Senátorka Liana Janáčková

Senátorka Liana Janáčková | foto: Alexandr Satinský, MF DNES

Má slova o Romech byla hloupá, uznala senátorka

Senátorka a starostka ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková se kaje. Uznala, že její výroky na adresu Romů z loni pořízené nahrávky byly "neopatrné a hloupé". Z postu místopředsedkyně senátního výboru pro lidská práva však odstoupit nehodlá.

Janáčková nevidí důvod, proč by měla ustupovat tlaku romských organizací. Přesto už volí smířlivější tón.

"Asi jsem samozřejmě neměla takovým způsobem reagovat, je to neopatrné, je to hloupé. Pokud jsem urazila nebo poškodila nějakého Roma z Mariánských Hor, tak se mu osobně omluvím," uvedla.

Ostrá slova o dynamitu a elektrickém plotu měla senátorka použít při jednání bytového odboru. Navrhovala při tom sestěhovat Romy z celého obvodu do kolonie Bedřiška.

Janáčková autentičnost nahrávky zpochybnila. Podle ní jde o politický útok na její osobu. (více zde). Přihlásila se jen k výroku, že Romy nemá kam dávat a nejspíš by musela vzít dynamit a odstřelit je. - nahrávku si poslechněte zde

Janáčková na sebe upozornila už před deseti lety. Tehdy navrhla vyplácet Romům příspěvky za to, že odejdou do ciziny a odevzdají byt.

Lidé z Bedřišky ghetta nechtějí
Sami obyvatelé kolonie Bedřiška, z nichž je polovina Romů, s přistěhováním dalších nesouhlasí. Některé romské rodiny podle nich mezi sebou bojují. A příchod dalších nepovažují za únosný.

"Janáčková udělala v 90. letech velkou chybu, když sem sestěhovala příbuzné. Kdyby tu žila jen jedna rodina Lakatošů, Rezyů a dalších, bylo by to lepší," řekla obyvatelka kolonie Anna Liberdová.

Odejít ale nechce, i když jí radnice jiný byt nabídla. Nápad vytvořit romské ghetto se nelíbí ani místním Romům.

Čekají nás problémy, varují experti
V Ostravě existuje podle odborné analýzy desítka větších ghett, v nichž žijí převážně Romové. Bydlí v nich prý až 6600 lidí. Ačkoliv tu několik romských rodin žije desítky let, drtivá většina Romů sem byla cíleně přemístěna až v posledních letech.

"Masivní sestěhovávání nastalo po roce 1989 v souvislosti s krachem těžkého průmyslu," uvedli u jedné z lokalit autoři analýzy. Do jiné oblasti začala radnice před 15 lety stěhovat výhradně romské rodiny.

V dalším místě se Romům v posledních 15 letech přidělovaly byty. Byli sem přemísťováni i dlužníci z jiných částí města a obcí. Do jiné lokality se Romové dostali z bytů, které město chtělo využít.

Podle aktivistů i expertů si tím samosprávy vytvářejí problém do budoucna. Většina dospělých z těchto lokalit je bez práce, někde dokonce všichni. Lidé mívají maximálně základní vzdělání. V mnohých místech bují lichva, objevují se krádeže, prodej drog, narkomanie i
prostituce.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video