MEX: Záhrobská přivezla domů slalomářské zlato

MEX: Záhrobská přivezla domů slalomářské zlato | foto: Dan Materna, MF DNES

Lyžařský sen se stal zlatou skutečností

Praha - Byl jednou jeden... tak začíná většina pohádek. A právě takto by klidně mohl začít i příběh čerstvé mistryně světa ve slalomu Šárky Záhrobské, který se pohádce se zlatým koncem velmi podobá. V zemi výborných hokejistů a fotbalistů žije jeden svérázný otec. A ten si vzal do hlavy, že ze své dcery vychová lyžařku, kterou mu bude celý svět závidět. Právník Petr Záhrobský načerpal veškeré znalosti o sjezdovém lyžování z knih a rozhodl se vydat za svým cílem vlastní cestou. A to přes úskalí v podobě sporů a hádek s lyžařskými funcionáři ve své vlasti. Šárku i přes zákazy vozil na závody do zahraničí, aby si zvykala na silnější konkurenci. Sestavil vlastní tým a tvrdošíjně šel za cílem – dostat svou dceru až na vrchol. A to se mu v pátek 16. února 2007 povedlo. Šárka Záhrobská je mistryní světa. Se zlatou medailí včera před polednem přiletěla na ruzyňské letiště.
Neuvěřitelné! Slalomové velmoci se na letošním mistrovství světa ve Švédsku musely sklonit před reprezentantkou země, kde nejvyšší hora měří lehce přes 1600 metrů. Mistryní světa se totiž stala česká lyžařka Šárka Záhrobská.

Aare - V superkombinaci skončila Záhrobská čtvrtá a její otec a trenér v jedné osobě Petr po závodě tvrdil, že čas jeho dcery ještě přijde. Obří slalom měla rodačka z Benecka rozjetý na výbornou, po prvním kole byla druhá, ale ve druhé jízdě se projevila nezkušenost z této disciplíny a bylo z toho jen dvanácté místo. A pak to přišlo. Po dvoumedailových umístěních v rámci letošního Světového poháru se s českou reprezentantkou ve slalomu počítalo jako s jednou z pěti spolufavoritek závodu, kde se přeci jen dávaly největší šance domácí Anje Pärsonové a v této sezoně téměř neporazitelně Marlies Schieldové z Rakouska. První kolo vyšlo skvěle Záhrobská položila základ k triumfu v prvním kole, přestože se zhruba v polovině trati nevyvarovala lehkého zaváhání. Náskok 12 setin na trojnásobnou mistryni světa sice dával velké naděje na medaili, na zlato však přísný kouč ani česká medailová naděje nemysleli. „Před druhým kolem jsem byla trochu nervózní. Nejsem zvyklá na to, že vedu,“ řekla Záhrobská. Spokojená by prý byla s jakoukoli medailí, se zlatem rozhodně nepočítala. Věděla, že je ve formě Ve druhém kole tradičně jelo prvních třicet nejrychlejších v obráceném pořadí a nejrychlejší Chorvatka Ana Jelušičová, které agresivní jízda vynesla celkové čtvrté místo. Rakušanka Schildová, po prvním kole třetí, za jejím výkonem zaostala jen o pět setin a vyhoupla se do čela průběžného pořadí. Záhrobská se spustila mezi branky jako poslední z elitní třicítky a v horní části lehce ztrácela na vedoucí Rakušanku, ale nakonec ji v součtu obou časů těsně předstihla. Stala se tak mistryní světa. Rakušany zachránil Matt Pověst rakouských lyžařů na mistrovství světa v Aare zachránil na poslední chvíli Mario Matt, který vyhrál sobotní slalom. Po triumfu v roce 2001ve Svatém Antonu tak vybojoval druhý titul v této disciplíně. Poslední závod – týmová soutěž –se stala kořistí právě Rakušanů.