soudit. Faktická škoda tedy ještě nevznikla.

Kdo byl v pondělí verdiktem žalobce (na rozdíl od Macka) překvapen, byla policie. "To si děláte legraci, to není možné," reagoval bezprostředně Jaroslav Macháně, šéf policejní protikorupční služby, která Balvína před dvaadvaceti dny obvinila. Pak jen dodal: "Nechci to nijak komentovat. Náš pohled na případ se nemění, ale budeme dělat dál to, co nám státní zástupce uloží."

Policie totiž případ už minulý týden v podstatě uzavřela a chtěla Balvína poslat k soudu. Na tento pátek už si ho dokonce předvolala, aby se seznámil s finální podobou vyšetřovacího spisu. Policie navíc od počátku své kroky v případu se státním zástupcem konzultovala.

Policisté jsou podle neoficiálních informací zaskočeni zejména proto, že to státní zástupce neudělal hned, když Balvína obvinili. "Ta situace se od té doby prakticky nezměnila. Měli to zrušit hned, pokud měli pochybnosti," uvedl detektiv obeznámený s případem.

Státní zástupce uložil policii, aby napravila vše, co jí vytýká. Pokud se jí to podaří, může být Balvín znovu obviněn. I kdyby se to nestalo, případ pro šéfa ČT zatím nekončí. Už ve středu o něm totiž bude jednat Rada ČT.

Případ Balvín je rychlý díky novele
Balvínův případ je jedna z prvních závažnějších hospodářských kauz, v níž se tempo vyšetřování díky novele trestního řádu výrazně zrychlilo. Z výslechů je už také jasné, jakou taktiku hodlá v případu použít policie i obhajoba. Balvín je obviněn, že zmanipuloval veřejnou soutěž na nákup přenosového vozu za 75,5 milionu tak, aby v ní zvítězila společnost ČNTS.

Policie například tvrdí, že termín dodání vozu - pět týdnů - mohla stihnout jen ČNTS.
Obhajoba staví na tom, že o žádnou manipulaci nejde a že jiný takový vůz nebyl v tu chvíli k dispozici. Z protokolů, které Balvín zveřejnil na internetu, je navíc zřejmé, že Balvín sází na podobnou taktiku, kterou jeho advokát Tomáš Sokol úspěšně použil při obhajobě někdejšího místopředsedy ODS Libora Nováka, obviněného z daňového úniku při financování strany: za tendr odpovídali jeho podřízení.

Tedy ředitel výroby a techniky, finanční ředitel, technická rada a firma Gordion, která pro ČT veřejné soutěže organizuje. "Nevím, na čí pokyn soutěž vyhlásili, ve většině případů to je na pokyn finančního ředitele, když to technická rada zpracuje," řekl Balvín při výslechu.

Balvín se brání i druhému obvinění
Obdobně se Balvín brání i druhému obvinění. Policie tvrdí, že kvůli ředitelovi vznikla televizi dvouapůlmilionová škoda. Balvín totiž zdržoval druhou, padesátimilionovou splátku za vůz, a ČT tak musí zaplatit smluvně stanovené penále.

Sokol ovšem tvrdí, že jde o nesmyslné obvinění: "Pokuta zaplacena dodnes nebyla, tudíž škoda nevznikla." Dodnes není úplně jasné, proč Balvín dlouho odmítal druhou splátku uhradit. Jisté však je, že to nemohlo být kvůli "technickým problémům", jak Balvín minulý týden tvrdil před Radou ČT.

"Důvodem prodlení nemůže být technický stav přenosového vozu, který je bez závad," napsal už počátkem prosince 2001 tehdejší šéf techniky ČT Vít Novotný do ČNTS, která se dlužné částky domáhala. Dva a půl milionu pokuty ovšem ČT neuhradila dodnes a ČNTS jí hodlá vymáhat u soudu. Jiří Balvín se hájí tím, že penále určené na 0,3 procenta z ceny vozu za každý den zpoždění bylo "lichvářské".

