Na náměstí v centru Minsku se sešlo několik tisíc lidí, aby protestovali proti průběhu prezidentských voleb. | foto: Reuters

Lukašenko vyhrál běloruské volby, opozice je v ulicích

  • 416
V Bělorusku skončily prezidentské volby. Po sečtení všech výsledků získal současný prezident Alexandr Lukašenko 82,6 procent hlasů. Hlavní opoziční kandidát Aljaksandr Milinkevič však už během dne oznámil, že výsledky hlasování neuzná a na večer svolal do centra Minsku demonstraci.

Demonstrace v silném sněžení trvala tři hodiny, kolem 22:00 se začali její účastníci rozcházet. Policie na demonstraci nezasáhla.

Na hlavní minské náměstí před Palác republiky přišlo až sedm tisíc lidí, kteří se nezalekli Lukašenkových výhrůžek. Podle zpravodaje AFP byli v davu mladí i starší lidé, kteří navzdory mrazu přišli podpořit opozičního lídra Milinkeviče.

Prezident v pátek prohlásil, že nepřipustí státní převrat. Běloruská tajná policie varovala ty, kteří by se chtěli zúčastnit opozičních shromáždění, že mohou být obviněni z terorismu. Za to hrozí od osmi let vězení po doživotí nebo trest smrti.

Den po volbách už však s jistotou řekl, že prozápadní revoluce v zemi se nezdařila. Ruské ministerstvo v zahraničí označilo volby v sousedním Bělorusku za spravedlivé.

"Tato revoluce, o níž tolik lidí mluvilo a kterou někteří lidé připravovali, se nezdařila. Jinak tomu ani být nemohlo," řekl Lukašenko při tiskové konferenci. "Přes tlak a rozkazy ze zahraničí nás nemohli zlomit," uvedl v souvislosti s podporou Západu běloruské opozici.

Lídr sjednocené opozice Milinkevič na večerním shromáždění vyzval k novému hlasování.  "Požadujeme nové, poctivé volby," řekl Milinkevič. "Toto byla naprostá fraška," prohlásil.

Protestující na minském náměstí skandovali hesla "Svobodné Bělorusko!" a "Ať žije Bělorusko!". Nad hlavami jim vlály červenobílé vlajky nezávislého Běloruska, které současný režim nahradil červenozelenou zástavou z dob Sovětského svazu. Někteří lidé si sebou přinesli i modré vlajky Evropské unie.

Počasí demonstrujícím nepřálo
Úřady už před volbami oznámily, že hodlají ostře potlačit protestní shromáždění opozice. Ještě před mítinkem policie obestavěla betonový Palác republiky železnými zátarasy.

Milinkevič dorazil na náměstí asi hodinu po začátku shromáždění. "Zvítězili jsme nad strachem," řekl svým příznivcům a pozdravil je kyticí červených karafiátů. "Vím, že nakonec společně zvítězíme," řekl ze schodiště Paláce odborů na okraji náměstí.

Celou volební neděli v Minsku sněžilo a foukal studený vítr. Také večerní demonstraci zasáhla silná vánice. "To je vítr změn," volali demonstranti. "Tohle počasí revoluci moc nepřeje, ale my vydržíme," slibovali mladí lidé u schodiště.

Na náměstí dorazil i druhý z prezidentských opozičních kandidátů Aljaksandr Kozulin, který s sebou přivedl dva pravoslavné kněze.

"Odkud jste?" ptali se lidé přítomných novinářů. "Děkujeme vám za to, že jste přijeli. I my známe Václava Havla," řekla skupina promrzlých lidí.

Hlavní třída Nezávislosti vedoucí přes náměstí nebyla pro dopravu uzavřena. Projíždějící řidiči zdravili shromáždění troubením. Stanice metra pod náměstím je ale mimo provoz.

Opoziční vůdci mítink ukončili výzvou, aby se na stejném místě znovu lidé sešli v pondělí v 18:30 (17:30 SEČ). Milinkevič vyzval účastníky akce, aby vydrželi chodit na náměstí i přes mrazivé počasí a vydrželi až do vyhlášení volebních výsledků.

Prohlásil, že se bude snažit prohlásit volby za neplatné, a to i s pomocí mezinárodních organizací. Podle něj se musí konat druhé kolo voleb, které ale nesmí vypadat tak jako to první. "Ve volebních komisích musí být naši lidé," zdůraznil Milinkevič.

Lukašenko byl znovu zvolen
Po sečtení hlasů z první pětiny volebních obvodů získal Lukašenko 89 procent hlasů. Hlavní opoziční kandidát Aljaksandr Milinkevič dostal prý 3,8 procenta hlasů.

Po sečtení všech hlasů Lukašenko nepatrně ztratil, přesto však vyhrál. Nakonec získal 82,6 procenta hlasů, Aljaksandr Milinkevič dostal jen 6 procent. Další představitel opozice Aljaksandr Kozulin získal 2,3 procenta a Lukašenkův spojenec Sjarhej Hajdukevič 3,5 procenta. Oznámila to předsedkyně ústřední volební komise Lidie Jermošinová.

Odhady, které na základě průzkumu mezi voliči zveřejnil po uzavření volebních místností institut blízký běloruské vládě, se od oficiálních výsledků příliš nelišily. Lukašenkovo vítězství se všeobecně očekávalo.

Ruské sociologické středisko Jurije Levady ale podle agentury Interfax uvedlo, že za Lukašenka vhodilo hlas 47 procent lidí a Milinkevičovi dalo hlas 25 procent voličů. 

Západní země udržují těsné kontakty s běloruskou opozicí a neskrývají pohrdání Lukašenkovým autoritářským režimem. Lukašenko v neděli při hlasování v jednom sportovním zařízení v Minsku mezinárodní kritiku voleb odmítl.

Svět Lukašenkovi netleská
"My v Bělorusku organizujeme volby pro nás... Důležité je, aby proběhly podle běloruských zákonů," řekl Lukašenko. "Pokud někomu udělá radost, když mi říká diktátor, mně to nevadí," poznamenal v souvislosti s výroky americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové, která označila už před rokem Bělorusko za "poslední skutečnou diktaturu uprostřed Evropy".

"Nejsem z toho nadšen, ale je to do značné míry vnitřní záležitost Běloruska," řekl v neděli v souvislosti s očekávaným Lukašenkovým vítězstvím premiér Jiří Paroubek. "Věřím, že Bělorusko také zažije během dalších let cestu k demokracii," dodal.

Lukašenko, který je označován za posledního diktátora v Evropě, původně neměl vůbec kandidovat. Ústava totiž zakazovala zastávat úřad více než dvě funkční období po sobě. Lukašenko však předloni nechal odhlasovat změnu ústavy v referendu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video