Stráž zavírá bránu věznice Cordillera zatímco před ní protestují Chilané proti luxusním podmínkám pro zločince z dob Pinochetova režimu (25. září 2013) | foto: Reuters

Protekční věznice pro Pinochetovy věrné končí. S ní i bazén a grilování

  • 35
Chilský prezident Sebastian Piňera nařídil zavřít věznici, kde si své tresty odpykává desítka činitelů z éry diktátora Augusta Pinocheta. Káznice Cordillera poskytuje vězňům nebývalý luxus, na rozdíl od jiných nápravných zařízení v zemi. Prominentní zločinci mohou hrát tenis, plavat v bazénu i grilovat.

Deset vězňů žije v pěti ubikacích, z nichž každá nabízí soukromou koupelnu s horkou vodou. Až dvě hodiny denně mohou hrát tenis, dokonce se pro ně objednává zařizuje soukromý trenér. K dispozici mají také bazén a věznice už zažila i grilovací večírky, popsala agentura AP.

Přitom její osazenstvo tvoří muži, kteří mají na rukou krev tisíců lidí. Ve vězení sedí například Manuel Contreras, někdejší šéf Pinochetovy obávané tajné policie DINA, jenž si odpykává za vraždy a únosy Pinochetových odpůrců více než stoletý trest.

Během Pinochetovy vlády v letech 1973 až 1990 bylo režimem zabito přinejmenším tři tisíce lidí, dalších skoro 30 tisíc bylo mučeno.

Obyčejní chilští vězni, ale i mnozí další odsouzení Pinochetovi věrní, žijí pochopitelně v mnohem horších podmínkách. To byl paradoxně i jeden z oficiálních důvodů, proč byla věznice Cordillera před devíti lety vybudována. Aby ulehčila jinému přeplněnému chilskému nápravnému zařízení.

"Vzhledem ke třem principům, kterými jsou právní rovnost, bezpečnost vězňů a normální a efektivní vedení vězeňských dozorců, jsem se rozhodl vězení Cordillera zavřít," zdůvodnil ve čtvrtek chilský prezident Sebastian Piňera své rozhodnutí.

Dospěl k němu poté, co média odhalila nadstandardní podmínky v káznici. O nich se nicméně hovořilo už dlouho, prakticky od jejího vzniku. Pomyslnou poslední kapkou byly události posledních dní, kdy příznivci někdejšího brigádního generála a agentura chilské tajné služby Miguela Krassnoffa zkusili uspořádat na jeho počest grilování.

Přímo ve věznici Cordillera. Kde si Krassnoff odpykává 144 let za zločiny během Pinochetovy dikatury. To vyvolalo okamžitě zlobu mezi Chilany a někteří vyrazili i protestovat přímo před zařízení. Podobný večírek na jeho počest v roce 2011 skončil potyčkami mezi jeho zastánci a odpůrci.

"Je neuvěřitelné, že chilská společnost připustila takto luxusní věznice pro lidi vinné ze zločinů proti lidskosti," prohlásil před věznicí například jednapadesátiletý demonstrant Claudio Escobar Caceres. "A považte, kolik ten luxus pro vrahy vůbec stál," podotkla učitelka Carolina Sotová.

Na deset vězňů v nestandardní věznici dohlíželo 35 strážců. Pro srovnání, v obyčejné káznici vychází jeden dozorce na padesát zločinců. Prominentní vězni budou nyní převezeni do věznice Punta Peuco, kde si odpykávají trest další Pinochetovi muži. Samotný diktátor zemřel v roce 2006, pozemská spravedlnost na něj už nestihla dosáhnout. Chile zatím odsoudilo 70 lidí v souvislosti se zločiny proti lidskosti za jeho vlády. Další stovky by se před soudem ještě měly ocitnout.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video