Jenže s "lichvářským" penále přišla jako první sama ČT. Firma Gordion takovou částku stanovila už v podmínkách tendru pro případ, že by vítěz soutěže dodal vůz pozdě. ČNTS proto logicky žádala obdobnou jistotu, pokud by se Česká televize zpozdila s placením. Je však zřejmé, že ani ČNTS příliš nepočítala s tím, že by se jí takový bod povedlo do smlouvy zakomponovat.

"Já jsem byl dokonce připraven v zájmu podepsání smlouvy na penalizační doložce netrvat," řekl v květnu do policejního protokolu jednatel ČNTS Milan Cimirot. Jenže Balvín nakonec smlouvu s vysokým penále osobně podepsal. "On to nevěděl, když to podepsal. Věřím, že dokud se na to pořádně nepodíval, tak si toho prostě nevšiml," tvrdí Balvínův advokát Sokol.

Protokoly jsou poprvé na internetu

Skoro vše, co chcete vědět o kauze generálního ředitele České televize, najdete na internetových stránkách ČT. Advokát Tomáš Sokol přemluvil svého klienta k bezprecedentnímu kroku: kopie všech policejních protokolů, kde jsou doslovné přepisy výslechů svědků i obviněného, vystavil na internetu.

"Je to jediná cesta, jak se zbavit spekulací. Šlo mi o to, aby si každý mohl sám udělat obrázek a nebyl závislý jen na tom, co mu kdo řekne. Je to způsob, jak docílit veřejné kontroly policejní práce," zdůvodnil neobvyklý postup advokát Sokol a dodal: "Je to můj vynález a jsem na něj hrdý."

Policisté, kteří se zpravidla snaží udržet vývoj vyšetřování podobných kauz pod pokličkou, sice původně nadšení ze Sokolova kroku nesdíleli, ale teď už tvrdí, že jim to nevadí. "Případ je už natolik slušně zadokumentován, že s tím nemáme problém," říká Jaroslav Macháně, šéf protikorupční služby, která Balvína stíhá.

Vzhledem k tomu, že Balvínova kauza nespadá do režimu utajovaných skutečností, žádný zákon Sokolovi nebránil, aby výpovědi na internetu vystavil. Jediný, kdo by se mohl cítit dotčený, jsou sami svědci. "A to se taky dotčený cítím. Nikdo se nás neptal, jestli s tím souhlasíme. To považuji za totální neslušnost a projev arogance," prohlásil jeden ze svědků, bývalý ředitel výroby a techniky ČT Vít Novotný.

On i někteří další svědci zvažují, že se proto obrátí na právníky: "Není tam sice nic tajného, ale je to věc etiky a je na zvážení právníků, jestli to není na stížnost k advokátní komoře."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vánoční strom Na Staroměstském náměstí je už ozdobený (25.11.2015).
Pražský vánoční strom roste u Berounky, upozornil na něj tipař

Vánoční strom, který letos ozdobí tradiční adventní trhy na pražském Staroměstském náměstí, roste u Berounky na Křivoklátsku. Tip na zhruba 24 metrů vysoký...  celý článek

První den prezidenta Miloše Zemana v západních Čechách. Návštěva plzeňského...
Část zastupitelů kraje Zemana v Plzni nepřivítala. Rada ho kárala za Krym

Někteří zastupitelé Plzeňského kraje se při slavnostním zahájení návštěvy na krajském úřadě odmítli setkat s prezidentem Milošem Zemanem. Podle nich svými...  celý článek

Jak je zjevné, tragická nehoda pendolina s kamionem na přejezdu ve Studénce...
Studénka odmítá projekt na řešení nebezpečného přejezdu. Nepočítá s kamiony

Zastupitelé Studénky vyslovili nesouhlas s projektem, který má vyřešit nebezpečný přejezd známý tragickou nehodou polského kamionu s pendolinem. Ministerstvo...  celý článek

Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.