Lupiči vkládají špinavé peníze do výherních terminálů, které přijímají bankovky. (Ilustrační foto)

Lupiči vkládají špinavé peníze do výherních terminálů, které přijímají bankovky. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Lupiči perou špinavé peníze v hernách. Doslova

  • 2
Nenechavci přišli na způsob, jak "vyprat" špinavé peníze. Nejde ale o výnosy z prodeje drog či obchodů se zbraněmi, ale o peníze, které jsou špinavé doslova. Jsou označené speciální barvou z bezpečnostních kapslí – pocházejí tedy třeba z kořisti bankovních lupičů.

Zatímco při placení v obchodech či kdekoliv jinde by s takto označenými penězi zloději riskovali odhalení, nyní obarvené peníze vkládají do takzvaných výherních terminálů, které na rozdíl od klasických hracích automatů dokážou přijímat i bankovky.

Peníze si vzápětí nechají vyplatit, ovšem v "čistých" mincích. Červeně označené peníze se v posledních dnech objevily nejméně na třech místech na severu Moravy.

"Osm tisícikorunových bankovek našla obsluha v automatech v baru v Uničově. Byly obarveny tmavě červenou barvou a je velmi pravděpodobné, že pocházejí z trestné činnosti," řekla mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková.
 
Červená tisícovka byla i v takzvané měničce, což je přístroj, který za vloženou bankovku vysype mince ve stejné hodnotě. Podobně lze postupovat i v terminálech a vyměnit tak "horké" peníze za čisté.

Další označené peníze o víkendu našli zaměstnanci heren v Hranicích a Přerově. Opět to byly červené tisícovky.

"V Hranicích byly v automatech čtyři a v Přerově dvě. Patrně pocházejí z loupeže," potvrdila Bednarčíková.

Podle detektivů není moc pravděpodobné, že by mohlo jít o náhodu, a spíš předpokládají, že všechny pocházejí z jednoho zdroje. Potvrdit jim to však nejdřív musí expertiza, která dokáže rozlišit, jestli jde o stejnou barvu nebo každou bankovku označila jiná kapsle.


Terminál barvu peněz nepozná

Bezpečnostní kapsle vkládají mezi peníze například zaměstnanci bank a pošt, když jsou přepadeni a před namířenou zbraní lupičům vydávají tržby. Zařízení se po chvíli aktivuje a vypustí barvu, která peníze znehodnotí.

Prodavač nebo číšník by takové bankovky nevzal a nejspíš by hned volal policii, terminály však označené peníze bez problémů přijmou. Barva totiž kromě vzhledu vlastnosti bankovky nijak nezmění a terminály je tak berou jako platné.
 
Někdy jsou podobné kapsle umístěné i v trezorech bankomatů a barva se z nich uvolní, pokud někdo bankomat násilím otevře nebo jej například vytrhne ze zdi.

Sérii podobných případů, které má zřejmě na svědomí stále stejná skupina zlodějů, kriminalisté vyšetřují i v Olomouckém kraji a blízkém okolí. Také zde v několika případech uvnitř bankomatů kapsle skutečně vybuchla, takže nyní objevené peníze mohou pocházet i z těchto krádeží.

,

Video