Moskevský exstarosta Jurij Lužkov

Moskevský exstarosta Jurij Lužkov | foto: Profimedia.cz

Lužkov odjel do Rakouska na dovolenou. Jako starosta nejspíš končí

  • 1
Po víc než osmnácti letech ve funkci zřejmě doopravdy končí moskevský starosta Jurij Lužkov. V posledních týdnech plných ostrého boje s Kremlem odjel na týdenní dovolenou do Rakouska. O jeho osudu se nejspíš definitivně rozhodne, až se vrátí.

Rusové, tedy hlavně Moskvané, jako by momentálně sledovali napínavý televizní seriál. Hlavními hrdiny jsou tři nejdůležitější politici v zemi: prezident Dmitrij Medveděv, premiér Vladimir Putin a moskevský starosta Jurij Lužkov.

Hraje se přitom o osud třetího jmenovaného. Muže, který za 18 let ve funkci proslul nejen vášní pro včelařství, čapkou naraženou na kulaté hlavě či desítkami bizarních nápadů.

"Proslavil se" také mnoha přehmaty, kontroverzemi a skandály. A hlavně permanentním podezřením z korupce, jež se nad ním vznáší jako mrak a o jehož pravdivosti už pochybuje jen málokdo. Jak tenhle seriál skončí, je nyní jasné: Lužkov bude muset jít, a to brzy. Ale co zbývá dořešit, je – kdy přesně a jak.

Z dusna na vzduch

Rozbroje mezi Lužkovem a Kremlem nejsou nové. Ale v posledních týdnech přerostly v otevřený boj. Lužkov se pustil do Medveděva kvůli tomu, že pozastavil stavbu dálnice do Petrohradu.

Prokremelské televize pak rozjely ostrou kampaň proti starostovi. Lužkov následně začal vztekle vyhrožovat žalobami a prohlašovat, že rozhodně neodejde, když jeho mandát končí až příští rok v létě.

Ale teď nastal v pomyslném seriálu zvrat: ještě v sobotu se starosta bil v prsa a prezentoval své zásluhy o blaho Moskvy, o den později však odjel na dovolenou do Rakouska. Na týden (mimochodem, právě v Rakousku byl, když Moskvu v srpnu sužoval dusivý dým z lesních požárů).

Co to znamená? Podle analytiků si prostě vzal oddechový čas. Aby oslavil dnešní narozeniny, ale hlavně, aby popřemýšlel, co dál. A aby se celková atmosféra poněkud uklidnila. Vrátit se má příští týden.

Podá demisi? Spíš ne. Odvolá ho Medveděv? Možná. Anebo snad Lužkov zůstane ve funkci a všichni budou dělat, jako by se nic nestalo? I to se může stát. Ale jde o nejméně pravděpodobnou variantu.

Ještě jedna otázka však zůstala bez odpovědi: proč vlastně Lužkov Kremlu tak vadí? Podle většiny analytiků jeho odchod jednoznačně souvisí s blížícími se volbami. Parlamentními, jež se budou konat koncem příštího roku, a prezidentskými, vypsanými na jaro 2012.

Lužkov toho hodně ví a poví

Ve volbách do Státní dumy bude Putinova strana Jednotné Rusko potřebovat dosáhnout v Moskvě dobrého výsledku. A Lužkov, jehož popularita povážlivě klesá, by mohl uškodit. Ale hlavní jsou volby prezidentské. Nikdo s jistotou nedokáže říci, co se stane. Zda bude kandidovat Putin, nebo Medveděv. Zda už mezi sebou soupeří, nebo pořád platí, že rozhodující slovo má Putin.

V této atmosféře je kontroverzní Lužkov, jenž toho hodně ví a hodně poví, to poslední, co Kreml potřebuje (což však neznamená, že by starosta neměl jít). Jeho manželka, nejbohatší Ruska Jelena Baturinová, podezřelá, že majetek "nahrabala" právě díky manželově funkci, má jasno: Kreml podle ní vede proti jejímu choti "stalinistickou" kampaň.

Jurij Lužkov každopádně patří k politickým "dinosaurům" ještě z Jelcinovy éry, kteří opravdu za léta získali značnou nezávislost. Není sám, jehož dny jsou sečteny. Na jaře odešel prezident Tatarstánu Mintimer Šajmijev. Po devatenácti letech.

V červenci pak Murtaza Rachimov, první prezident republiky Baškortostán. Po sedmnácti letech. Teď je zas na odchodu Kirsan Iljumžinov, prezident Kalmycké republiky. Rovněž po sedmnácti letech. Avšak ani jeden z nich nehraje v ruské politice takovou roli jako Jurij Lužkov.

KONEC VETERÁNŮ

Kreml se zbavuje politických veteránů ještě z Jelcinovy éry, kteří si za dlouhá léta vybudovali značnou nezávislost. Moskevský starosta je nejdůležitějším z nich, ale jsou i další výrazné figury.

Mintimer Šajmijev, prezident Tatarstánu.Mintimer Šajmijev 73 let

První prezident Tatarstánu, v jehož čele stál od 12. června 1991, od té doby byl třikrát znovu zvolen. Letos v lednu oznámil, že už nechce být nominován.

Murtaza Rachimov, bývalý prezident republiky Baškortostán.Murtaza Rachimov 76 let

Sedmnáct let byl prezidentem republiky Baškortostán. Skončil letos v červenci. Stejně jako Šajmijev řekl, že chce uvolnit místo mladším, svěžejším.

Kirsan Iljumžinov, Obchodník, milionář, šachista a bývalý šéf Mezinárodní šachové federaceKirsan Iljumžinov 48 let

Obchodník, milionář, šachista a bývalý šéf Mezinárodní šachové federace. Sedmnáct let vládl Kalmycké republice. Odejde letos v říjnu, kdy mu končí mandát. Pozornost světa upoutal, když tvrdil, že potkal mimozemšťany a cestoval s nimi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video