Běloruský prezident Alexandr Lukašenko (20. března 2012)

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko (20. března 2012) | foto: AP

Svoboda je nesnesitelná, hájí se Lukašenko s odkazem na Dostojevského

  • 54
Při obhajování autoritářské povahy svého režimu si vzal běloruský prezident Alexandr Lukašenko na pomoc klasika ruské literatury Fjodora Michajloviče Dostojevského. Ve svém každoročním poselství národu se podle agentury AFP odvolal na literátovu myšlenku, že svoboda je pro člověka nesnesitelná.

Prezidentské volby v roce 2010 prý jenom ukázaly, že Bělorusko na ni není připraveno.

Lukašenko, kterého například administrativa předchozího amerického prezidenta George Bushe označovala za posledního evropského diktátora, politickou nesvobodu v Bělorusku nijak neskrýval a dokonce ji obhajoval.

Kdo je Alexandr Lukašenko

Autoritativní prezident (narozený 30. srpna 1954) působil v Komsomolu, mládežnické organizaci komunistické strany, kde pracoval jako politický instruktor pohraničních vojenských jednotek.
V roce 1994 byl poprvé zvolen prezidentem. Už během svého prvního volebního období si začal připravovat půdu pro jeho prodloužení. V roce 1996 předložil návrh nové ústavy, kterým si o dva roky prodloužil funkční období, vzpouzející se parlament rozpustil. V roce 2004 Lukašenko zrušil ústavní zákaz vykonávat funkci prezidenta po více než dvě funkční období.

"Velký Dostojevskij napsal, že pro člověka není nic nesnesitelnějšího než svoboda. Zjevně měl pravdu," prohlásil Lukašenko.

Také předchozí prezidentské volby podle něj ukázaly, že pro Bělorusy svoboda není vhodná. "Kandidátům jsme dali naprostou svobodu... Poslední volby ukázaly, že to nebylo ku prospěchu lidu: země ponižovaná v televizi, nepokoje v ulicích, výzvy k teroru a k násilí," dodal prezident.

Podle Lukašenka mohlo celé Bělorusko vidět, k čemu se opozice hlásí, což prý bylo tou nejlepší reklamou pro uplatnění moci.

Mnoho stovek lidí včetně většiny prezidentských kandidátů bylo v Bělorusku na přelomu let 2010 a 2011 pozatýkáno během povolebních demonstrací, které se konaly na protest proti falšování výsledků voleb. Bělorusko kvůli tomu čelí sankcím ze strany Západu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video