Zatím se spíš zdá, že premiér se po volbách nechává ovládat emocemi a improvizuje.

Zatím se spíš zdá, že premiér se po volbách nechává ovládat emocemi a improvizuje. | foto: Reuters

Má Paroubek plán? Zřejmě ne

  • 681
"Mám plán na několik příštích týdnů, měsíců a možná let. Ten plán jsem začal od včerejška uplatňovat." Tak pravil premiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek, když se ho MF DNES na začátku týdne ptala, jestli ví, jak chce postupovat v obtížných povolebních jednáních. Má však odcházející premiér opravdu nějaký plán?

Zatím se spíš zdá, že se nechává ovládat emocemi a improvizuje. Chcete příklad?

Tak třeba jeho výroky během neděle a pondělí, kdy se sociální demokracie radila, jakou strategii zvolí při povolebních vyjednáváních s dalšími stranami.

"Úřednickou vládu bychom v žádném případě nepodpořili," prohlásil Paroubek. Bylo pondělí, několik minut před polednem, když mluvil s MF DNES. Jenže o šest hodin později Paroubek předstoupil před novináře po jednání předsednictva ČSSD s následujícími slovy: "Sociální demokracie navrhuje vznik nestranické vlády odborníků, která by se opírala o podporu politických stran. Pro jinou variantu kabinetu ČSSD hlasovat nebude."

Úřednickou vládu během dne chtěl i nechtěl
Co se během těchto několika hodin stalo? Nebyl ke změně stanoviska donucen vlastními spolustraníky? To určitě ne, protože s návrhem na úřednickou vládu přišel podle všeho přímo on.

"Úřednickou vládu nám skutečně navrhl pan premiér a my jsme souhlasili," potvrdil místopředseda ČSSD Petr Vícha. Podobně mluvil i další člověk blízký premiérovi, který si nepřál být jmenován.

Paroubek v úterý vysvětloval změnu stanoviska v průběhu pouhých několika hodin tím, že se o úřednické vládě začalo mluvit na předsednictvu strany. "Byla tam debata, kde jsme došli k tomuto názoru," tvrdil.

Když však dostal doplňující otázku, jestli to znamená, že jeho pozice ve straně je slabší, když se na předsednictvu podřídil variantě menšinové vlády (kterou v poledne odmítal), odpověděl: "Já jsem shodou okolností s tímto návrhem přišel a získal jednoznačnou podporu."

A dodal, že prý navíc nechtěl tuto variantu vládnutí vzpomínat dřív, než se sejdou špičky strany.

Švejnar? Nejdřív kritika, potom adept na premiéra
S plány na úřednickou vládu souvisí ještě další slova Paroubka. Když v neděli v televizi mluvil profesor ekonomie Jan Švejnar z Michiganské univerzity v USA o nutnosti reforem v Česku, Paroubek mu opáčil: "Nepřipustíme žádné reformy, kde by z lidí stříkala krev, s tím vůbec nepočítejte."

Utekl jediný den a Paroubek mluvil o Janu Švejnarovi jinak – jmenoval ho jako možného premiéra právě v úřednické vládě!

"No, vidíte, že mi jde o stát. Nejde mi o to, že jednoho člověka nějakým dílčím způsobem kritizuji," vysvětloval. "To přece neznamená, že si ho v jiných věcech nevážím."

Paroubek odmítá, že by v těchto dnech improvizoval. "To určitě ne!" Poněkud zmatečně se začal chovat už v sobotu v prvních hodinách po oznámení volebních odhadů. Ve svém emotivním projevu odmítl přiznat volební porážku a prohlásil, že zváží stížnost na porušení volebního zákona a tím i regulérnost voleb. Druhý den už svá slova mírnil a oznámil odchod do opozice.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video