Největší z papoušků ara hyacintový

Největší z papoušků ara hyacintový | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Drogy, zbraně, papoušci. Vzácná zvěř se stává obětí lukrativního byznysu

  • 17
Malí zpěvní ptáčci, velcí modří a žlutí, ara z Amazonie, zelení papoušci, opice, želvy, hadi, pumy - všechny tyto druhy jsou v Brazílii součástí černého trhu. Nelegální obchod se nevyhýbá ani ohroženým druhům. Je to nejlukrativnější obchod hned po zbraních a drogách, píše agentura AFP.

"Podle našich odhadů je v Brazílii ročně nelegálně odchytáváno či loveno na 38 milionů volně žijících zvířat a téměř 90 procent z nich uhyne během transportu," uvádí Rauff Lima, mluvčí nevládní organizace Renctas, která loni zveřejnila první celostátní zprávu o nelegálním obchodu se zvířaty.

Tyto ztráty jsou však podle Renctas bohatě vynahrazovány při prodeji a obchodníci v této jihoamerické zemi vydělávají téměř dvě miliardy dolarů, 36 miliard Kč, ročně. Je to nejrentabilnější obchod po drogách a zbraních.

Brazílie vede v počtu druhů

Brazílie má se svými 8,5 milionu kilometrů čtverečních spolu s Indonésií největší biodiverzitu na světě.

Celkem tu bylo zjištěno 530 druhů savců, 1 800 druhů ptáků, 680 druhů plazů, 800 druhů obojživelníků a 3 000 druhů ryb.

Podle "Červené knihy" ministerstva životního prostředí je nejméně 627 druhů ohroženo vyhynutím. Jejich počet se během posledních 15 let ztrojnásobil.

V roce 2001 tak vymizel poslední volně žijící papoušek ararinha azul, ara Spixův, který žil ve státě Bahia na severovýchodě země. Ve světě žije v zajetí jen asi 70 ptáků. "Jsou v rukou soukromých chovatelů, kteří je získali nelegálně," zdůrazňuje Rauff Lima.

Jen federální policie zabavuje ročně v průměru 250 tisíc zvířat a brazilský Ústav pro životní prostředí (IBAMA) jich ročně při kontrolách zajistí na 45 tisíc. Tyto kontroly po celé zemi v posledních letech zesílily.

Ve středisku pro registraci volně žijících zvířat (CETAS) v Rio de Janeiru, které podléhá ústavu IBAMA, se veterinář Daniel Neves stará asi o 1 600 zvířat, která se stala obětí brazilských pašeráků a jsou často vyhladovělá a nemocná.

CETAS je umístěn v lesích, 75 kilometrů od Ria. Podobá se zoologické zahradě. Velcí papoušci ara mají k dispozici velkou voliéru nazývanou "letový kuloár", která jim umožňuje létat, aby neměli problémy, až budou případně vypuštěni na svobodu. Dalších 700 klecí s ptáky takové podmínky neposkytuje.

"Zvířata zůstávají v karanténě do té doby, než se zlepší jejich zdravotní stav. Naším cílem je vypustit je znovu do přírody, ale daří se to jen u dvaceti až třiceti procent. Papoušci ara by se mohli dostat do zoologických zahrad, ale ty jsou už přeplněné," říká veterinář. Soudí, že by Brazílie měla přijmout zákon o adopci zvířat.

Překupníci dostanou za papoušky až desetinásobek ceny

Brazilské zákony zakazují lov všech volně žijících zvířat v celé zemi, jakož i jejich chov v zajetí, s výjimkou povolených chovů. Takových výjimek je v zemi jen několik.

Od roku 2001 policie zesílila boj proti pytlákům a nelegálním obchodníkům. Za bezprostřední cíl si policie klade omezení jejich zisků a zvýšení rizikovosti této nezákonné činnosti. To podle policie vyžaduje na prvním místě rozsáhlou zpravodajskou činnost.

Zelený papoušek nebo tukan přijde na černém trhu na necelých sto dolarů,1 800 Kč, zatímco v legálním obchodě stojí desetkrát více. Právě tento rozdíl v ceně je podle policie povzbuzením pro nelegální obchodníky a pytláky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video