Alexandr Lukašenko (21. ledna 2011)

Alexandr Lukašenko (21. ledna 2011) | foto: AP

Lukašenko omilostnil čtyři politické vězně. Slibuje, že pustí všechny

  • 7
Běloruský vládce Alexandr Lukašenko omilostnil čtyři politické vězně odsouzené za účast na demonstracích proti jeho znovuzvolení. Propustit prý chce i další vězněné disidenty. Snaží se tak napravit vztahy se Západem, jenž na jeho režim kvůli utlačování opozice uvalil sankce.

Propuštěním čtyř politických vězňů Lukašenko nekončí. Podle agentury Reuters na podzim plánuje omilostňování dalších trestanců, kteří sedí za mřížemi z politických důvodů. Ti by brány běloruských žalářů měli začít opouštět v září.

Prominentní odsouzenci

Mezi odsouzenými byli tři neúspěšní prezidentští kandidáti, jejichž jména ale mezi čtyřmi nyní propuštěnými nejsou. Další uchazeč o prezidentské křeslo Ales Michalevič uprchl před pronásledováním běloruskou KGB do Česka, kde letos v březnu obdržel politický azyl. Exil vyhledala i Natalja Radzinová, vedoucí redaktorka opozičního webu Charta 97, která těsně před zatčením uprchla do sousední Litvy.

Autoritářský prezident, jehož sporné znovuzvolení loni vyvolalo řadu protestů, své rozhodnutí oznámil několik hodin před zasedáním šéfů diplomacie EU. Ministři zahraničí zahájili čtyřdenní setkání v pátek v polských Sopotech a o dění v postsovětské zemi budou jednat v sobotu.

Evropa i Spojené státy po loňském zátahu proti disidentům uvalily na Bělorusko sankce, které běloruským politikům zakazují cestování do zemí EU a USA a blokují obchodní kontakty s velkými běloruskými státními podniky.

Lukašenko už v polovině srpna nechal propustit z věznice devět lidí, které běloruské soudy odsoudily za organizování masové demonstrace z 19. prosince loňského roku. Tisíce lidí na ní protestovaly proti výsledkům prezidentských voleb, v nichž Lukašenko - podle opozice podvodem - získal už čtvrtý prezidentský mandát. Celkem bylo za účast v protestu odsouzeno přes čtyřicet lidí, mnozí až k osmi letům vězení. (více o protestech zde)

Do Minsku zamíří "skupina moudrých"

Bulharský ministr zahraničí Nikolaj Mladenov se minulý týden v Minsku s Lukašenkem setkal a převzal od něj seznam návrhů, které údajně mají urovnat napjaté vzájemné vztahy. Mezi návrhy, jež Mladenov předal šéfce unijní diplomacie Catherine Ashtonové a ministrům zahraničí všech 27 zemí EU, je podle agentury Reuters i závazek propuštění všech politických vězňů do začátku října. Lukašenko se v dopise zavázal, že do konce tohoto týdne propustí čtyři disidenty, což svým čtvrtečním rozhodnutím splnil.

Prezident se v dopise údajně zmiňuje i o tom, že vyzve opozici k jednání o budoucnosti Běloruska. Vyzve Evropskou unii, aby do Minska vyslala "skupinu moudrých", která bude jednání prezidenta s disidenty napomáhat.

Podle diplomatů, kteří o Lukašenkových návrzích diskutovali s agenturou Reuters, nebude Evropa s běloruským diktátorem jednat, dokud všechny politické vězně nepropustí. "Je to absolutně platný předpoklad, v opačném případě se s ním nikdo bavit nebude," uvedl zdroj.

Běloruská opozice už několik dní o Lukašenkových "námluvách" horečně diskutuje. Zatímco někteří možnost zasednout s prezidentem ke kulatému stolu připouštějí, jiní návrhy Lukašenka považují za další zákeřný manévr. "Lukašenko začal rozprodávat politické vězně," napsala nedávno z litevského exilu disidentka Natalja Radzinová. Pravým smyslem prezidentovy iniciativy je podle ní získat půjčky na záchranu běloruského hospodářství, které se vlivem neuvážené státní politiky ocitlo fakticky na kolenou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video