Satelitní snímek z 26. září 2009 zachycuje vojenskou základnu poblíž města Kóm. Zde Írán buduje nové jaderné zařízení.

Satelitní snímek z 26. září 2009 zachycuje vojenskou základnu poblíž města Kóm. Zde Írán buduje nové jaderné zařízení. | foto: AP

MAAE: Írán oficiálně odmítl vyvézt část svého uranu do ciziny

  • 10
Diplomaté z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE)citovaní agenturou AP oznámili, že Írán oficiálně odpověděl na návrh, který mu Západ navrhl k vyřešení sporů o íránský jaderný program. Írán vzkázal, že odmítá vyvézt část svého obohaceného uranu, který by mohl použít k výrobě jaderných hlavic, ke zpracování do ciziny. Odpověď už prý byla doručena 6. ledna.

Írán byl loni přizván k rozhovorům o svém jaderném programu. Předtím o tom jednalo bez Íránu pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německo a Írán vyjednával pouze v rámci MAAE.

Íránští vyjednávači podle MAAE původně kývli na to, že Írán vyveze přes 70 procent svého slabě obohaceného uranu do Ruska k dalšímu obohacení. Francie pak z něj měla vyrobit palivo pro teheránský výzkumný reaktor. Vláda v Teheránu pak ale souhlas popřela.

Írán argumentuje v jaderném sporu tím, že potřebuje palivo pro svůj a další budoucí jaderné reaktory. Spojené státy a jejich spojenci chtějí mít kontrolu nad obohaceným uranem v zemi. Plán by zpozdil íránskou schopnost vyrábět jaderné hlavice, pokud by o to usiloval.

Írán nedodržel termín, do nějž měl na loňskou nabídku odpovědět. Původně tak měl učinit do konce roku 2009. Hrozí mu tedy další, čtvrtá sada sankcí, o níž se už začalo hovořit v sídle RB OSN v New Yorku. USA si přejí, aby nové sankce tentokrát zasáhly hlavně íránskou elitu, která rozhoduje o jaderném programu, a nikoli obyvatelstvo.

Čína ale dala na sobotní přípravné schůzce najevo, že rezoluci o nových sankcích nepodpoří. Jakožto člen RB OSN s právem veta může tedy rezoluci zablokovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video