Běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko. | foto: Profimedia.cz

Lukašenko se opřel do Ruska. Vadí mu anexe Krymu i lidové republiky

  • 913
Tvrdá kritika ruského postupu vůči Ukrajině a anexe Krymu zazněla z úst běloruského vůdce Alexandra Lukašenka během jeho rozhovoru na televizní stanici Euronews. Minsk podle prezidenta nemá zájem na porušování územní celistvosti Ukrajiny, samostatnost donbaských lidových republik neuzná a s ruským záborem Krymu nesouhlasí.

„Měnit svévolně hranice cizího státu je nepřípustné,“ řekl Lukašenko, který se ve sporu mezi Kyjevem, separatisty a Moskvou snaží vystupovat jako prostředník. Běloruská metropole od počátku září už dvakrát hostila jednání takzvané kontaktní skupiny, z něhož vzešel závazek zastavení palby. Příměří platí už přes měsíc a navzdory lokálním bojům je obě strany dodržují.

Lukašenko v rozhovoru řekl, že tvrzení Moskvy o dávné příslušnosti Krymu k Rusku je nesprávné. „Podle této logiky by Rusko muselo Kazachstánu a Mongolsku odevzdat většinu svého území, které svého času ovládali mongolští a tatarští chánové,“ prohlásil běloruský prezident. Minsk podle něj podporuje zachování územní celistvosti hranic sousední Ukrajiny a anexi Krymu odmítá.

„Přepisovat hranice nelze. Podepsali jsme přece mnoho mezinárodních právních aktů, které stabilitu a neměnnost hranic zaručují,“ připomněl běloruský vůdce.

Lukašenko adresoval do Moskvy svou kritiku dva dny před příjezdem šéfa Kremlu Vladimira Putina do Minsku. Nejvyšší představitelé Běloruska, Ruska a Kazachstánu budou v běloruské metropoli jednat o prohloubení integračního procesu v rámci Euroasijské hospodářské unie. Týž den se v Minsku uskuteční i každoroční vrcholná schůzka postsovětského Společenství nezávislých států (SNS). Ukrajinská delegace na summit SNS přicestuje, kdo bude v jejím čele však zatím nebylo oznámeno.

Boje na Ukrajině pokračují

Na východě Ukrajiny mezi tím pokračují tuhé boje, a to i navzdory dojednanému příměří. Dalších sedm mrtvých si ve středu vyžádalo ostřelování čtvrtí v okolí doněckého mezinárodního letiště. Dělostřelecké granáty podle doněcké radnice dopadají do obytných domů a na městská tržiště. Přestřelky jsou hlášeny i z hlavního doněckého nádraží.

Podle doněckého zastupitele Ivana Prichoďka zahynuli čtyři civilisté ve Vorošilově městském obvodu, kde šrapnel dopadl do činžovního domu. Tři další lidé zemřeli po výbuchu miny v nedalekém obchodu s potravinami. Dělostřeleckému útoku bylo vystaveno okolí doněckého nádraží, výbuchy poškodily vodovodní potrubí a přerušily dodávku elektřiny do okolních obytných bloků.

Ukrajinská armáda oznámila, že od začátku příměří 5. září zahynulo na východě země 49 ukrajinských vojáků a 242 jich bylo zraněno. „Režim zastavení palby je stále křehčí, každodenně přicházejí zprávy o nových srážkách, přestřelkách a bojích. Obětí je sice méně, ale civilisté a vojáci umírají každý den,“ uvedla armáda.

Ztráty mezi civilisty podle dnešní zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) přesáhly na Donbasu od vyhlášení klidu zbraní hranici 330.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video