V roce 2009 dostal kancléř Aleš Konopásek od policie čestnou medaili.

V roce 2009 dostal kancléř Aleš Konopásek od policie čestnou medaili. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Krajský úřad se pokutě za zaměstnání estébáka vyhne, dokument skartoval

  • 12
Krajský úřad Ústeckého kraje se vyhne pokutě za to, že zaměstnával ve vysoké funkci bývalého příslušníka StB Aleše Konopáska. Inspektorát práce prověřoval, jak je možné, že úřad Konopáska zaměstnal, když nemohl mít čisté velké lustrační osvědčení.

Inspektoři však kopii osvědčení nenašli. Úřad totiž dokumenty skartoval.

"Nebylo tedy možné zjistit případné porušení povinnosti vyplývající z ustanovení zákoníku práce omezujícího výběr osob ucházejících se o zaměstnání odkazem na zákon č. 451/1991 Sb. (velký lustrační zákon)," poznamenal vedoucí inspektor oblastního inspektorátu práce Aleš Kalvoda.

Aleš Konopásek

Evidenční karta StB nynějšího kancléře ústecké hejtmanky Aleše Konopáska

Evidenční karta StB

Aleš Konopásek za komunistů pracoval pod krycím jménem Kaprál na 1. správě SNB, což byla zahraniční rozvědka StB.
Když odcházel od policie, zřídil pro něj bývalý hejtman Jiří Šulc (ODS) funkci vedoucího kanceláře hejtmana.
Minulá hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD) ho "zdědila" a v úřadu si ho ponechala.
Nadřízení dříve Konopáska hájili tím, že je "výkonný a kompetentní".
V únoru opustil funkci kancléře i místo zástupce ředitele, pracovní poměr na krajském úřadu mu skončil k 31. březnu.

Konopáska přivedl na krajský úřad tehdejší hejtman a dnešní poslanec ODS Jiří Šulc 1. června 2006.

Dokumentace týkající se výběrových řízení na pracovní pozice podléhají skartační lhůtě pěti let. Kontrola tak přišla o dva roky později, než by bylo potřeba.

"Skartační lhůta vychází ze spisového řádu, přičemž spisový řád stanoví pravidla pro zajištění výkonu spisové služby v souladu se zákonem o archivnictví a spisové službě," uvedla mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Konopásek se stal příslušníkem StB krátce před pádem minulého režimu, jeho krycí jméno bylo Kaprál (o jeho minulosti zde).

Na krajském úřadu zastával funkce kancléře hejtmana a jednoho ze zástupců ředitele. Vzhledem k jeho pozici bylo ze zákona nutné, aby předložil negativní takzvané velké lustrační osvědčení.

Úřadu hrozila pokuta tři sta tisíc

To ale vzhledem ke své minulosti u StB mít nemohl.

 "Velké lustrační osvědčení musí mít příslušník StB pozitivní," potvrdil Radek Schovánek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Právě tento rozpor měl oblastní inspektorát práce vyjasnit. Krajskému úřadu hrozila pokuta až 300 tisíc korun.

"Musím uvést, že s podobným problémem jsme se dosud nesetkali," pronesl šéf inspektorátu Kalvoda koncem února, když podnět na prověření dostal.

Sám Konopásek navzdory své evidenční kartě uložené v Ústavu pro studium totalitních režimů opakovaně tvrdil, že u StB nepracoval.

Lustrační osvědčení Konopásek médiím ukázat odmítl

"Je to mediální záležitost, za níž zřetelně vidím zájmy některých podnikatelských skupin v kraji," řekl, když koncem února své funkce opouštěl. Lustrační osvědčení ale médiím ukázat odmítl.

Také ředitel krajského úřadu Milan Zemaník nikdy neřekl, zda dokument někdy viděl. Konopásek na úřad nastoupil za jeho předchůdkyně Lýdie Šťastné, která dnes pracuje v soukromém sektoru.

Za Konopáskem stálo i bývalé vedení kraje, ať už v čele s hejtmanem Jiřím Šulcem z ODS či poté s hejtmankou Janou Vaňhovou z ČSSD. Rozloučil se s ním až současný hejtman Oldřich Bubeníček z KSČM.

"Zjistili jsme, že naše spolupráce není ideální," sdělil Bubeníček koncem února oficiální důvod ukončení spolupráce.

Konopáskův pracovní poměr na krajském úřadu skončil posledního března. Od té doby podle informací MF DNES do nové práce nenastoupil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video