Má přednostně byt. Chtěl do centra

  • 10
Přednostně získaný byt, výhodně nakoupené pozemky, podezřele přidělené zakázky pro spřízněné firmy. V takových případech figurují komunální politici, kteří rozhodují o městském majetku. Starosta Bíliny v Ústeckém kraji Horáček tvrdí, že musí mít přehled o dění na náměstí i večer.

A proto nevidí nic zvláštního na tom, že v městském domě, rekonstruovaném za 25 milionů korun, získal přednostně byt s regulovaným nájemným.

"Starosta by měl být účasten dění na náměstí, a to i večer. Z mého nynějšího bydliště je to opravdu z ruky," prohlašuje. 

Být starostou, radním či zastupitelem může být lukrativní. Člověk má hned blíž nejen do centra, ale třeba také k městským pozemkům.

Například starosta Prostějova Jan Tesař společně se svým místostarostou Vlastimilem Uchytilem koupili velmi výhodně právě takové parcely.  A to těsně předtím, než začala platit nová cenová mapa. Podle ní by dali za metr čtvereční tisíc korun, oni je získali ještě za 250 korun.

Zastupitelstvo v Jeseníku pro změnu přikleplo přes dva tisíce metrů čtverečních firmě Sever. V ní je společníkem starosta Jiří Krátký a jednatelkou jeho manželka. Pozemky získali i přesto, že jiná firma, Jesenická investiční společnost, nabízela vyšší částku.

"Celý postup považuji za naprosto skandální," řekl jednatel Jesenické investiční společnosti Jan Jedlička. V oblasti, kde pozemky jsou, se nyní začalo stavět.

Samostatnou kapitolou jsou městské zakázky. Například v Liberci se ocitl v podezření náměstek primátora Pavel Krenkl. A to ve chvíli, kdy se vybírala pro městský Ještědský areál společnost, která by v tomto areálu zajišťovala stravování pro návštěvníky i zaměstnance.

Zakázku získala firma Personnel Welfare, jejímž jednatelem je Krenklův bratr Karel. Navíc je náměstek Pavel Krenkl předsedou představenstva ČKD Kutná Hora, která Personnel Welfare vlastní. "Na tomto výběru jsem se nijak nepodílel. Nehlasoval jsem, neúčastnil jsem se jednání," hájí se náměstek primátora.

Podobně se brání radní v Jihlavě Vladimír Hinka. Jeho firma Terni získala několik významných městských zakázek, například rekonstruovala bývalou mateřskou školu či dům, v němž žil slavný hudební skladatel Gustav Mahler. "Vyhýbal jsem se jako čert kříži tomu, abych se účastnil hlasování, kde mohla získat zakázky moje firma," tvrdí.

Radnice v ostravském obvodu Radvanice a Bartovice v čele se starostou Vojtěchem Mynářem udělala zase jinou věc - zkrátila výběrové řízení na stavbu tím, že je rozdělila na dvě části, aby nepřesahovala limit třiceti milionů korun.

Jedna ze dvou vítězných firem přitom vozila beton na přístavbu rodinného domku starosty a dělala mu tu stavební dozor.  Vojtěch Mynář nejdříve mlčel a nakonec prohlásil: "Všechno je v pořádku, mohu vám ukázat, že jsou všechny účty zaplacené," tvrdil. A nyní kandiduje v Ostravě za ČSSD v senátních volbách.

V Chomutově stíhá policie místního senátora Alexandra Nováka za to, že jako starosta Chomutova si vzal úplatek čtyřicet milionů korun za zprostředkování prodeje energetických a plynárenských akcií města německé firmě.

Hokej jen z luxusních míst 
Sedět ve vedení města však neznamená jen mít blíže k důležitým informacím či zakázkám, ale také šanci využívat dalších příjemných výhod. Špičky města mají zajištěna nejlepší místa například na fotbale, hokeji nebo v divadle.

V Pardubicích, kde vybudovali moderní halu, pozorují krajští politici utkání z proskleného boxu, primátor a radní mají lóže dokonce v nejvyšším patře oblíbené západní tribuny. Pokud by byli řadovými občany, museli by si za svá místa zaplatit za rok desetitisíce korun.

Řada starostů se opírá o další výhodu - takzvanou starostovskou kartu, kterou lze uhradit pracovní výdaje. Má ji například starosta Děčína Vladimír Raška. "Ale většinu nákladů pro pozvané hosty platím ze svého," tvrdí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video